Ochranári vyzývajú ľudí na oslavu Silvestra v Tatrách bez petárd

  • V období zimnej uzávery turistických chodníkov je územie Tatranského národného parku vyhradené najmä pre pokojné prežívanie divokých zvierat, ktoré čakajú ťažké skúšky dlhej a krutej tatranskej zimy
  • Podľa odborníkom im to však my ľudia, rok čo rok robíme ťažšie. A to celkom zbytočne
ku
unsplash.com, pixabay.com
  • V období zimnej uzávery turistických chodníkov je územie Tatranského národného parku vyhradené najmä pre pokojné prežívanie divokých zvierat, ktoré čakajú ťažké skúšky dlhej a krutej tatranskej zimy
  • Podľa odborníkom im to však my ľudia, rok čo rok robíme ťažšie. A to celkom zbytočne

Každoročne je koniec roka spojený s oslavami príchodu toho nasledujúceho. Ohňostroje, hlučná zábavná pyrotechnika, hlasná hudba, verejné obecné či mestské ohňostroje, ale aj tie súkromné premenia na jednu noc našu krajinu na “vojnovú zónu“ plnú výbuchov a svetelných efektov.

zdroj: unsplash.com

Pre človeka to síce vie byť  skvelý zážitok, avšak pre divo žijúce zvieratá s veľmi citlivým sluchom  je tento deň a noc stresovým zážitkom. Aj takmer každý psíčkar pozná útrapy tejto noci. Niektorí dokonca pristupujú k situácii, kedy svoje vystresované psy v čase silvestrovských osláv uspávajú, prípadne im podávajú upokojujúce prostriedky. Je však dôležité si uvedomiť, že pes a ďalšie zvieratá počujú zvuky v podstatne inom frekvenčnom rozsahu a vidia v ďaleko širšom zrakovom poli než človek. 

zdroj: unsplash.com

„Takéto hlučné oslavy do prírodného prostredia našich národných parkov, vrátane TANAP-u, nepatria a preto sú zakázané zákonom o ochrane prírody a krajiny. Dlhé doliny a skalné steny poskytujú vhodné podmienky pre šírenie a zosilnenie hlasných zvukových efektov, ktoré spôsobujú plašenie kamzíkov v čase ich nočného odpočinku,“ upozorňuje Správa TANAP-u.

V snahe uniknúť za každú cenu pred nebezpečenstvom sa  tak jeden alebo všetky jedince dávajú na útek, často aj cez veľmi nepriaznivý terén, čo môže spôsobovať zranenia prípadne až strhnutie lavíny a smrť vyplašených kamzíkov.

zdroj: unsplash.com

Preto Správa TANAP-u každoročne vydáva výzvu smerom k tatranským rekreačným zariadeniam a ich klientom, prostredníctvom ktorej sa v rôznych jazykových mutáciách dostáva k návštevníkom informácia o zákaze používania zábavnej pyrotechniky na území TANAP-u.

Zdôrazňujú, že je nanajvýš dôležité zachovať na území národného parku ticho a pokoj. „Oslavujme v našich horách príchod Nového roka s pokorou a s ohľaduplnosťou voči prírode, ktorú v čase turistickej sezóny tak radi navštevujeme a obdivujeme. Sme jej to dlžní,” hovoria ochranári.

zdroj: pixabay.com

K výzve sa pridáva aj Zvieracia ombudsmanka Zuzana Stanová : „Pevne veríme, že tento druh zábavy, ktorý škodí životnému prostrediu a tiež zvieratám, bude stále na väčšom ústupe. Chceme však apelovať najmä na jednotlivcov, aby sa používaniu zábavnej pyrotechniky vyhli,” vyjadrila sa pre SITA zvieracia ombudsmanka.

Taktiež dodáva, že existuje niekoľko alternatív, ktoré môžu ohňostroj nahradiť. Veľmi populárna je v poslednej dobe laserová šou, ktorú už využívajú v mnohých európskych mestách. Je nehlučná, no zároveň efektná a neškodí prírode a zvieratám.

Zdroje: spravatanap.sk, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá