„O 3D tlač rastie záujem v strojárstve aj domácnostiach. O 40 rokov bude úplne bežná” tvrdí Peter Štepánek

3D Peter-3
Stepanek3D

3D tlač je tu už nejaký piatok, dostáva sa teraz aj do domácností. Na čo mi doma poslúži, čo si doma môžem vytlačiť?

Pri týchto domácich tlačiarniach ide väčšinou o základnú technológiu tavenia plastovej struny a hobby stroje, ktoré majú obmedzené možnosti výroby. Týmito 3D tlačiarňami si v domácnosti ľudia bežne tlačia dekorácie, náhradné diely, dentálne pomôcky a aj rôzne zábavky ako stojany na mobil, Gopro kamery a pod. Dá sa na tom ušetriť.

Z internetu si viem zadarmo stiahnuť 3D modely stojanov na kefky, lyžičiek, súčiastok či lega. Ako rýchlo mi také čosi 3D tlačiareň vyrobí? Môžem to hneď používať, alebo to aj nejak chladne? 

Áno, pre 3D tlač je potrebné mať už vopred pripravený 3D model. Preto pokiaľ daná osoba neovláda modelovanie v CAD systéme, je alternatívou využívať portály, kde sa 3D modely výrobkov už dajú stiahnuť. Veľká väčšina z nich je dokonca bezplatná a modely sú otestované. Čas výroby je však veľmi relatívny, priemerne to môže trvať od desiatok minút do desiatok hodín. Materiál tuhne v priebehu niekoľkých sekúnd, po dotlačení je možné teda výrobok hneď používať.

zdroj: Stepanek3D

Do klasickej tlačiarne sa kupujú tonery, ktoré sú pomerne drahé. Ako je to s materiálom do 3D tlačiarní?

Vďaka rastúcemu dopytu a inováciám sú ceny materiálov pre 3D tlač čoraz nižšie. Nie je však 3D tlač ako 3D tlač, technológií je až 11 – od tavenia plastovej struny, cez vytvrdzovanie živice, až po spekanie kovového prášku. Ak sa však zameriame na základnú a najrozšírenejšiu technológiu tavenia plastovej struny, sú tam dostupné desiatky rôznych materiálov. Najviac využívané sú PLA (kukuričný škrob) a PETG. Ich cena sa pohybuje od 15 do 30 EUR/kg, čo bežnému spotrebiteľovi, ktorý tlačí len príležitostne, vydrží aj mesiac-dva. Netreba sa nijak ponáhľať, dátum spotreby nie je problém.

Vy modelujete a tlačíte aj robotické svorky, dentálne pomôcky a dokonca víťaznú trofej pre zápasníkov v Oktagone. Nakoľko je vaša práca umenie a nakoľko technické inžinierstvo?

3D tlač je veľmi flexibilná a univerzálna technológia, takže samozrejme pomáhame v rôznych sektoroch, od priemyslu cez medicínu, šport a architektúru až po elektrotechniku a umenie. Pre strojárske modely využívame CAD systémy a pre umenie voľné modelovacie softvéry. Tými vieme vytvoriť prakticky akýkoľvek 3D model a následne ho aj vyrobiť.

zdroj: Štěpánek3D

Sú takéto súčiastky spoľahlivé a pevné?

To závisí od technológie, materiálu a aj samotného tlačiara. Najpevnejšie a najpresnejšiu sú modely vyrobené vstrekovaním do formy alebo trieskovým opracovaním. Pri stojane na kefku, ráme na fotku, alebo legu to nie je samozrejme žiadny problém. Ak ide však o kľúčovú súčiastku komplikovanejšieho prístroja, radšej by som sa zastavil za 3D tlačiarom. My s obmedzeniami počítame dopredu a vieme pripraviť model tak, aby vydržal potrebné zaťaženie. 

V prípade potreby vysokých presností, vieme použiť kombináciu 3D tlač a trieskového opracovania alebo zalisovať napr. vodiace vložky, kolíky, závitové vložky alebo iný normalizovaný materiál. Výsledky sú aj pre nás stále pôsobivé, baví nás to.

Povedzme si príklad – koncovky káblov – Koľko rovnakých súčiastok ste schopní denne vyrobiť?

Závisí to od technológie. Najproduktívnejšia je technológia MJF, kde sa využíva plošné vytvrdzovanie polymérového prášku. Jeden takýto stroj produkuje aj tisícky dielov denne. Ak by sme použili technológiu tavenia plastovej struny, jeden takýto stroj vyrobí desiatky. My však vo firme máme 16 tlačiarní, ktoré pracujú súbežne, takže by tých tisícok bolo viac.

zdroj: Stepanek3D

Funguje v oblasti 3D tlačiarní aj kopírovanie, teda akoby „prefocovanie“?  

Jasné, často sa využívajú 3D skenery. Je to poloautomatický a relatívne rýchly proces. Nevýhodou je však ďalšia práca spojená s úpravou modelu a jeho prípravou pre výrobu. Keďže skeny obsahujú rôzne chyby a vo väčšine prípadov nie sú také presné ako potrebujeme. Pokiaľ chceme dosiahnuť dokonalý výsledok, mnohokrát je úprava modelu prácou na hodiny až dni. 3D skener je teda výborný pomocník, avšak my ho vnímame skôr ako doplnok k 3D modelovaniu.

Začínali ste v coworkingu 365.labb v Banskej Bystrici. V čom ste videli výhodu coworkingu oproti vlastnej kancelárii?

Áno, spomíname s vďačnosťou a nostalgiou! 365.labb nám vytvoril vynikajúce prostredie pre rozbehnutie našich aktivít. Vzájomne sme sa podporovali aj na marketingovej úrovni. Získali sme kvalitné a reprezentatívne priestory, ktoré boli plne vybavené a zariadené, čo je na začiatok podnikania veľká výhoda. Takisto situovanie v centre mesta umožnilo klientom ľahký prístup k nám. V našom prípade sa nejednalo o bežný coworking, ale mali sme k dispozícií celú miestnosť. Prvý rok sme si vystačili s 20 m2, druhý rok nám nestačilo ani 40 m2 a teda rozhodli sme sa presťahovať do samostatných priestorov s výmerou 150 m2.

zdroj: Stepanek3D

Pre koho je ešte coworking vhodný a ako vám 365.labb pomohol?

Je vhodný hlavne pre freelancerov a živnostníkov, ktorý si chcú nastaviť hranice osobného a pracovného života, prípadne byť súčasťou komunity. Aj kolegovia, ktorí pracujú na home-office, radšej chodia do coworkingu. Napokon sociálne väzby, aktivity a iné prostredie je dobrou prevenciou proti vyhoreniu.

Považovali ste sa za startup? S koľkými zamestnancami ste začínali a koľko ich máte teraz?

Myslím, že sa stále považujeme za startup, resp. malú firmu. Začínali sme so spoločníkom dvaja, aktuálne spolupracujeme s ďalšími 3-4. odborníkmi. Výhodou je, že 3D tlač nevyžaduje operátora v čase keď produkuje. Jeden človek preto dokáže pracovať aj s dvadsiatimi tlačiarňami súčasne. Stále pracujeme na zvyšovaní produktivity inováciami, softvérovými riešeniami a robotizáciou.

zdroj: Stepanek3D

Čo boli vaše prvé zákazky a kto sú vaši klienti teraz? Čo pre nich robíte?

Začali sme spoluprácu s lokálnymi výrobnými firmami, prevažne zo strojárstva. Tam nás treba najviac. Za vyše 2 roky sme realizovali viac ako 400 projektov pre viac ako 150 firiem na Slovensku, v Čechách a Rakúsku. Vnímame to ako pozitívny signál toho, že tieto technológie sú potrebné a čoraz žiadanejšie. Projekty sú veľmi individuálne a rôzne, či už objemom, veľkosťou alebo technológiou. V súčasnosti sa zameriavame na malosériovú výrobu a topologické úpravy dielov, pre ich maximálne odľahčenie. V tom vidíme budúcnosť, či už modelovania ako aj 3D tlače.

Aká je vaša predpoveď do budúcnosti – bude vnikať takýchto 3D tlačiarní viac, bude ich mať každá druhá domácnosť?

Keďže ja osobne aj lektorujem 3D tlač, opieram sa o rôzne štúdie. Zaujímavá je tá od americkej firmy Wohlers Report, kde na základe historických údajov o raste 3D tlače vytvorili predikciu budúcnosti. Tvrdila, že 3D tlač by mala vyrásť 500-násobne v najbližších 40 rokoch. Jedná sa naozaj o prudký rast a adaptáciu 3D tlače, ale je pravda, že tieto technológie majú obrovský potenciál, ktorý je v súčasnosti vo veľkej miere nevyužitý. To, či 3D tlačiareň bude v domácnostiach bežná, si skôr myslím, že nie, nakoľko nie každý má vzťah k výrobe a modelovaniu. Skôr si viem predstaviť, že budú vznikať centrá 3D tlače na lokálnej úrovni a tam si budú môcť ľudia realizovať svoje nápady.

zdroj: Stepanek3D

Ak by si chcel ešte niečo dodať – odkázať – tu je priestor:

Ak by mal niekto otázky môže sa na nás obrátiť na stránke www.stepanek3d.sk, kde nájde kontakt, blogy o 3D tlači a portfólio vybraných výrobkov. Našou víziou je minimalizovať náklady, skrátiť výrobný čas a inovovať. Mrknite sa na to.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK