Nový trend sľubuje revolúciu v nakupovaní. Chytili sa ho už aj slovenské firmy

  • Pojem servitizácia alebo servisná inovácia znamená zmenu vo vnímaní produktu, ktorý firmy ponúkajú zákazníkom nielen formou predaja, ale aj služby
  • Firma Rolly Royce napríklad svoje letecké motory nepredáva, ale prenajíma ich, a poskytuje k nim optimalizáciu výkonu a servis na mieru
SBA
  • Pojem servitizácia alebo servisná inovácia znamená zmenu vo vnímaní produktu, ktorý firmy ponúkajú zákazníkom nielen formou predaja, ale aj služby
  • Firma Rolly Royce napríklad svoje letecké motory nepredáva, ale prenajíma ich, a poskytuje k nim optimalizáciu výkonu a servis na mieru

Firmám môže takýto prístup priniesť dodatočný príjem v podobe ďalších ziskov od existujúcich zákazníkov a veľmi často aj nových spotrebiteľov a prístup na nové trhy.

Servitizovaná ponuka často vyústi do pevnejšieho vzťahu so zákazníkom a stabilnejšieho toku príjmov. Spotrebiteľom takto ponúkané produkty poskytujú pridanú hodnotu vo forme zvýšenej zákazníckej podpory, prístupu ušitého na mieru a zníženia nákladov na údržbu.

Prenájom výrobku namiesto jeho predaja je najvyšší stupeň servisnej inovácie. Inovácie sa však dajú zavádzať aj na nižšej úrovni a nemusí ísť vôbec o náročné technologické riešenie. Napríklad ak vlastníš kamennú predajňu potravín a ponúkneš službu zákazníkom vo forme obedového menu, kávy so sebou alebo objednávky tovaru s dodaním domov, už vtedy možno hovoriť o servisnej inovácií.

Aj napriek veľkým investíciám do inovatívnych technológií, sa veľa podnikov v Strednej európe zameriava výlučne na produkciu samotných výrobkov. Malé a stredné podniky musia prispôsobiť svoje postupy tak, aby dokázali držať krok s rapídnymi zmenami súvisiacimi s inováciami a technologickým pokrokom. Príklady firiem, ktoré sa úspešne chopili nového spôsobu nazerania na produkt ako službu môžeme nájsť aj na Slovensku. Poďme sa pozrieť na niektoré z nich.

Your Hobby Place

Unikátna opravovňa s náradím poskytuje zákazníkom priestor, ktorý potrebujú na opravu takmer čohokoľvek v domácnosti, malom podnikaní, záhrade, garáži či klubovni. Výhodou, je že zákazník pri práci neruší susedov, nerobí hluk a môže sa tak plne sústrediť na opravu alebo „domáce majstrovanie“. V dielni je vždy k dispozícii jeden pracovník, ktorý pomôže vybrať správne náradie alebo poradí, ako najlepšie postupovať.

Zobraziť celú galériu (5)
zdroj: Your Hobby Place

InLED

Slovenský výrobca LED osvetlenia ponúka aj služby ako výber najvhodnejšieho osvetlenia na mieru, poskytuje 5 ročnú záruku, meranie osvetlenia, výmenu osvetlenia na kľúč alebo výmeru úspory v požadovaných priestoroch. Nepredáva teda len konkrétny produkt, ale aj celý servis okolo neho.

Sensoneo

Spoločnosť kombinuje ultrazvukové senzory, ktoré monitorujú odpad, s inteligentným softvérom na zobrazovanie a vyhodnocovanie dát – predikciu naplnenosti kontajnerov, vyhodnocovanie efektívnosti zvozov, automatizáciu plánovania optimálnych zvozových trás a ďalšie funkcie. Mestám a spoločnostiam umožňuje robiť strategické rozhodnutia na základe reálnych dát a optimalizovať odpadovú logistiku.

 

Innogy

Spoločnosť Innogy ponúka viaceré inovatívne riešenia šetrenia energií, manažovania domácnosti a servitizácie produktov. Progresívnou službou je napríklad prenájom LED žiaroviek znižujúcich spotrebu elektrickej energie alebo sprchovej hlavice, ktorá zefektívňuje spotrebu vody. Inovatívnou službou je aj prenájom práčky, ktoré zahŕňa školenie, dovoz pracích prostriedkov a aviváže domov alebo možnosť využiť náhradnú práčku v prípade zdĺhavejšej opravy.

 

Sleduj stránku projektu Things+ realizovaného v rámci agentúry Slovak Business Agency (SBA), ktorá už spustila výzvu na prihlasovanie. Výstupom projektu bude nová metodológia a školenia zamerané na zlepšenie podnikateľských zručností a pomoc so zavedením inovácie služieb do výrobných spoločností.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá