Obrat vo vzťahoch na Blízkom východe? Končia sa intenzívne boje, Saudi môžu uznať Izrael

  • Napätá situácia na Blízkom východe sa môže zlepšiť
  • Saudi hlásia pozitívne možnosti, Izrael pokojnejšiu fázu vojny
Izraelský tank, konflikt Blízky východ a Blinken v Saudskej Arábii s bin Salmánom
Na snímke izraelský tank v pásme Gazy a americký minister zahraničných vecí Antony Blinken na stretnutí so saudskoarabským korunným princom Mohamedom bin Salmánom, TASR/AP, Ohad Zwigenberg, Evelyn Hockstein
  • Napätá situácia na Blízkom východe sa môže zlepšiť
  • Saudi hlásia pozitívne možnosti, Izrael pokojnejšiu fázu vojny

Izrael vo vojne proti teroristickému hnutiu Hamas hlási úspechy a podotýka, že vojna síce môže trvať ešte dlho, no jej intenzívna fáza je na konci. Saudi pritom hlásia správy, ktoré môžu pozitívne ovplyvniť celý Blízky východ.

Ako informovala agentúra TASR, na severe palestínskej enklávy pásma Gazy sa už tento typ bojov skončil, tvrdí izraelský minister obrany Joav Galant. Na juhu regiónu sa by sa taktiež už čoskoro mal dosiahnuť tento úspech, avizuje.

„Na oboch miestach je to tak, že príde chvíľa, keď sa posunieme do nasledujúcej fázy,“ vyhlásil minister bez spresnenie časového rámca.

Ako ale uvádza The Times of Israel, premiér Benjamin Netanjahu údajne očakáva, že vojna bude pokračovať do roku 2025. Z informácií, ktoré bezprostredne nemožno overiť, vyplýva, že to v utorok oznámil predstaviteľom komunít v blízkosti Gazy.

Netanjahuove predpoklady majú vychádzať zo súčasného hodnotenia situácie. To údajne prešlo aj cez ministerstvo obrany a dokonca aj cez revízny rámec, ktorý poskytuje finančnú pomoc izraelským obyvateľom postihnutým útokmi zo 7. a 8. októbra.

Niektorí z týchto ľudí sú už v súčasnosti vrátiť sa do svojich dedín, ktoré Hamas v októbri zdevastoval, no ani zďaleka nie všetci. Boja sa návratu najmä práve pokračujúce boje v Gaze. Tá sa od niektorých dedín nachádza len v tesnej vzdialenosti približne 4 až 7 kilometrov.

Vodca Hamasu v európskom zozname teroristov

Pre Izrael bude významnou správou aj rozhodnutie Európskej únie zaradiť vodcu Hamasu v Gaze Jahju Sinwára na zoznam teroristov. Stalo sa tak včera (16. 1.) pre útoky na Izrael zo 7. októbra minulého roka.

Sinwára považujú za jedného z organizátorov masakru na juhu Izraela. Počas týchto útokov ozbrojenci z Gazy prerazili hraničné bariéry s Izraelom. Drancovali izraelské komunity, vraždili civilistov a zmasakrovali a hudobný festival Nova. Obeťou útoku sa stalo približne 1 200 Izraelčanov, väčšinou civilistov. Stovky ďalších uniesli ako rukojemníkov.

Izrael odpovedal obliehaním, bombardovaním a pozemnou inváziou do Pásma Gazy za účelom zničiť vojenské aj politické objekty Hamasu. Tie sa ale vo veľkej miere nachádzajú v civilistami obývaných oblastiach. Ostreľovanie Gazy si vyžiadalo množstvo životov, pričom úrady pod správou Hamasu uvádzajú vyše 24 000 obetí. Tieto čísla ale nie je možné overiť.

Ako píše TASR, Jahjá Sinwár bol v roku 1989 už odsúdený za vraždu štyroch údajných kolaborantov a dvoch izraelských vojakov. Následne strávil viac než dve desaťročia v izraelskom väzení. Na slobodu sa dostal v roku 2011 výmenou za uneseného izraelského vojaka Gilada Šalida.

Od roku 2017 pôsobil ako vodca radikálov z Hamasu v Gaze, pričom Ismáíl Haníja naďalej viedol ich politiku, no nie priamo z Gazy, ale z Kataru.

Obrovský pokrok v riešení vzťahov na Blízkom východe: Saudi si dokážu predstaviť, že by uznali Izrael

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: TASR, Euronews, The Times of Israel, Reuters

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá