Nový variant koronavírusu vyčíňa v Británii. Šíri sa ako požiar, je veľmi rýchly, tvrdia experti

  • Erisom sa v Spojenom kráľovstve infikuje čoraz viac ľudí
  • Nový variant koronavírusu sa môže rozšíriť po celej Európe
koronavírus, rúško
Ilustračné foto, Archív Canva
  • Erisom sa v Spojenom kráľovstve infikuje čoraz viac ľudí
  • Nový variant koronavírusu sa môže rozšíriť po celej Európe

Spravodajca TASR v Budapešti informuje, že novým variantom koronavírusu EG.5, takzvaný Eris, sa v Spojenom kráľovstve infikuje čoraz viac ľudí.

Riaditeľ maďarského Ústavu lekárskej biológie na Univerzite v Segedíne Zsolt Boldogkői v stredu (9. 8.) v rozhovore pre komerčnú rozhlasovú stanicu InfoRádió v tejto súvislosti uviedol, že nový variant vírusu sa môže rozšíriť po celej Európe vrátane Maďarska.

Boldogkői pripomenul, že podľa niektorých odborníkov má tento omikronový kmeň na svedomí každý siedmy prípad ochorenia COVID-19 a výrazne stúpol aj počet hospitalizovaných.

Eris bol identifikovaný ako nový variant v Anglicku koncom júla, ale v Ázii už spôsobil 20 percent prípadov. Tento nový variant sa podľa Boldogkőiho dostal do správ iba nedávno, pretože koronavírus sa v poslednom období začal šíriť rýchlejšie a nedávno drasticky stúpol aj počet hospitalizácií, a to o 12 percent za jeden mesiac.

Podľa Boldogkőiho slov príznaky covidu spôsobeného týmto variantom nie sú vážnejšie ako predtým, ale Eris sa pravdepodobne šíri rýchlejšie ako iné omikronové kmene.

Vírus je však oslabený a ľudia majú ešte stále imunologickú ochranu, ktorá sa ale neustále znižuje, dodal Boldogkői, podľa ktorého je Eris pravdepodobne prítomný už aj v Maďarsku.

Na Slovensku stále platí mimoriadna situácia

Stretnutie so zástupcami rezortov v súvislosti s možným zrušením mimoriadnej situácie pre pandémiu COVID-19 bude vo štvrtok (10. 8.). Vyplýva to z vyjadrenia premiéra Ľudovíta Ódora po stredajšom rokovaní vlády.

„Všetky ministerstvá budú hovoriť o tom, ako by to zasiahlo do ich chodu, kompetencií. Je snaha to zrušiť, ale nie je snaha to zrušiť tak, aby sme poškodili niektorým ľuďom, ktorí pomoc potrebujú,“ uviedol.

Poukázal pritom na to, že niektoré opatrenia či odklady splátok sú na daný mimoriadny stav naviazané. „Keď nič iné, tak my to musíme prehodiť na druhý mimoriadny stav, ktorý existuje,“ dodal.

Minister zdravotníctva Michal Palkovič skonštatoval, že v tejto veci sú v aktívnej komunikácii s úradom vlády. „Za náš sektor môžeme povedať, že máme riešenia, no nie je to vec len ministerstva zdravotníctva,“ uzavrel.

Mimoriadnu situáciu v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19 vyhlásila vláda od 12. marca 2020. V súčasnosti na Slovensku platí aj mimoriadna situácia pre hromadný prílev cudzincov v súvislosti s vojnou na Ukrajine.

Koronavírus zasiahol aj mačky

Ako sme ťa informovali, nová mutácia koronavírusu, ktorá sa objavila začiatkom roka 2023, sa rozšírila medzi mačkami na Cypre. Už v priebehu siedmich mesiacov spôsobil koronavírus úmrtie až 300-tisíc mačiek. Zatiaľ nie je známa žiadna účinná liečba tejto mutácie. Znamená to, že ide o veľmi závažnú hrozbu.

Vírusové ochorenie, infekčná peritonitída mačiek (FIP), vznikne zmutovaným mačacím koronavírusom, ktorý je pre mačky nebezpečný a smrteľný. Pôvodná forma koronavírusu u mačiek sa považuje za bežnú a prejavuje sa len hnačkou. Avšak keď vírus zmutuje, spôsobí vážne ochorenie FIP, to môže mať zlé následky.

Vírus prechádza z jednej mačky na druhú prostredníctvom slín a výkalov. Na ostrove žije pritom približne milión mačiek, no väčšina z nich je túlavá, a preto je ťažké sledovať presné šírenie nákazy. Až okolo 90 percent nakazených mačiek zomiera.

Podľa odborníkov sú protilátky na Cypre príliš drahé. Na ostrove je schválený zatiaľ len jeden liek, ktorý sa používa na liečbu nakazených mačiek, pričom jeho náklady na jednu mačku sú okolo 7-tisíc eur.

Zdroje: TASR, Archív Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá