KOMENTÁR: Očkovaní si zaslúžia výhody, zachraňujú krajinu

Sputnik V Matovič Lengvarský
TASR/Jaroslav Novák

Na jednej strane chceme slobodu, na druhej však nie sme ochotní pričiniť sa o ňu. Množstvo Slovákov očkovanie vyslovene odmieta, niektorí s ním stále váhajú. Momentálne je druhou dávkou zaočkovaných len niečo cez 1,6 milióna ľudí. Od kolektívnej imunity sme na míle vzdialení a ak príde tretia vlna, zrejme nás bude čakať séria menších lockdownov a prísnych opatrení.

Naša ekonomika to nemusí prežiť. Menšie firmy, obzvlášť v gastro sfére, melú z posledného a nevedia, či zvládnu prežiť do konca roka. Ak sa v septembri zopakuje minuloročný scenár, množstvo ľudí zostane bez práce na dlhé mesiace.

Minulý rok vláda zanedbala letné prípravy na druhú vlnu. Populistické sľuby pre „nevestičky“ očividne neboli tou správnou prípravou na to, čo prišlo na jeseň. Doplatili na to však len obyčajní ľudia, ktorí chceli žiť bežné životy.

Doteraz štát nerobil rozdiel medzi tými, ktorí dodržiavali pravidlá a medzi tými, ktorí nie. Zatiaľ čo niektorí ľudia z opatrnosti nenavštevovali vlastnú babku a snažili sa pomáhať tam, kde vedeli, iní doma falšovali výsledky testov a na internete zdieľali hoaxy o očkovaní.

Kto nesie zodpovednosť?

Štát až doteraz k všetkým pristupoval rovnako. Miera zodpovednosti za situáciu v nemocniciach je pritom skutočne na diskusiu. Dnes je na trhu dostupných množstvo vakcín, ktoré dokážu Slovákov z veľkej časti ochrániť. Hoci vírus mutuje, podľa epidemiológov je lepšie mať aspoň nejakú ochranu. V súčasnosti sa na radu dostaneš pomerne rýchlo, termín ti v niektorých regiónoch oznámia už do niekoľkých hodín.

Ľudia, ktorí chápu očkovanie ako cestu k slobode a k bezpečnosti, už zaočkovaní sú alebo už dlhšiu dobu čakajú na termín v čakárni. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský sa rozhodol zobrať na seba riziko. Na rozdiel od jeho predchodcu mal odvahu navrhnúť opatrenia, ktoré síce nebudú po chuti každému, no v konečnom dôsledku môžu zachrániť životy aj ekonomiku.

Očkovanie
zdroj: TAS/AP Photo/Pavel Golovkin

Minister navrhol, aby v situácii, kedy sa situácia zhorší, bol na niektoré miesta povolený vstup len ľuďom s očkovaním, prekonaným koronavírusom alebo s negatívnym testom, ktorý si dotyčný zaplatí. Hoci išlo o vládny návrh, v parlamente neprešiel. Postavili sa proti nemu členovia Sme rodina a OĽaNO, ktorým sa nepozdáva tento tvrdý tlak.  

Sami však iste vedia, že ak chceme mať do jesene zaočkovaný vyšší počet ľudí, musíme pritvrdiť. Motivácia očkovacou lotériou či sprostredkovateľským bonusom však nemusí stačiť. Kým očkovanie nebude prinášať skutočné výhody, množstvo ľudí ho bude odkladať.

OĽaNO a Sme rodina sú však populistické strany, ktorých zaujíma predovšetkým to, čo si o nich myslí volič. A voliči na sociálnych sieťach kričia po rovnosti očkovaných s neočkovanými.

Odlišný prístup, rovnaké pravidlá?

Tento pohľad je však už z princípu nesprávny. Prečo by mali mať rovnaké výhody ľudia, ktorí sa snažia dopomôcť Slovensku k lepšej situácii a tí, ktorí sa len vezú? Prečo by mala ekonomika trpieť len preto, že niektorí ľudia sa nechcú podieľať na spoločnej bezpečnosti?

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Denník N, Pravda, Startitup.sk, Startitup.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá