Núdzový stav začne platiť od dnešnej polnoci, oznámil Heger. Takto budú vyzerať nasledujúce dva týždne

  • Eduard Heger potvrdil, že vláda zavádza lockdown na 2 týždne
  • Núdzový stav začne platiť od dnešnej polnoci
Heger
TASR/Martin Baumann
  • Eduard Heger potvrdil, že vláda zavádza lockdown na 2 týždne
  • Núdzový stav začne platiť od dnešnej polnoci

Vláda dnes schválila lockdown pre všetkých občanov na 2 týždne, informovali o tom premiér SR Eduard Heger, minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský, minister financií Igor Matovič a hlavný hygienik Ján Mikas. 

„Dnes sme schválili opatrenia, ktoré navrhlo konzílium odborníkov, s výnimkou škôl, ktoré vetoval koaličný partner,“ vyhlásil Heger. 

Premiér Eduard Heger a minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský predstavujú nové opatrenia, ktoré dnes schválila vláda

Premiér Eduard Heger a minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský predstavujú nové opatrenia, ktoré dnes schválila vláda

Posted by Úrad vlády Slovenskej republiky on Wednesday, November 24, 2021

Lockdown bude platiť od dnešnej polnoci, trvať by mal 2 týždne. Vplyv lockdownu sa má vyhodnocovať po 10. dňoch. Heger však zdôraznil, že ak sa budú opatrenia uvoľňovať, budú sa uvoľňovať len pre zaočkovaných. 

Vláda dnes schválila núdzový stav, ten má byť v maximálnom rozpätí 90 dní, pohyb má byť obmedzený iba na 2 týždne.

Zákaz vychádzania a výnimky

V čase od 5.00 do 1.00 platí zákaz vychádzania.

Výnimky zo zákazu vychádzania sa týkajú nákupu nevyhnutných životných potrieb v najbližšom obchode. Povolené bude tiež využívanie nevyhnutných služieb, ako sú okienkový predaj gastroprevádzok, výdajne e-shopov, pošta, banky, poisťovne, čistiarne, práčovne, autoservisy a STK, kľúčová služba, optiky, servisy telefónnych zariadení a kúpele zo zdravotných dôvodov.

Obmedzuje sa tiež zhromažďovanie, a to na maximálne šesť osôb alebo členov žijúcich v jednej domácnosti.

Možná bude tiež cesta do a zo zamestnania s potvrdením od zamestnávateľa, ako aj cesta na očkovanie proti ochoreniu COVID-19 a z neho v čase od 5.00 do 20.00 hod. V tomto rozmedzí je povolená aj cesta do a z jaslí a škôl so sprievodom.

Vladimír Lengvarský zdôraznil, že pri zamestnaniach, kde je to možné, odporúčajú home office. Zamestnania od pondelka fungujú v režime  O (očkovaní), T (testovaní), P (prekonaní). Toto opatrenie by malo začať platiť v pondelok a trvať by malo do konca roka.

Nezaočkovaní a tí, ktorí neprekonali COVID-19 v ostatných 180 dňoch, by sa mali pravidelne testovať. Mali by sa preukazovať antigénovým samotestom nie starším ako 7 dní. „Ak dôjde k zhoršeniu situácie, môže sa ten interval skrátiť,“ vyhlásil dnes minister hospodárstva Richard Sulík.

Pobyt v prírode je povolený len v rámci okresu, v prípade Bratislavy sa za okres považuje územie Bratislavského samosprávneho kraja a v prípade Košíc sa za 1 okres považuje územie okresov Košice I, Košice II, Košice III, Košice IV a Košice okolie. 

Možné je tiež zúčastniť sa pohrebu blízkej osoby, uzavrieť manželstvo či ísť na krst, a to rovnako od 5.00 do 20.00 hod. Medzi výnimky zo zákazu vychádzania sa radí aj cesta za účelom starostlivosti o blízku osobu, ak je na to odkázaná, ako aj cesta za účelom zdravotnej starostlivosti, a to platí aj pre sprievod blízkej osoby. Povolené je venčenie psov a mačiek do 500 metrov od bydliska a cesta za účelom starostlivosti o hospodárske zvieratá.

Čo navrhovalo konzílium?

Konzílium odborníkov vo svojom stanovisku dnes uviedlo, že navrhuje prijať epidemické opatrenia na národnej úrovni, ktoré by pre občanov platili na obdobie troch týždňov. Pohyb má však byť obmedzený iba na 2 týždne.

Ako informuje SITA, odborníci z konzília navrhovali, aby sa obmedzil pohyb obyvateľov na cestu do a z práce v režime OTP. Pre zamestnancov, ktorí nemôžu pracovať z domu, sú neočkovaní a ochorenie COVID-19 neprekonali, by to znamenalo testovanie dvakrát týždenne.

Ďalej uviedli, že navrhujú, aby bola okrem toho povolená už len cesta do prevádzok a služieb nevyhnutných pre život.

Tiež navrhovali prerušiť prezenčnú výučbu na obdobie od 25. novembra do 3. decembra 2021 pre žiakov druhého stupňa základných škôl, stredných a vysokých škôl, prezenčnú výučbu chceli zachovať len na prvom stupni základných škôl a v materských školách. Zrušiť chceli aj všetky mimoškolské aktivity detí.

Lockdown je pre zaočkovaných nespravodlivý

Slovensko je v mimoriadne vážnej situácii, dostali sme sa do stavu, že potrebujeme tvrdý lockdown. Povedal to podpredseda Za ľudí Juraj Šeliga. Vníma, že lockdown je pre zaočkovaných nespravodlivý, no prioritu má potreba znížiť mobilitu, a tak pomôcť preplneným nemocniciam.

Upozorňuje, že šírenie vírusu sa podarí znížiť len zvýšením očkovanosti. Šéfka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová dodala, že ak krivka nakazených začne klesať, malo by dôjsť k zvýhodneniu očkovaných.

„Je úplnou pravdou, že dnes sú tí, ktorí boli zodpovední a dali sa zaočkovať, súčasťou lockdownu, a to preto, aby mohli zachraňovať životy tých, ktorí sa očkovať nechcú. Verím, že to ľudia pochopia a áno, cítim tam nespravodlivosť, no musíme vidieť Slovensko, ktoré je na kolenách, má plné nemocnice a v ktorom zomierajú občania,“ povedal Šeliga novinárom.

Lockdown je podľa neho iba prostriedok a nie riešenie pandémie. To vidí v očkovaní. „Lockdownom získame to, že pomôžeme nemocniciam, spomalí sa mobilita a vírus sa bude menej šíriť. Ak nezvýšime očkovanosť, budeme sa točiť v kruhu a o mesiac-dva budeme mať ďalší lockdown,“ skonštatoval.

Zemanová i Šeliga sa zhodli, že keď sa budú opatrenia zjemňovať, očkovaní musia mať výhodu, pretože sú viac chránení. Pre Zemanovú je kľúčové to, že školy zostali otvorené a že opatrenia sa budú po určitom čase vyhodnocovať. „Je dôležité, aby sa mobilita spomalila, keď sa to dostatočne silno podarí, začnú hádam klesať aj krivky, a potom snáď dôjde k tomu, aby mali očkovaní výhody,“ uviedla pre TASR.

Predseda poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš si myslí, že vláda mala byť ešte prísnejšia a mali sa zatvoriť školy. Verí, že dva týždne bude dosť času na to, aby krivka nakazených začala klesať.

„Čas ukáže, ako sa bude vyvíjať situácia. Želám si, aby sa to znižovalo, aby sme šli trendom nakazených dole,“ povedal novinárom. Jediné riešenie je podľa neho očkovanie. „Keď máme veľa ľudí, ktorí nie sú zaočkovaní, je potrebné, aby sa nestretávali a neroznášali medzi sebou vírus,“ doplnil.

Zdroje: TK / Úrad vlády, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie