Továreň na vakcíny Slovensko pripravila o 20 miliónov. Štát ju predáva za drobné v aukcii

  • Slovensko chcelo vyrábať vakcíny proti chrípke
  • Továreň na vakcíny začala vznikať ešte v minulom desaťročí
  • Štát investoval milióny, späť nezíska ani jeden
Vakcina proti chripke
Ilustračná fotografia, TASR/Pavol Ďurčo
  • Slovensko chcelo vyrábať vakcíny proti chrípke
  • Továreň na vakcíny začala vznikať ešte v minulom desaťročí
  • Štát investoval milióny, späť nezíska ani jeden

Na webe Registra ponúkaného majetku štátu (ROPK), ktorý spadá pod ministerstvo financií, v poslednom čase štát dražil množstvo zaujímavých položiek. Informovali sme ťa napríklad o podzemnom kryte za 11 700 eur či o rodinnom dome s pozemkami, kaštieli a ďalších lákavých ponukách. Ich vyvolávacie ceny boli pritom skutočne úsmevne nízke. Teraz štát predáva i svoju neslávnu továreň na vakcíny.

Ako informujú Aktuality, medzi marcom a aprílom tohto roka sa na webe ROPK dostal do dražby aj jeden neslávne známy pavilón v Malackách. Ide o miesto, kde chcel štát kedysi vyrábať vakcíny. Nejde však o očkovanie proti ochoreniu Covid-19, ale proti chrípke.

Pavilón sa tak stal dlhoročným problémom, ktorý si vlády dedili a štát na ňom premrhal milióny. Postavila sa doteraz nevyužitá budova, padli trestné oznámenia a nič viac.

Cena

Pred rokmi Slovenská republika investovala do pozemku a výstavby spolu približne 13 miliónov eur. Technológie spojené s projektom vyšli na ďalších 7,5 milióna eur. Súčasné vedenie ministerstva zdravotníctva však rozhodlo, že továreň na vakcíny budúcnosť nemá. Pavilón sa tak naša vláda pokúsila predať celkom štvrtýkrát.

Do dražby na ROPK ho ponúklo presne za 940 898,00. A vyzerá to tak, že skutočne si nepýtalo príliš málo peňazí. Po skončení dražby malo totiž na stole len jednu jedinú ponuku a to od firmy STADCON, spol. s r. o. Jej majiteľ pre redakciu Aktuality nešpecifikoval, aké má s pavilónom plány.

Aktuality však podotýkajú, že ako jediný záujemca ponúkol štátu presne 941-tisíc eur, teda o 120 eur viac, než bola vyvolávacia cena.

Majiteľ Stadconu Mário Longauer stojí napríklad za projektom nákupného centra s bytmi v Malackách, pripomínajú Aktuality. Okrem toho sa s ním spájala jedna kauza, ktorú však nakoniec prokuratúra uzavrela s tým, že ku korupcii nedošlo. Majiteľ firmy to všetko považoval za snahu o diskreditáciu, podotýka portál.

Príbeh pavilónu

Plán vyrábať vakcíny vznikol ešte za prvej vlády Roberta Fica v roku 2019, uvádza portál. S výstavbou pavilónu sa začalo počas vlády Ivety Radičovej v utajenom režime.

V roku 2012 sa však vlády vymenili, stopli sa stavbárske práce a továreň na vakcíny sa začala javiť ako zbytočná. Štát totiž zistil, že farmaceutické firmy akosi nemajú záujem spolupracovať na vývoji vakcín.

Hale sa nepodarilo nájsť ani iné využitie. Napríklad Pellegriniho vláda chcela z pavilónu vytvoriť laboratórium, no nepodarilo sa.

Hala ostávala nevyužitá a počas poslednej vlády Eduarda Hegera bola vyhlásená za prebytočný majetok, píše portál.

Celý projekt si vyžiadal spolu 20,5 milióna eur, počas rokov však jeho hodnota klesala. Ministerstvo sa snaží predať pavilón a pozemok osobitne od nakúpeného príslušenstva.

Podzemný kryt

Ako sme ťa informovali, na spomínanom registri objavila aj ponuka od slovenského ministerstva obrany. Šlo o starý vojenský podzemný kryt Úž v Trnave pri Laborci.

V ponuke bol od 5. júla a do aukcie. Súťaž skončila len v piatok 4. augusta a vyvolávacia cena v dražbe predstavovala 11 700 eur.

Ministerstvo však neposkytlo mnoho bližších informácií. Ide o vojenský objekt bez konkrétnej adresy nachádzajúci sa v katastri spomínanej obce. Podzemný kryt má drenážne potrubie, trativod a v cene je aj pozemok o výmere 353 metrov štvorcových.

Okrem podzemného krytu štát do dražby, respektíve elektronickej aukcie, vložil aj viaceré pozemky. Ide napríklad o parcelu v obci Tomášikovo v okrese Galanta. Pozemok vstúpil do predaja v podiele 1/1 s vyvolávacou cenou 7 910 eur.

Ide pritom o parcelu s rozlohou 676 metrov štvorcových, zastavanou plochou a nádvorím. Podľa registra sa dražba uskutočnila bez obhliadky.

Štát taktiež ponúkal napríklad pozemky v Plavých Vozokanoch v podiele 30/180 s vyvolávacou cenou 2 065 eur.

Zdroje: Aktuality, Register ponúkaného majetku štátu, Archív SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá