Novým poslancom slávnostne odovzdali osvedčenia o zvolení

  • Noví poslanci si dnes vyzdvihli osvedčenia o zvolení do Národnej rady
  • Ešte stále nie je jasné, ktoré strany uzatvoria koalíciu
Novým poslancom slávnostne odovzdali osvedčenia o zvolení
Startitup/Matej Hlbočan
  • Noví poslanci si dnes vyzdvihli osvedčenia o zvolení do Národnej rady
  • Ešte stále nie je jasné, ktoré strany uzatvoria koalíciu

Od parlamentných volieb to je už týždeň, povolebné rokovania sú v plnom prúde a v Národnej rade sa postupne obmieňa stará garnitúra za novú. Práve dnes v historickej budove Národnej rady poslancom odovzdajú osvedčenia o zvolení.

Do parlamentu sa po sobotných (30. 9.) voľbách do NR SR dostalo celkovo šesť politických strán a hnutí a jedna koalícia. S podporou 22,94 percenta hlasov zvíťazil Smer-SD, čo mu prinieslo 42 kresiel v Národnej rade SR. Do parlamentu sa dostali aj poslanci za Progresívne Slovensko, Hlas-SD, KDH, SaS, SNS a koalíciu OĽANO a priatelia, Za ľudí a Kresťanskú úniu.

Parlament sa v novom zložení zíde podľa Ústavy SR najneskôr do 30 dní. Ustanovujúcu schôdzu novej NR SR zvolá prezidentka Zuzana Čaputová. Ak by tak neurobila, noví poslanci sa zídu automaticky na 30. deň po vyhlásení výsledkov volieb.

Voľby vyhral Smer Roberta Fica, ktorý má podľa ústavnej tradície právo na zostavenie vládnej koalície ako prvý. Do Národnej rady tak usadne 42 poslancov za Smer.

Nový ľavicový politický subjekt s názvom Smer predstavil 29. októbra 1999 v tom čase nezaradený poslanec Národnej rady (NR) SR Robert Fico. Na Ministerstve vnútra (MV) SR ho zaregistrovali 8. novembra 1999. Ustanovujúci snem sa uskutočnil 11. decembra 1999 v Stupave. Delegáti zvolili za predsedu Roberta Fica.

Novovzniknutá strana Smer sa na prvých parlamentných voľbách zúčastnila v septembri 2002. So ziskom 13,46 percenta hlasov, čo znamenalo 25 kresiel v NR SR, skončila na treťom mieste.

Menšie ľavicové subjekty Sociálnodemokratická strana Slovenska (SDSS), Strana demokratickej ľavice (SDĽ) a Sociálnodemokratická alternatíva (SDA) sa k 1. januáru 2005 začlenili do Smeru, ktorého názov sa zmenil na Smer-sociálna demokracia (Smer-SD). Pod touto skratkou prijali stranu 19. mája 2005 za člena Strany európskych socialistov (PES). Okrem toho je strana členom Socialistickej internacionály.

Smer víťazom

Prvé volebné víťazstvo Smer-SD zaznamenal v predčasných parlamentných voľbách v roku 2006, keď získal 29,14 percenta hlasov (50 poslaneckých kresiel). Prezident SR Ivan Gašparovič poveril Fica zostavením vlády. Smer-SD vyhral parlamentné voľby aj v júni 2010. Vládu sa mu ale vytvoriť nepodarilo, tú zostavila Iveta Radičová (SDKÚ).

V predčasných voľbách do NR SR 10. marca 2012 získal Smer-SD 44,41 percenta hlasov (83 poslaneckých mandátov) a prvýkrát vytvoril jednofarebnú vládu.

V parlamentných voľbách 5. marca 2016 Smer-SD opäť zvíťazil, keď získal 28,28 percenta hlasov (49 poslaneckých kresiel). Vládu vytvoril so stranami Most-Híd, Slovenskou národnou stranou (SNS) a stranou #Sieť. Po odchode viacerých poslancov stratila #Sieť postavenie vládnej strany a po podpise novej koaličnej dohody 1. septembra 2016 vytvorila vládne zoskupenie už len trojica Smer-SD, SNS a Most-Híd.

Po vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej podal premiér Fico 15. marca 2018 demisiu. Jeho nástupcom sa stal 22. marca 2018 Peter Pellegrini (Smer-SD).

V parlamentných voľbách, ktoré sa konali 29. februára 2020 získala strana Smer-SD 18,29 % hlasov voličov. Voľby vyhralo hnutie OĽANO a nezávislé osobnosti, NOVA, Kresťanská únia a Zmena zdola vedené Igorom Matovičom (25,02 %).

Peter Pellegrini, ktorý bol volebným lídrom strany Smer-SD 10. júna 2020 vyhlásil, že sa vzdáva postu podpredsedu strany a po 20 rokoch stranu opúšťa. Koncom júna 2020 oznámil, že zakladá novú politickú stranu Hlas – sociálna demokracia.

Spolu s Petrom Pellegrinim odišlo z poslaneckého klubu Smer-SD aj desať ďalších poslancov. V NR SR pôsobili až do predčasných parlamentných volieb, ktoré sa konali 30. septembra 2023 ako nezaradení poslanci.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá