O chvíľu nás čaká jedinečné vesmírne divadlo. Slováci uvidia čiastočné zatmenie Mesiaca

  • 28. októbra nás čaká spln Mesiaca a zároveň aj čiastočné zatmenie Mesiaca
  • Čakanie si môžeme skrátiť pozorovaním Orionidov
Ružový mesiac nazývaný ako jahodový mesiac
Unsplash/Zoltan Tasi
  • 28. októbra nás čaká spln Mesiaca a zároveň aj čiastočné zatmenie Mesiaca
  • Čakanie si môžeme skrátiť pozorovaním Orionidov

Čoskoro budeme môcť sledovať dve vesmírne divadlá. Čaká nás októbrový spln Mesiaca a zároveň z územia Slovenska bude možné pozorovať aj čiastočné zatmenie Mesiaca.

Na toto unikátne nebeské divadlo sa môžeme tešiť na budúci týždeň v sobotu 28. októbra.

„Zatmenie Mesiaca 28. 10. bude viditeľné vo východnej Amerike, v Európe, Afrike, Ázii a v Austrálii. Z územia Slovenska bude pozorovateľné počas celého úkazu so začiatkom o 20:02, s najväčšou fázou o 22:14 a koncom o 00:26,“ uvádza Slovenský zväz astronómov.

Zatmenie Mesiaca nastane, keď sa Slnko, Zem a Mesiac správne zoradia, aby Mesiac prešiel do zemského tieňa. Zem je vtedy vtesnaná priamo medzi Mesiac a Slnko.

Takýto úkaz sa opakuje približne trikrát do roka, keď prejde Mesiac aspoň časťou zemského tieňa.

V októbri pôjde len o malé čiastočné zatmenie, čo znamená, že uvidíme len relatívne úzku časť Mesiaca stmavnúť. Stmavnutie je spôsobené zemským tieňom prechádzajúcim cez jeho povrch.

„Najväčšia magnitúda zatmenia bude 12,2 % a len 6 % povrchu Mesiaca bude počas najväčšieho zatmenia pokrytých mesačnou umbrou (tieňom),“ uvádza BBC.

Dobrou správou je, že jesenné zatmenie Mesiaca nastane večer a bude ho sprevádzať planéta Jupiter na nočnej oblohe, čo predstavuje skvelú príležitosť na pozorovanie aj fotografovanie týchto úkazov.

Mesiac bude zároveň v splne 

Počas zatmenia Mesiaca bude zároveň aj mesiac v splne. Októbrový spln sa zvykne prezývať aj Lovecký mesiac.

Podľa Farmárovho almanachu si októbrový vyslúžil svoje meno podľa obdobia jesenného lovu. Mesiac mal signalizovať poľovníkom, že nastal čas loviť pred nadchádzajúcou zimnou sezónou. Nasleduje po splne, ktorý sa prezýva ako Úrodný Mesiac, ktorý našim predkom poskytoval svetlo pri zbere úrody.

Lovecký Mesiac zas upozorňoval, že je čas na lovenie zveri, ktorej mäso bolo skladované na dlhú zimu. Lovenú zver bolo lepšie vidieť vďaka prázdnym poliam, na ktorých sa počas toho úrodného pozbierala úroda.

mesiac v polotieni
zdroj: Unsplash/Marta Savelyeva

NASA uvádza, že meno bolo prvýkrát zapísané v Oxfordskom anglickom slovníku v roku 1710. Okrem tohto názvu má množstvo iných, napríklad Cestujúci Mesiac, Mesiac umierajúcej trávy, Sangvinik, Krvavý Mesiac. Mená Mesiac umierajúcej trávy a Krvavý Mesiac môžu súvisieť s premenou vegetácie a padajúcimi listami.

Krvavý Mesiac tiež môže súvisieť s poľovníctvom rovnako ako Sangvinik. Cestujúci Mesiac zas môže poukazovať na migráciu vtákov do teplých krajín.

Pozorovať zatiaľ môžeme Orionidy 

Čakanie na spln Mesiace a čiastočné zatmenie si môžu milovníci nočnej oblohy skrátiť pozorovaním meteorického roja Orionidov. Roj dosiahne svoj vrchol 22. októbra, keď za hodinu môže padnúť až 15 meteoritov.

Najlepšiu viditeľnosť dosiahneme na kopcoch, horách a na miestach, ktoré sú ďaleko od svetelného zdroja.

Meteory sa tvoria zo skalnatých kúskov, ktoré zostali po tom, ako kométa preletí okolo Slnka. Zem každý rok naráža na tieto častice, čím sa vytvárajú tieto každoročné úkazy. Kúsky horia vo vrchných sférach atmosféry, čím vytvárajú vesmírne divadlo.

Nočná obloha plná hviezd
zdroj: Unsplash/Michał Mancewicz

Ide o jeden z najrýchlejších meteorických rojov, pretože Zem narazí na prúd častíc takmer čelne. Častice pochádzajú z kométy 1P/Halley, známej ako Halleyho kométa.

Tieto úlomky sa môžu výnimočne premeniť aj na ohnivé gule.

Ohnivé gule sa veľkosťou môžu pohybovať od golfovej loptičky po pohovku v obývačke, povedal pre ABC 7 Andrew Fazekas, vedecký publicista z National Geographic.

„(Ohnivé gule) môžu byť také jasné, že môžu na zemi vytvárať tiene. Môžu vyzerať, ako keby horeli aj s dymovou stopou,“ povedal pre ABC 7. „Niekedy, len zriedka, sú dokonca spojené so zvukovým treskom.“

Zdroje: BBC, ABC 7, SSZA, Farmársky almanach, NASA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá