Nový systém recyklácie odpadu sľubuje rapídne zníženie skleníkových plynov

  • Spoločnosť Synova vytvorila systém na recykláciu odpadu, ktorý používa proces upraveného splyňovania odpadu.
  • Dvoj-systém MILENA-OLGA je až o 50% efektívnejší než klasické spaľovne odpadu.
  • Cieľom spoločnosti je globálne znižovanie skleníkových plynov a boj proti plastom.
imgonline-com-ua-twotoone-azhssTnluk7n9b
pixabay.com
  • Spoločnosť Synova vytvorila systém na recykláciu odpadu, ktorý používa proces upraveného splyňovania odpadu.
  • Dvoj-systém MILENA-OLGA je až o 50% efektívnejší než klasické spaľovne odpadu.
  • Cieľom spoločnosti je globálne znižovanie skleníkových plynov a boj proti plastom.

Jedným z najpálčivejších problémov súčasnosti je množstvo odpadu vyprodukovaného po celom svete, ktoré prekračuje zdravé a bezpečné limity. Vysoká produkcia materiálov z plastu vytvára po ich použití problém, ktorý sa v zemi nerozpustí ani po desiatkach rokov. Plastový odpad v súčasnosti trápi aj oceánske oblasti, kde sa tony odpadu na seba nalepujú a vytvárajú tak umelé plastové ostrovy.

Mikro-častice plastov sa tak dostávajú do tela rýb, ktoré sa neskôr predávajú na trhoch. Odborníci varujú, že ak sa ľudstvo nezačne skutočne zaujímať o problém použitých plastov, do roku 2050 bude celková váha plastov nachádzajúcich sa v oceánoch prekračovať váhu všetkých rýb. Situáciu sa snaží riešiť niekoľko organizácií a spoločností po celom svete, no faktom je že sa dnes recykluje len 9% z celkového počtu plastového odpadu.

Zobraziť celú galériu (4)
zdroj: synovapower.com

Jedným z bojovníkov proti škodlivému plastu je aj americká spoločnosť Synova. Tá vymyslela technológiu, na základe ktorej zmení plastový odpad na čistú energiu. Nápady na výrobu elektrickej energie recykláciou a spaľovaním plastov nie sú žiadnou novinkou, avšak Synova sa vydala trochu iným smerom ako konkurencia.

Podstatou celého systému od Synova je rozloženie odpadu na niekoľko častí, počas ktorých sa z odpadu oddelia všetky škodlivé časti a zvyšné časti sa premenia na energiu, ktorá je čistejšia než energia vyprodukovaná spaľovaním uhlia či plynu.

Zobraziť celú galériu (4)
zdroj: synovapower.com

Tradičné spôsoby riešenia premeny odpadu na energiu sa prvotne zdajú jednoduché, no samotná realizácia je oveľa zložitejšia. Aj tie najefektívnejšie metódy produkujú nemalé množstvo skleníkových plynov a znižujú kvalitu okolitého vzduchu. Ďalším spôsobom je využitie procesu splyňovania, pri ktorom sa premieňajú organické materiály na horľavé plyny. Tento spôsob je však menej efektívny a častokrát aj finančne náročný.

Synova sa však pozrela na splyňovanie z iného uhlu a vytvorila štvorstupňový systém zvaný MILENA-OLGA, ktorý premení odpad na energiu a zároveň zamedzí vzniku veľkého množstva skleníkových plynov. Prvým krokom je spracovanie odpadu a oddelenie vody, kovov či recyklovateľných materiálov z odpadu. Po tomto procese prejde surovina do bodu splyňovania, kedy sa vznikne z tuhej suroviny plyn. Ten následne prejde dodatočným filtrovaním, vďaka čomu sa z plynu odvedie väčšina škodlivín. Nakoniec, čistý plyn sa použije na pohon turbíny či motora, ktorý následne vygeneruje elektrickú energiu.

Zobraziť celú galériu (4)
zdroj: synovapower.com

„Našej spoločnosti by sa nepodarilo vytvoriť úspešný systém, keby sme sa na celú situáciu nepozerali z pohľadu kajakára, ktorý bojuje so silným prúdom. Ak budete s vlnami bojovať, rozbijete si kajak na skalách. Ale ak tie vlny využijete vo svoj prospech, dokážete prekonať akýkoľvek problém a získať očakávane výsledky.“ povedal Giffen Ott, spoluzakladateľ a CEO spoločnosti Synova.

Technológia MILENA-OLGA zvyšuje efektivitu výroby elektrickej energie z odpadu až o 50%, než je možné vidieť u tradičných systémoch. Už dnes je dopyt po novej technológii vysoký a je tak viac než pravdepodobné že o spoločnosti Synova budeme počuť viac v blízkej budúcnosti.

zdroj: futurism.com / synapower.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech