O väčšine prípadov omikronu vedieť nebudeme, tvrdí Kollár. Meškanie nástupu ďalšej vlny prospelo nemocniciam

  • Matematik Richard Kollár tvrdí, že omikron so sebou prinesie dobré, no aj zlé správy
  • Na východnom Slovensku pravdepodobne začala štvrtá vlna
pjimage – 2022-01-17T193804.449
Unsplash/Ashkan Forouzani Unsplash/Medakit
  • Matematik Richard Kollár tvrdí, že omikron so sebou prinesie dobré, no aj zlé správy
  • Na východnom Slovensku pravdepodobne začala štvrtá vlna

Na Slovensku omikron úraduje už 30 dní a hoci sme očakávali jeho nárast, ten zatiaľ neprišiel. Matematik Richard Kollár však upozorňuje, že nárast príde. Je však otázne, kedy sa tak stane. Odborník v príspevku na sociálnej sieti uvádza, že oneskorený príchod omikronu padol vhod predovšetkým nemocniciam, ktoré si mohli aspoň na niekoľko dní oddýchnuť. 

Veľkým prekvapením bolo, že omikron si svoj príchod naplánoval až na druhú polovicu januára. „To je nečakané, možno však čakal na návrat detí do škôl, otvorenie reštaurácií, či majstrovstvá Európy v hádzanej,“ konštatuje matematik.

Dodáva, že počítať by sme mali s prudkým nárastom pozitívne testovaných. „V čase vrcholu môže podľa pozorovania z Veľkej Británie, ktorý ako jediný vieme dnes použiť, ochorieť až 5-10% celej populácie za týždeň,“ upozorňuje s tým, že reportovaných prípadov bude menej a my budeme vedieť len o tretine alebo štvrtine z nich.

Dobrou správou je, že veľká časť infekcií bude mať mierny priebeh a zaočkovaní uprednostnia domáci test. Zlou správou je, že v čase vrcholu nemusia byť podľa Kollára dobre dostupné PCR testy.

Deň O30 – Že by už naozaj? Čo omikron prinesie? Dnes je možno ten deň, keď sa to láme a už v ďalšie dni uvidíme, čo…

Posted by Richard Kollar on Monday, January 17, 2022

S príchodom omikronu bude potrebné zmeniť niekoľko nastavení a procesov a aj naše vlastné nastavenie. „Pre mnohých bude lepšie počas príznakov zostať doma a nezaťažovať zbytočne naviac zdravotný systém,“ vysvetľuje odborník a dodáva, že prioritou tentokrát nebude všetkých otestovať, ale zvládnuť vlnu bez toho, aby sme pocítili výpadok rôznych služieb.

„Buďme pripravení na to, že nie všetko bude také, ako si to predstavujeme, nie všetko musí nutne fungovať na 100%. Opakujem sa, ale je to ako ďalšie Vianoce. Ani vtedy nejde vždy všetko podľa našich predstáv a pod stromčekom bývajú často veci, ktoré nás prekvapia,“ dodáva na záver odborník.  

Nový bežný príznak

O omikrone sa vie, že sa prejavuje podobne ako bežné nachladenie a počas nákazy sa objavuje napríklad kašeľ a silná únava. Je teda náročné túto mutáciu odlíšiť od klasických sezónnych ochorení. Ako však informuje portál CNN iPrima, americkí vedci zistili, že omikron sa môže prejavovať aj inými spôsobmi.

Vzhľadom na to, že počet nakazených omikronom stúpa každým dňom, je možné všímať si ďalšie symptómy. Vedci zistili, že medzi ne možno zaradiť aj hnačku. Odborníci odhadujú, že približne 20 % nakazených začne trpieť týmto problémom krátko po tom, čo sa nakazí. 

zdroj: Unsplash/Bermix Studio

V prípade, že má nakazený oslabený imunitný systém, sa môžu dostaviť aj ďalšie problémy v podobe pocitu nevoľnosti alebo zvracania. Hoci sa to tak nezdá, ide o dosť závažné symptómy, keďže neliečená hnačka môže viesť k ďalším vážnym problémom. Je teda potrebné dbať na to, aby nakazený nebol dehydrovaný.

Štvrtá vlna

Kedy sa štvrtá vlna začne na celom Slovensku zatiaľ nevieme. Vieme však, že na východe už začala. Ako uvádza portál Zoznam, v niektorých regiónoch stúpa počet pozitívnych rýchlym tempom. V priebehu troch dní pribudlo v okrese Stropkov až 1 118 prípadov a závažnosť situácie si uvedomuje aj regionálna hygienička za Svidník Helena Hrebeňaková.

Hygienička uviedla, že najrýchlejšie sa vírus šíri v školách, ktoré boli otvorené iba nedávno. Dobrou správou však je, že v okrese nebol doposiaľ potvrdený variant omikron. 

Problémom východného Slovenska je aj úroveň zaočkovanosti, ktorá je nízka. V okrese Stropkov je v súčasnosti zaočkovaných 41,24 % obyvateľov. 

Na obrovský problém poukázal aj Denník N. Ten píše, že počas minulého roka 2021 na Slovensku umrelo až 73-tisíc ľudí. Koronavírus si vyžiadal životy 20-tisíc z nich.

Tieto čísla poukazujú na skutočnosť, že úmrtnosť na Slovensku v roku 2021 bola na úrovni 1,34 %. Ak si toto číslo porovnáme s rokmi, kedy neúradovala pandémia, zistíme, že úmrtnosť narástla o 34 %.

Zdroje: Facebook, Zoznam, Denník N, CNN iPrima

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá