O štátne nájomné byty sa očakáva obrovský záujem. Nový dotazník dostaneš od ministerstva možno aj ty

  • Rezort práce sociálnych vecí a rodiny posiela zamestnancom štátnej správy dotazník
  • Týka sa bývania v štátom podporovaných nájomných bytoch
Na snímke mladý pár hrajúci na gitare a byty.
Ilustračný obrázok, TASR/Miroslava Mlynárová, Unsplash/Toa Heftiba
  • Rezort práce sociálnych vecí a rodiny posiela zamestnancom štátnej správy dotazník
  • Týka sa bývania v štátom podporovaných nájomných bytoch

Iba prednedávnom informovalo Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny o tom, že spúšťajú rokovania s investičnými partnermi v súvislosti s bývaním v nájomných bytoch podporovaných štátom.

Ako informovali na svojej webovej stránke, vláda schválila založenie Agentúry štátom podporovaného nájomného bývania. Jej hlavnou úlohou je vypracovať cenovú mapu pre regulované nájomné. Okrem toho má agentúra navrhnúť aj kritériá pre budúcich nájomcov v nájomných bytoch.

Očakávaný záujem

Agentúra bude mať dvoch štatutárov. Jedným z nich je štátny tajomník Úradu podpredsedu vlády, Peter Sekáč. Druhým štatutárom je nominant Ministerstva financií a zároveň vedúci Úradu vlády Július Jakab.

Podpredseda vlády Štefan Holý uviedol, že zriadenie tejto agentúry je veľmi dôležitým krokom na neľahkej ceste za dostupným nájomným bývaním.

Veci sa rýchlo hýbu vpred a sme opäť bližšie k tomu, aby mohli obyvatelia Slovenska bývať v dostupných nájomných bytoch. Zároveň sa posúvame do ďalšej fázy, v rámci ktorej ideme zisťovať záujem nielen medzi štátnymi inštitúciami, ale aj zamestnávateľmi a verejnosťou, aby sme vytvorili dokonalú mapu, kde je aký dopyt po nájomných bytoch,“ uviedol Holý.

Podľa Holého bude záujem o nájomné bývanie podporované štátom obrovský, a to naprieč celým Slovenskom.

„Takmer dve tretiny populácie vo veku 17 – 45 rokov by si vedeli predstaviť žiť v štátnom nájomnom byte. Viac ako polovica opýtaných v rámci skúmanej cieľovej skupiny deklaruje, že by boli ochotní sa presťahovať v prípade, že by v blízkosti ich novej práce bolo dostupné bývanie. Toto sú jasné dáta, na ktoré musíme reflektovať,“ doplnil.

Zisťovanie záujmu

Pravdepodobne na získanie ešte presnejších dát sa rozhodol Rezort práce sociálnych vecí a rodiny rozposlať online dotazníky. Tie však podľa kontaktu, ktorý má redakcia k dispozícii posielajú iba zamestnancom pracujúcim v štátnej správe. 

Dotazník sa snaží zistiť záujem ľudí o bývanie v štátom podporovaných nájomných bytoch. „Bývanie v jedno-, dvoj-, troj-, štvorizbovom nájomnom byte bude o desiatky percent nižšie než komerčné ceny. Aby mohli nájomné byty vyrásť, potrebujeme najprv zistiť, kde by ste ich chceli a aké by ste si vybrali,“ uvádza sa v dotazníku.

Byty
zdroj: Unsplash/Mateusz Suski

Ako sa ďalej dá v dotazníku dočítať, Agentúre pre nájomné bývanie pomôžu zozbierané dáta zistiť potreby občanov a budú vedieť, ako majú ďalej postupovať pri výstavbe nájomných bytov podporovaných štátom. Všetky údaje budú podľa nich použité iba pre účely zistenia záujmu o tento typ bývania.

Dôležité informácie

Ohľadom dotazníku kolujúceho medzi zamestnancami štátnej správy sme kontaktovali aj samotné Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny. Stanovisko je nasledovné:

„Po konzultácii s úradom podpredsedu vlády tak štát získa relevantnú vzorku potenciálnych záujemcov spomedzi približne 45 000 občanov žijúcich vo všetkých kútoch Slovenska, či už medzi zamestnancami zariadení sociálnych služieb, úradov práce, Sociálnej poisťovne,“ uvádza sa v tlačovej správe.

Avšak dotazník bude k dispozícii aj ostatným zamestnancom. „Neskôr aj medzi zdravotníkmi či učiteľmi a ďalšími,“ pokračuje ďalej tlačová správa.

„Je logické, že dotazník nemôže byť striktne anonymný, na čo v ňom vopred upozorňujeme. Keďže ide o veľmi dôležité informácie pre výstavbu nájomných bytov, občania si môžu byť istí, že údaje, ktoré vyplnia, budú slúžiť iba pre účely plánovania a výstavby štátnych nájomných bytov,“ uviedol Milan Krajniak, minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

„Pretože práve bez spolupráce a informácií od občanov by tento míľnik nebolo možné naplniť,“ doplnil Krajniak.

Zdroje: Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny, TS

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá