S novými superbatériami nabiješ smartfón za sekundu a elektromobil za minútu

  • Nová technológia môže mať obrovský vplyv na celú radu priemyselných odvetví, vrátane dopravy, letectva a energetiky.
Der F 015 Luxury in Motion auf dem Ars Electronica Festival in L
  • Nová technológia môže mať obrovský vplyv na celú radu priemyselných odvetví, vrátane dopravy, letectva a energetiky.

Vedecký prielom na University of Surrey môže úplne zmeniť spôsob, akým nabíjame naše zariadenia. Výskumní pracovníci vyvinuli nový materiál, ktorý môže byť použitý na vytvorenie superkapacitorov 1000 až 10 000-krát silnejších ako bežné batérie. Nové superbatérie by tiež boli bezpečnejšie, účinnejšie, ekologickejšie a rýchlejšie by sa nabili.

electric-car-charging-bay-940x625

foto: earth911.com

Nový materiál je vyrobený zo špeciálnej formy polyméru – veľkých organických reťazcov molekúl. Superkapacitory uchovávajú energiu pomocou elektród a elektrolytov a dokážu sa rýchlo nabiť, ale aj rýchlo dodať energiu. Dlho boli považované za vynikajúcu alternatívu k batériám. Materiály používané doteraz však mali zlú energetickú hustotu, ktorá obmedzovala ich použiteľnosť. Superkapacitory dokážu, vzhľadom k ich veľkosti, uchovať veľmi málo energie, čo znamená, že superkapacitor musí byť až 20-krát väčší ako batéria nesúca rovnaké množstvo energie. Ale nový, hustejší polymér to môže všetko zmeniť.

Vďaka tejto priekopníckej technológii budú elektromobily schopné lepšie konkurovať konvenčným autám. Vozidlá vybavené novými superkapacitormi by mohli byť nabité v priebehu niekoľkých minút, približne rovnako rýchlo ako trvá natankovanie normálneho auta. A využitie by si našli aj v spotrebnej elektronike. Mobil alebo notebook so superkapacitorom by bol nabitý v priebehu pár sekúnd.

To go with AFP story China-auto-show-environment-Tesla,FOCUS by Bill Savadove This picture taken on March 17, 2015 shows a Tesla Model S being charged at a car dealership in Shanghai. Serial entrepreneur Elon Musk has launched spacecraft into orbit, but popularising his Tesla electric cars in China is proving to be tougher than rocket science. AFP PHOTO / JOHANNES EISELE (Photo credit should read JOHANNES EISELE/AFP/Getty Images)

foto: observer.com

Zdá sa, že vývoj potvrdzuje to, čo Elon Musk predpovedal po mnoho rokov a síce, že superkapacitory pravdepodobne sú budúcnosťou elektrickej dopravy. Jeden z lídrov projektu, Dr. Brendan Howlin z University of Surrey, vysvetľuje: “Existuje globálny dopyt po novej technológií uchovávania energie a tento nový superkapacitor má potenciál otvoriť dvere k nepredstaviteľne vzrušujúcemu vývoju.”

„Aj keď výskum potenciálne otvoril cestu k superkapacitorom, tieto polyméry majú mnoho ďalších možných využití, v ktorých sú pružné vodivé materiály žiadúce, vrátane bioelektroniky, senzorov a nositeľnej elektroniky,“ povedal Dr. Ian Hamerton z University of Bristol.

zdroj: inhabitat.com, zdroj titulnej fotografie: gas2.org

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech