Vakcína už je na dosah, začať očkovať by sme mohli už v polovici roka 2021

  • WHO: Očkovanie proti koronavírusu by sa mohlo začať v polovici roka 2021
  • Globálne úsilie o vývoj vakcíny postupuje mimoriadne rýchlym tempom
covid koronavirus
TASR/AP/Sakchai Lalit
  • WHO: Očkovanie proti koronavírusu by sa mohlo začať v polovici roka 2021
  • Globálne úsilie o vývoj vakcíny postupuje mimoriadne rýchlym tempom

S rozsiahlym očkovaním proti novému typu koronavírusu by sa mohlo začať v polovici budúceho roka. Pre agentúru DPA to uviedla hlavná vedecká pracovníčka Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Zároveň vyjadrila opatrný optimizmus ohľadom súčasného stavu výskumu a vývoja očkovacích látok proti koronavírusu.

„Máme teraz viac ako 20 kandidátov (na vakcínu) v klinických štúdiách. Dúfame, že aspoň pár z nich bude fungovať. Bola by to veľká smola, keby všetky zlyhali,“ povedala expertka WHO Soumya Swaminathanová.

„Takže, ak máme byť veľmi reálni, vidíme rozsiahle nasadenie vakcíny niekedy v polovici roku 2021,“ povedala s tým, že s istotou to nie je možné predpovedať.

AKTUÁLNE: Nemecko prišlo s fantastickým riešením. Plánuje bezplatné testy na koronavírus na letiskách

Globálne úsilie o vývoj vakcíny podľa nej postupuje mimoriadne rýchlym tempom. Zdôraznila, že od januára, keď bola zverejnená genetická sekvencia nového vírusu, až po začiatok prvého testovania vyvíjanej očkovacej látky ubehli iba tri mesiace.

Nový koronavírus sa prvýkrát objavil v stredočínskom meste Wu-chan koncom minulého roka. Odvtedy sa rozšíril takmer do všetkých kútov sveta, zabil viac ako 600.000 ľudí a infikoval viac ako 14 miliónov. Spojené štáty sú na prvom mieste na svete v počte potvrdených prípadov nákazy koronavírusom.

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech