Očkovanie proti opičím kiahňam je realitou. EMA spomína mierne až stredné vedľajšie účinky

  • EMA odporúča vakcínu Imvanex ako prevenciu pred opičími kiahňami
  • Dostupná je pre dospelých ľudí
  • Na Slovensku zatiaľ evidujeme tri prípady ochorenia
Opičie kiahne, ochorenie, ktoré spôsobuje nepríjemné vyrážky na tele, na obrázku sa vyksytuje na ruke a vakcína Imvanax pripravená ako prevencia proti nemu
WHO, Unsplash/Mufid Majnun
  • EMA odporúča vakcínu Imvanex ako prevenciu pred opičími kiahňami
  • Dostupná je pre dospelých ľudí
  • Na Slovensku zatiaľ evidujeme tri prípady ochorenia

Európska lieková agentúra (EMA) odporučila vakcínu Imvanex na prevenciu opičích kiahní u dospelých. Vakcína Imvanex je v Európskej únii registrovaná od roku 2013 na prevenciu pravých kiahní. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) Magdaléna Jurkemíková.

Vakcína Imvanex obsahuje oslabenú formu živého modifikovaného vírusu príbuzného s vírusom pravých kiahní. Odporúčanie EMA využiť vakcínu Imvanex vychádza z výsledkov štúdií na zvieratách. Ako uvádza ŠÚKL, vedľajšie účinky lieku sú mierne až stredne závažné, na základe čoho príslušný výbor EMA uzavrel, že prínosy vakcíny prevyšujú jej riziká aj pri ochorení opičích kiahní.

„Po podaní vakcíny imunitný systém rozozná vírus vo vakcíne ako cudzorodý a spustí výrobu protilátok. Keď následne očkovaný príde do kontaktu s podobnými vírusmi, protilátky spolu s inými komponentmi imunitného systému vírus usmrtia a ochránia očkovaného pred vypuknutím ochorenia,“ vysvetľuje ŠÚKL.

Opičie kiahne sú zriedkavým vírusovým ochorením, ktoré sa prejavuje podobnými príznakmi ako pravé kiahne. Medzi prvé príznaky patrí horúčka, bolesť hlavy a svalov a únava a opuch lymfatických uzlín. Jeden až tri dni po nástupe horúčky sa zvyčajne objavia vyrážky, najskôr na tvári a rozšíria sa aj iné časti tela, vrátane rúk a nôh.

Ochorenie môže byť fatálne, aj keď má zväčša miernejší priebeh ako pravé kiahne. Na človeka sa prenáša zo zvierat, napríklad z hlodavcov a primátov, ale môže sa prenášať aj z človeka na človeka po úzkom kontakte.

Súčasné prípady nákazy od mája 2022 sú prvými prípadmi mimo afrického kontinentu, ktoré nemajú žiadnu spojitosť s endemickými oblasťami vírusu.

Na Slovensku zatiaľ tri prípady

Ako sme ťa informovali vo štvrtok (21.7.), Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) potvrdil tretí prípad ochorenia na opičie kiahne. Ide o osobu v strednom veku, z vekovej skupiny 20 až 59 rokov.

Prenos ochorenia bol pravdepodobne v zahraničí. Osoba je izolovaná, hospitalizácia nebola potrebná. V tlačovej správe o tom informoval Marek Eliáš z ÚVZ.

Príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva podľa Eliáša zabezpečuje potrebné epidemiologické vyšetrovanie, vrátane zisťovania možných okolností nákazy.

Súvislosť s doterajšími prípadmi na Slovensku sa nezistila. Osoba vyhľadala lekársku pomoc a vzhľadom na príznaky ochorenia zodpovedajúce opičím kiahňam jej odobrali vzorku biologického materiálu na laboratórne vyšetrovanie.

Na jej základe bola diagnóza potvrdená. „Počet potvrdených prípadov na našom území môže narastať, nepredpokladáme však rozsiahle epidémie,“ uviedol ÚVZ.

Prvý prípad opičích kiahní na Slovensku bol potvrdený 7. júla, druhý prípad o týždeň neskôr.

Darovaním krvi môžete pomôcť zdravotníkom

Univerzitná nemocnica L. Pasteura (UNLP) Košice v spolupráci s Národnou transfúznou službou (NTS) v Košiciach pripravuje aj tento rok Letnú kvapku krvi. Akcia je určená pre širokú verejnosť, do darovania najvzácnejšej tekutiny sa zapoja aj košickí hokejisti.

Stretnúť ich darcovia môžu v piatok 22. júla v čase od 8:00 do 11:30 v Pavilóne zdravia na Rastislavovej 43. Informovala o tom hovorkyňa UNLP Monika Krišková.

Leto je čas, kedy zdravotníkom chýba nielen krv, ale aj samotní darcovia. Situáciu už ďalší rok komplikuje COVID-19 a teraz navyše aj opičie kiahne.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá