Turecko zavedie štátny sviatok. Počas neho bude celá krajina sadiť stromy

  • Vďaka virálnemu príspevku na Twitteri dostane Turecko nevšedný štátny sviatok
  • Pôjde o deň, ktorý by mala celá krajina venovať sadeniu stromov
  • Týmto sympatických gestom chce krajina upozorniť na masívne odlesňovanie
  • Aj keď Slovensko ešte takýto sviatok nezaviedlo, má niekoľko projektov, vďaka ktorým môžeš pomôcť našim lesom aj ty
soll
pixabay.com
  • Vďaka virálnemu príspevku na Twitteri dostane Turecko nevšedný štátny sviatok
  • Pôjde o deň, ktorý by mala celá krajina venovať sadeniu stromov
  • Týmto sympatických gestom chce krajina upozorniť na masívne odlesňovanie
  • Aj keď Slovensko ešte takýto sviatok nezaviedlo, má niekoľko projektov, vďaka ktorým môžeš pomôcť našim lesom aj ty

Zavádzanie nových štátnych sviatkov nie je práve bežnou rutinou, ktorú iniciujú obyčajní ľudia. Turecku sa však podarila obdivuhodná vec. Vláda zareagovala na príspevok mladíka Enesa Şahina, ktorý zverejnil na Twitteri. V ňom navrhol, aby jeho krajina zaviedla jednodňový štátny sviatok, počas ktorého by celá krajina vysádzala stromy. „Poďme dať svetu príklad a zanechajme nasledujúcim generáciám zelenú Zem,” napísal iniciátor.

Na jeho príspevok zareagovalo viac ako 55-tisíc ľudí a dostal sa aj k 23 ročnej tureckej političke, ktorej sa tento nápad veľmi pozdával. Turecko sa tak nakoniec do vysádzania stromov naozaj pustí.

zdroj: wikimedia.org-rack_alex

Netrvalo dlho a na tento príspevok zareagoval aj sám prezident Recep Tayyip Erdoğan. „To je skvelý nápad, Enes. Vždy sme sa snažili o zelenšie Turecko a pokračujeme v tom aj naďalej. Príjmeme všetkú zodpovednosť za to, aby sme mali národný deň sadenia stromov,” prisľúbil prezident.

Na iniciatívnu pozitívne reagovali aj Lesy Slovenskej republiky. „Vítame takúto aktivitu. Je potrebné správne hospodáriť v lesoch. To znamená, popri ťažbe myslieť aj na výsadbu. Náš podnik ročne vysádza viac ako 12 miliónov stromčekov. Veľmi nás teší, že do sadenia sa zapája stále viac obyvateľov, ale aj firiem,“ hovorí pre Startitup vedúci odboru komunikácie Lesy SR Pavel Machava.

zdroj: pixabay.com

Zaujímave je, že deň určený na sadenie stromov už v minulosti zaviedlo niekoľko krajín. Patrí medzi ne napríklad Austrália, Keňa alebo Irán.

Organizované veľkoplošné sadenie stromov je vo svete čoraz populárnejšie. Absolútny rekord v počte vysadených stromov za 24 hodín doposiaľ drží India. V tamojšom štáte Madhjapradéš počas jedného dňa vysadili 66 miliónov stromov.

Aj na Slovensku ľudia organizujú rôzne typy podujatí, v rámci ktorých sa môžeš pustiť do výsadby malých sadeníc. Skvelým príkladom je slovenský projekt ZASAĎ STROM MAKE A HOME.

„Sadenie stromov je úžasná vec. Od roku 2012 sadíme stromčeky v optimálnom období na jar a nabíja nás to energiou na celý rok. Naša vízia je spoločne zasadiť milión stromov v rámci celého Slovenska. Stačilo by, ak každý raz ročne podporí túto myšlienku. Spoločne by sme ju mohli realizovať. Každá podpora je vítaná,“ vyjadrila sa pre Startitup Viera G. Faith z projektu ZSMH.

Po výsadbe ti bude k dispozícii aj online mapa výsledkov. Tu si môžeš vďaka špeciálnemu kódu pozrieť presné miesto, na ktorom vyrastá strom, ktorý si zasadil.

Podľa aktivistov z My sme les však bezhlavé vysádzanie stromov nemusí byť tou správnou cestou. Viac sa o tejto téme dočítaš tu.

Čítaj viac:

Písanie vysokoškolských titulov na chodníky je staromódne, absolventi sa rozhodli radšej sadiť stromy

Vallo vysadí v Bratislave do 3 rokov tisíce stromov. Zeleň by mala dostať každá ulica v meste

Bratislava dostala od Japonska stovky stromov, vďaka ktorým oružovie naše mesto

 

zdroj: dailysabah.com, twitter.com, goodnewsnetwork.org, zasadstrom.eu

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech