Nový Zéland chce vysadiť miliardu stromov. Už teraz ich zasadili takmer 150-miliónov

  • Miliardu stromov chce vláda vysadiť do roku 2028
  • Už teraz sa im podarilo zasadiť 149-miliónov stromov
Ilustračný obrázok (Flickr.com - Alex Indigo), Unsplash.com
Ilustračný obrázok (Flickr.com - Alex Indigo), Unsplash.com
  • Miliardu stromov chce vláda vysadiť do roku 2028
  • Už teraz sa im podarilo zasadiť 149-miliónov stromov

Vláda Nového Zélandu prišla s enviromentálnym plánom, ktorý má bojovať proti globálnemu otepľovaniu. Ako uvádza na svojej stránke, do roku 2028 by chcela v krajine vysadiť až miliardu stromov. Sústrediť sa chce aj na to, aby vysádzala tie správne druhy stromov v tom správnom prostredí a pre ten správny účel. Chcú, aby novovysadené stromy perfektne zapadli do ekosystému a okolitej prírody.

Okrem toho, že vysádzanie zelene napomáha k spomaleniu globálneho otepľovania, Nový Zéland si za svoje priority kladie aj ďalšie ciele. Tvrdí, že stromy im pomôžu zlepšiť kvalitu pôdy aj vody, zvýši biodiverzitu, sadenie vytvorí nové pracovné príležitosti, napomôže k lokálnemu ekonomickému rastu, podporí turizmus a rozvoj a infraštruktúry.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Existuje dokonca aj fond s názvom „Jedna miliarda stromov“, ktorý poskytuje financie v hodnote 218 miliónov eur. Tie prerozdeľuje medzi vlastníkov pôdy, organizácie, ako aj komunity vysádzajúce stromy. Podľa najnovšieho prieskumu z 9. septembra, Novému Zélandu sa už teraz podarilo vysadiť 148 963 000 stromov. Vláda pritom prispela na vysadenie 24 681 000 z nich.

Vysádza aj zvyšok sveta

Medzi rekordérov v sadení stromov určite patrí Etiópia, ktorej sa podarilo za 12 hodín vysadiť 350 miliónov stromov. K rozhodnutiu stromy vysadiť sa tiež odhodlala samotná vláda a v podobných projektoch plánuje pokračovať. Viac sa dozvieš v našom článku: Za 12 hodín vysadili 350 miliónov stromov. Je to najviac v histórii spoločného sadenia.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Turecko si zase na sedenie stromov vyhradilo samostatný sviatok. Vláda zareagovala na príspevok mladíka Enesa Şahina, ktorý zverejnil na Twitteri. V ňom navrhol, aby jeho krajina zaviedla jednodňový štátny sviatok, počas ktorého by celá krajina vysádzala stromy.

Aj naša krajina nezaháľa a koná. Primátor hlavného mesta Matúš Vallo sa zaviazal, že v Bratislave vysadí do troch rokov tisíce stromov. Na poprednom mieste má byť aj obmedzenie hospodárskej ťažby dreva a nesmie sa pritom brať ohľad na majiteľov alebo správcov lesov, ktorí zvyknú ničenie lesov obhajovať.

Zdroj: Ministry of Primary Industries New Zealand

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK