Nečakaný zabijak. Obľúbený nápoj už usmrtil minimálne 30 ľudí

  • Vyslúžil si prezývku Pán Cider
  • Spotreba domáceho alkoholu je v Rusku dlhodobým problémom
jablčný cider alkohol
Jablčný cider, ilustračný obrázok, Pixabay/ Jenny Bayon
  • Vyslúžil si prezývku Pán Cider
  • Spotreba domáceho alkoholu je v Rusku dlhodobým problémom

Hoci je cider, nápoj vyrábaný alkoholovým kvasením jablkového muštu, populárny predovšetkým v západnej Európe, v prvom rade na Britských ostrovoch, čoraz viac ľudí k nemu siaha aj v iných častiach sveta, Slovensko nevynímajúc.

Nanešťastie, tak ako pri hociktorom nekvalitnom, odfláknutom či, v prípade alkoholu, pančovanom produkte, môže mať takýto výrobok neblahé, často až fatálne následky.

Presne o podobnom prípade informuje renomovaná agentúra Reuters, podľa ktorej na západe Ruska už v dôsledku vypitia pančovaného cideru zomrelo minimálne 30 ľudí. 

Polícia zadržala jednu osobu

Ministerstvo zdravotníctva v Uljanovskej oblasti, kde boli hlásené prvé prípady, uviedlo, že 20 ľudí tam zomrelo po vypití jablčného muštu označeného ako „Pán Cider“. Úrady v Samare, Nižnom Novgorode a Udmurtii uviedli, že v ich regiónoch celkovo zomrelo 10 ľudí.

Vo viacerých regiónoch však okrem toho boli po konzumácii cideru hlásené ďalšie desiatky ľudí s rôznymi zdravotnými problémami.

CBS News píše, že celkový počet otrávených ľudí presiahol 90, pričom 61 má zdravotné problémy. Momentálne by sa zdravotný stav štyroch z nich dal označiť za veľmi vážny a ďalších tridsať ľudí sa nachádza vo vážnom stave.

Gubernátor Samarovskej oblasti Alexej Russkikh v pondelok vyhlásil, že obete Pána Cidera boli hospitalizované v miestnej nemocnici.

„Pitím cideru môžete vystaviť svoj život riziku smrti. Príslušníci orgánov činných v trestnom konaní zaisťujú tieto výrobky v našom regióne, zatiaľ čo ruské orgány začali vyšetrovanie. Doktori bojujú o život každého z hospitalizovaných,“ dodal.

Určitý optimizmus dala ministerka zdravotníctva Uljanovskej oblasti Olesya Kolotik-Kamenevová, ktorá deklarovala: „Situáciu držíme pod kontrolou. Vďaka zosúladenej práci lekárov vykazuje množstvo pacientov pozitívny trend.“

Portál EU Reporter podotýka, že podľa miestnych médií cider obsahoval smrteľné množstvo metanolu, známeho aj ako metylalkohol alebo drevný alkohol, a bol oveľa toxickejší ako etanol nachádzajúci sa v bežných alkoholických nápojoch.

V tejto súvislosti lokálne úrady zadržali jednu osobu pre podozrenie zo zavinenia smrti z nedbanlivosti a dotknutý tovar nariadili stiahnuť z predaja.

Dlhoročný problém

Daily Mail zdôrazňuje, že po intoxikácii ciderom trpia jej obete nevoľnosťami, silnými bolesťami hlavy, majú bledú pokožku či tmavé kruhy pod očami. V horších prípadoch to môže viesť až k oslepnutiu. 

CBS News pripomína, že podobné prípady nie sú v Rusku nezvyčajné, pretože lacné náhrady alkoholu sú v tejto najrozsiahlejšej krajine sveta trvalým problémom, najmä vo vidieckych oblastiach s veľmi nízkou životnou úrovňou.

V roku 2021 zomrelo najmenej 34 ľudí v dôsledku pitia nelegálneho alkoholu obsahujúceho metanol pri dvoch samostatných incidentoch. Ešte o päť rokov skôr zomrelo v sibírskom meste Irkutsk viac ako 60 ľudí po vypití kúpeľovej esencie obsahujúcej metanol.

Zdroje: Reuters, CBS News, EU Reporter, Daily Mail, Onet

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá