AKTUÁLNE: Vláda schválila celoplošný lockdown. Zamestnancov čaká pravidelné testovanie

  • Vláda dnes schválila lockdown pre všetkých, potvrdil to Richard Sulík
  • Platiť by mal 2 týždne, školy by mali ostať otvorené
  • OTP pre zamestnancov bude platiť od pondelka do konca roka
  • Presné znenie pravidiel bude verejnosti komunikovať premiér Eduard Heger
heger lengvarský
TASR/Martin Baumann
  • Vláda dnes schválila lockdown pre všetkých, potvrdil to Richard Sulík
  • Platiť by mal 2 týždne, školy by mali ostať otvorené
  • OTP pre zamestnancov bude platiť od pondelka do konca roka
  • Presné znenie pravidiel bude verejnosti komunikovať premiér Eduard Heger

Počty nakazených rapídne stúpajú, nemocnice sú preplnené, zdravotnícky personál je vyčerpaný. Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová včera vyhlásila, že boj s COVIDom prehrávame. Vláda dnes rokovala o nových, prísnejších opatreniach. 

Spočiatku sa hovorilo o tom, že celé Slovensko pôjde na tri týždne do lockdownu. Vláda sa však zhodla na pomerne jemnejšej forme, lockdown má trvať dva týždne. Potvrdil to minister hospodárstva Richard Sulík na tlačovom brífingu po rokovaní vlády.

Vplyv lockdownu sa má vyhodnocovať po 10. dňoch. „Všetci si želáme a dúfame, že sa situácia dovtedy zlepší. O desať dní budeme znovu vyhodnocovať,“ povedal Sulík. Dodal, že strana SaS bude tlačiť na to, aby sa začali uplatňovať výhody pre očkovaných.

Hospodárske noviny informujú, že lockdown by mal začať platiť od zajtra – 25. novembra 2021.

Sulík potvrdil, že školy zostávajú otvorené naďalej. Podľa Sulíka sa budú uzatvárať ako posledné, strana SaS si uplatnila právo veta. Súhlasí s tým, aby bolo testovanie na školách povinné.

Detailné pravidlá nasledujúcich dvoch týždňov nájdeš v našom ďalšom článku.

Remišová hlasovala proti

Pred oficiálnym vyhlásením sa vyjadrila ministerka pre investície a regionálny rozvoj Veronika Remišová. Povedala, že hlasovala proti. Odôvodnila to tým, že dané opatrenia nemotivujú ľudí k očkovaniu. 

Hodiť cez palubu ľudí chránených očkovaním, pokladám za veľkú chybu. Traja koaliční partneri prijali opatrenia, v ktorých však nie je akýkoľvek motivačný prvok, ktorý by nabádal ľudí, aby sa dali očkovať. Preto som na vláde hlasovala proti takýmto opatreniam,“ napísala v statuse na sociálnej sieti Facebook.

AKO JEDINÝ KOALIČNÝ PARTNER SA KONZISTENTNE ZASTÁVAME ĽUDÍ, KTORÍ SÚ CHRÁNENÍ OČKOVANÍMHodiť cez palubu ľudí…

Posted by Veronika Remišová on Wednesday, November 24, 2021

Nakúpime ďalších 10 miliónov testov, povinné testovanie zamestnancov bude preplácať štát 

Richard Sulík po rokovaní vlády vyhlásil, že sa vláda zhodla na režime OTP v zamestnaní. Po novom má byť vstup povolený iba pre O (očkovaných), T (testovaných), P (prekonaných). Toto opatrenie by malo začať platiť v pondelok a trvať by malo do konca roka.

Nezaočkovaní a tí, ktorí neprekonali COVID-19 v ostatných 180 dňoch, by sa mali pravidelne testovať. Mali by sa preukazovať antigénovým samotestom nie starším ako 7 dní. „Ak dôjde k zhoršeniu situácie, môže sa ten interval skrátiť,“ dodal Sulík.

Ako uvádza SITA, firmy sa pri testovaní zamestnancov budú riadiť manuálom rezortu hospodárstva, náklady im preplatí štát. „Firmy si testy budú kupovať v lekárňach, štát im to preplatí v januári,“ dodal Sulík. 

Ministrovi hospodárstva Richardovi Sulíkovi uložila vláda úlohu vydať manuál pre zamestnávateľov na vykonanie povinného testovania zamestnancov v prevádzkach podnikov na ochorenie COVID-19. Kabinet taktiež uložil ministrovi zdravotníctva stanoviť maximálnu regulovanú cenu antigénových testov vo výške 5 eur vrátane DPH a ministrovi financií zabezpečiť zamestnávateľom finančné prostriedky na preplatenie testovania.

Vláda dnes schválila nákup ďalších antigénových testov, malo by ísť o 10 miliónov kusov.

Rovnako tak sa vláda zhodla na tom, že v boji proti koronavírusu bude denne pomáhať do tisíc vojakov. Schválila totižto návrh ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (OĽaNO) na aktualizáciu použitia Ozbrojených síl Slovenskej republiky na riešenie mimoriadnej udalosti v spojitosti s treťou vlnou pandémie ochorenia COVID-19 na území Slovenskej republiky.

Vláda dnes schválila aj zvýšenie štátnych príspevkov na udržanie zamestnanosti pre zamestnávateľov a samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) za november a december tohto roka. Zo súčasnej tzv. Prvej pomoci sa v posledných dvoch mesiacoch tohto roka prejde na tzv. Prvú pomoc plus.

Zamestnávateľom tak bude štát na zamestnancov preplácať 80 percent celkovej ceny práce namiesto preplácania 80 percent hrubej mzdy zamestnanca. SZČO dostanú príspevok v sume od 270 eur do 810 eur podľa úrovne poklesu tržieb, kým pri Prvej pomoci mali nárok na príspevky len v sume od 180 do 540 eur. Príspevok pre SZČO a jednoosobové spoločnosti s ručením obmedzeným, ktoré nemajú príjem z podnikania, sa zvýši z 210 eur na 315 eur.

Konzílium navrhovalo tvrdé opatrenia

Konzílium odborníkov vo svojom stanovisku dnes uviedlo, že navrhuje prijať epidemické opatrenia na národnej úrovni, ktoré by pre občanov platili na obdobie troch týždňov. 

Ako informuje SITA, odborníci z konzília navrhovali, aby sa obmedzil pohyb obyvateľov na cestu do a z práce v režime OTP. Pre zamestnancov, ktorí nemôžu pracovať z domu, sú neočkovaní a ochorenie COVID-19 neprekonali, by to znamenalo testovanie dvakrát týždenne.

Ďalej uviedli, že navrhujú, aby bola okrem toho povolená už len cesta do prevádzok a služieb nevyhnutných pre život.

Tiež navrhovali prerušiť prezenčnú výučbu na obdobie od 25. novembra do 3. decembra 2021 pre žiakov druhého stupňa základných škôl, stredných a vysokých škôl, prezenčnú výučbu chceli zachovať len na prvom stupni základných škôl a v materských školách. Zrušiť chceli aj všetky mimoškolské aktivity detí.

Zdroje: TASR, SITA, Facebook/ Veronika Remišová, TK/ Richard Sulík, Hospodárske Noviny

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie