Očkovanie je najlacnejšou cestou z pandémie aj keď pripočítame náklady na lotériu, tvrdia odborníci

  • Útvar hodnoty za peniaze vykonal analýzu, z ktorej vyplýva, že očkovanie proti koronavírusu má okrem najväčšieho – zdravotného benefitu, aj ekonomické výhody. Štát totižto môžu drahšie vyjsť nezaočkovaní, ktorí sú ohrozenejší nakazením sa
  • Útvar hodnoty za peniaze vyzýva štát k použitiu viacerých opatrení na zvýšenie motivácie dať sa zaočkovať
očkovanie zdravotníci
TASR/AP, Radivoje Pavicic
  • Útvar hodnoty za peniaze vykonal analýzu, z ktorej vyplýva, že očkovanie proti koronavírusu má okrem najväčšieho – zdravotného benefitu, aj ekonomické výhody. Štát totižto môžu drahšie vyjsť nezaočkovaní, ktorí sú ohrozenejší nakazením sa
  • Útvar hodnoty za peniaze vyzýva štát k použitiu viacerých opatrení na zvýšenie motivácie dať sa zaočkovať

Očkovanie proti koronavírusu má predovšetkým zdravotné benefity. Útvar hodnoty za peniaze (UHP) však jasne dokázal, že očkovanie je prospešné pre ekonomiku. Vyzývajú pre to štát, aby využil viacero možností na zvýšenie motivácie k zaočkovaniu. 

Ako uvádza Útvar hodnoty za peniaze, na boj s pandémiou Slovensko doposiaľ minulo 4,2 miliardy eur. „Nepriama pomoc vrátane bankových záruk a odkladov daní a odvodov bola doteraz na úrovni 3,7 mld. eur,“ píše sa na stránke ďalej. 

Draho štát však výdu aj samotní nezaočkovaní. Práve u nich je pravdepodobnejšie riziko nákazy COVID-om. Útvar hodnoty za peniaze práve preto vyzýva štát, aby využil čo najviac prostriedkov, ktoré by ľudí motivovali k očkovaniu.

🦠 PRI PODPORE OČKOVANIA TREBA KONAŤ RÝCHLO💉Zvyšovanie počtu zaočkovaných ľudí je najefektívnejším spôsobom ako ochrániť…

Posted by Útvar hodnoty za peniaze on Monday, August 2, 2021

Očkovaní sú odolnejší voči nákaze

Očkovanie voči COVID-19 vo veľkej miere ochraňuje ľudí voči práceneschopnosti, hospitalizácii a smrti. Náklady očkovania na dospelého človeka vychádzajú na úrovni 40 eur (priemerná cena dvoch vakcín je 18,8 eur, náklady na podanie vakcín sú 15 eur a odhadované náklady na veľkokapacitné očkovacie centrá prepočítané na dospelého človeka sú 6 eur).

Naproti tomu priemerné spoločenské výdavky na človeka, ktorí sa infikuje vírusom sa pohybujú na úrovni 4 384 eur,“ uvádza Útvar hodnoty za peniaze.

PRIESKUM: Slováci prezradili, čo je pre nich pri očkovaní motiváciou číslo jedna

Štát by mal podľa UHP použiť kombináciu opatrení na motiváciu ľudí k očkovaniu. Vykreslili to v 4 bodoch – výhody pre očkovaných, lepší prístup k vakcínam, finančné motivácie (očkovacia prémia, sprostredkovateľský bonus), povinné očkovanie pre vybrané profesie.

Najvýhodnejším motivátorom by mohlo byť zavedenie výhod pre očkovaných

Nákladovo najefektívnejším riešením by podľa UHP bolo zavedenie výhod pre očkovaných

Výskum UCLA ukázal, že až 13 percent nezaočkovaných respondentov by bolo viac naklonených k očkovaniu, ak by to znamenalo, že nemusia nosiť rúška a dodržiavať odstupy. Keby sa na Slovensku vďaka zavedeniu výhod pre očkovaných zvýšila zaočkovanosť o desatinu, spoločenské prínosy by dosiahli 1,1 mld. eur a štát by priamo ušetril približne 185 mil. eur,“ uvádza sa. 

KOMENTÁR: Očkovaní si zaslúžia výhody, zachraňujú krajinu

Ďalšou faktorom, ktorý by mohol zvýšiť percento zaočkovanosti, je podľa UHP zlepšenie prístupu k vakcínam. „Znižovaniu bariér prístupu k očkovaniu môžu významne pomôcť mobilné očkovacie jednotky, predovšetkým pri rizikových skupinách,“ tvrdia. 

Matovičova lotéria a aký efekt majú lotérie v ostatných štátoch

Podľa UHP efekt lotérií na zaočkovanosť nie je jednoznačne preukázaný. I keď sa hovorilo, že v Ohiu sa počet denných očkovaní prvých 10 dní od ohlásenia lotérie zvýšil o 40 %, v novej ekonomickej štúdii z Bostonskej univerzity  sa uvádza, že vakcinačná lotéria v Ohiu mala minimálny efekt. V čase, kedy spúšťali lotériu, otvorili zároveň registráciu na očkovanie pre 12-15 ročných.

Matovičova očkovacia lotéria je konečne spustená. Vieme, koľko môžeš vyhrať a na čo nesmieš zabudnúť

Ako uvádza UHP, očkovacia lotéria by sa u nás ekonomicky oplatila už pri relatívne nízkom percente novo zaočkovaných. „Keď sa vezmú náklady na lotériu na Slovensku, tak by sa očkovacia prémia mohla oplatiť aj pri relatívne nízkom vplyve na zaočkovanosť. Stačí, aby presvedčila k očkovaniu aspoň 6-tisíc ľudí. Očkovacia prémia by podľa aktuálnych odhadov mala stáť približne 26,4 milióna eur.“

Ďalšou finančnou motiváciou je sprostredkovateľský bonus. „Finančné bonusy môžu pomôcť zvýšiť motiváciu očkovať sa. Sprostredkovateľský bonus za 24 miliónov eur bude návratný, ak presvedčí aspoň 24-tisíc ľudí, ktorí by sa inak zaočkovať nedali. Pomer prínosov a nákladov je oveľa priaznivejší vo vyšších vekových skupinách,“ uvádza UHP.

zdroj: Útvar hodnoty za peniaze

UHP tvrdí, že štát by mal zvážiť aj povinné očkovanie, respektíve povinné očkovanie vo vybraných skupinách. „Na Slovensku už existuje systém povinného očkovania (deti sú očkované proti 10 chorobám a zdravotníci proti Hepatitíde B), takže takýto krok by nebol úplne bezprecedentný,“ argumentujú.

Zdroj: ÚHP

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech