O Slovensku píšu svetové médiá: Krajina, ktorá otestovala celú populáciu, má najviac úmrtí na svete

  • O situácií na Slovensku už píšu zahraničné médiá
  • Pýtajú sa prečo napriek celoplošnému testovaniu máme najhoršie čísla v úmrtnosti na svete
worldometer denné úmrtia slovensko
Worldometers.com/SIU
  • O situácií na Slovensku už píšu zahraničné médiá
  • Pýtajú sa prečo napriek celoplošnému testovaniu máme najhoršie čísla v úmrtnosti na svete

O Slovensku sa píše v zahraničných médiách. Konkrétne Yahoo News zverejnil článok o tom, ako Slovensko, ktoré napredovalo s celoplošným testovaním je teraz krajinou s najvyššou úmrtnosť na koronavírus na svete. V súčasnosti máme najvyšší sedemdňový kĺzavý medián úmrtí s Covidom na milión obyvateľov v porovnaní s ktoroukoľvek inou krajinou.

Podľa informácií z Our World in Data k 15. februáru pripadlo na jeden milión ľudí 17,82 nových úmrtí na koronavírus.

Nasledovali Portugalsko s 14,81, Čierna Hora s 12,63, San Maríno s 12,63 a Česko s 12,23. Spojené kráľovstvo, ktoré od začiatku pandémie zaznamenalo viac ako 117 000 úmrtí, bolo k 15. februáru šieste s 9,70 úmrtiami na milión obyvateľov.

Takéto hrozné čísla sme mali napriek tomu, že sme v októbri otestovali celú populáciu ako súčasť plánu, ktorý mal zmierniť šírenie koronavírusu.

AKTUÁLNE: Slovensko chce požiadať o pomoc zo zahraničia. Boj s koronavírusom prehrávame na celej čiare

Medzinárodný portál sa pýta, čo sa na Slovensku muselo stať, keď čísla úmrtí začali rapídne rásť.

Slovensko počas druhej vlny koronavírusu v porovnaní s prvou dopadlo oveľa horšie, od októbra prípady prudko stúpajú. Medzi začiatkom pandémie začiatkom roku 2020 a augustom toho roku sa miera nových infekcií na Slovensku nezvýšila nad 10,96 na milión ľudí.

V ostatných európskych krajinách, ako napríklad vo Veľkej Británii, Španielsku, Taliansku a Francúzsku, boli stovky ľudí zomierajúcich na túto chorobu každý deň, najmä počas vrcholu okolo apríla. Prípady začali v krajine neustále pribúdať od augusta pred prudkým poklesom začiatkom novembra, hneď po testovaní celého národa.

zdroj: TASR/AP/ Petr David Josek

Za dnes ďalších 105 mŕtvych

Za utorok potvrdili na Slovensku ďalších 3 168 prípadov nákazy koronavírusom, laboratóriá urobili 13 050 PCR testov. Pribudlo aj 105 úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19. Počet hospitalizovaných pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň sa znížil o 37. Národné centrum zdravotníckych informácií o tom informovalo na webe covid-19.nczisk.sk.

Antigénové testy odhalili ďalších 3 881 pozitívnych, v utorok sa ich urobilo 140 661. Pozitivita z PCR vyšetrení dosiahla 24,28 % a z antigénových testov 2,76 %. Najviac pozitívne testovaných PCR testami eviduje Košický kraj, kde pribudlo 600 pozitívnych prípadov.

V Trenčianskom kraji potvrdili 488 nakazených, v Trnavskom 426 a v Prešovskom 422. Banskobystrický kraj má 338 nových prípadov nákazy, Žilinský 321, Bratislavský 289 a Nitriansky 284. Ako ďalej informovalo Ministerstvo zdravotníctva SR na svojej webovej stránke, medzi novými nakazenými je 1 559 mužov a 1 609 žien.

Počet infikovaných sa ku koncu februára môže vyšplhať až na 1 milión. Dáta bez pátosu prišli s novými štatistikami

V utorok pribudlo 4 513 zaočkovaných, druhú dávku vakcíny dostalo 6 242 osôb. Celkový počet zaočkovaných prvou dávkou vakcíny je 246 423, druhou dávkou 75 739.

V nemocniciach je aktuálne hospitalizovaných 3 835 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 3 632 ľudí. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti (JIS) je 285 pacientov, umelú pľúcnu ventiláciu potrebuje 323 osôb. Celkový počet úmrtí „na COVID“ je 6 168 a celkový počet úmrtí „s COVIDom“ je 1 273.

PCR testy na Slovensku doteraz odhalili takmer 283-tisíc pozitívnych prípadov, antigénové 244-tisíc.

Premiér si za testovaním stojí

Igor Matovič stále tvrdí, že plošné testovanie v októbri zmysel malo. Pokazil to až minister Sulík, ktorý nenakúpil testy. „Z (grafu) zrejmé, že mimoriadne prudký nárast pacientov v októbri plošné testovanie na mesiac úplne zastavilo … a to bolo kvôli odporu múdrych vlastne len jedno poriadne kolo. Nasledovné naplánované tri kolá v decembri sa z dôvodu sabotáže nákupu testov už neuskutočnili … a tak dnes môžeme počítať obete na tisíce – presne tak, ako som v decembri varoval a pritom kolegu idiotom nazval,“ napísal Matovič na Facebooku.

Zdroje: Yahoo News, SITA, Our World Data

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech