„OČKOVANÝM VSTUP ZAKÁZANÝ.“ Ďalší kontroverzný nápis na dverách, zákaz ospravedlňujú absurdnými tvrdeniami

  • O diskriminácii v súvislosti s očkovaním najčastejšie hovoria antivaxeri, ktorí sa očkovať nechcú
  • Na Slovensku však diskriminácii môžu čeliť ľudia, ktorí sa zaočkovať dali
  • V Bratislave pribudla ďalšia prevádzka, ktorá zakazuje vstup zaočkovaným ľudom
  • Prekážajú im aj poslanci NR SR alebo ľudia, ktorí súhlasia s pandemickými opatreniami
zákaz vstupu
Unsplash/TASR/AP, Tech Nick Barrientos, Pavel Neubauer
  • O diskriminácii v súvislosti s očkovaním najčastejšie hovoria antivaxeri, ktorí sa očkovať nechcú
  • Na Slovensku však diskriminácii môžu čeliť ľudia, ktorí sa zaočkovať dali
  • V Bratislave pribudla ďalšia prevádzka, ktorá zakazuje vstup zaočkovaným ľudom
  • Prekážajú im aj poslanci NR SR alebo ľudia, ktorí súhlasia s pandemickými opatreniami

O diskriminácii v súvislosti s očkovaním najčastejšie hovoria antivaxeri, ktorí sa nechcú dať očkovať. Na Slovensku je však realita iná. Práve zaočkovaní ľudia môžu čeliť diskriminácii. Svedčia o tom prevádzky, ktoré im zakazujú vstup.

Zákaz vstupu odôvodňujú prenosom vírusu 

Bratislavskénoviny.sk priniesli informáciu, že na dverách galérie a filatelistického obchodu na Mickiewiczovej ulici v bratislavskom Starom Meste visí oznam, ktorý zakazuje vstup zákazníkom zaočkovaným proti koronavírusu. Oznam tvrdí, že zaočkovaní zákazníci môžu byť bezpríznakoví prenášači vírusu.

Ďalší oznam na tej istej prevádzke zakazuje vstup poslancom NR SR, členom vlády, všetkým štátnym zamestnancom a ľudom, ktorí schvaľujú dodržiavanie vyhlášok hlavného hygienika.

Oznam dodáva, že ide o porušenie Ústavy a zákonov Slovenska. Bratislavskénoviny.sk sa pokúšali majiteľa prevádzky Igora Izáka osloviť s otázkami. Ten im sľúbil odpoveď len vtedy, ak sa vyjadria o tom, čo si myslia o vyhláškach hlavného hygienika.

očkovanie seniori dôchodcovia
zdroj: TASR/AP Photo/Petr David Josek

Informácia, že by mohli byť zaočkovaní ľudia bezpríznakoví prenášači vírusu, je málo nepravdepodobná. Vakcíny zastavujú aj prenos vírusu. Štúdia amerického Centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (CDC) potvrdila, že u plne zaočkovaných osôb je menšia pravdepodobnosť asymptomatickej infekcie alebo prenosu SARS-CoV-2 na ostatných.

V skutočnosti dáta CDC ukazujú, že zo 100 miliónov plne zaočkovaných Američanov sa nakazilo len 10 262 ľudí, to predstavuje 0,01 %. Bezpríznakových pacientov bolo 995.

Nejde o prvý prípad 

Prípad bratislavskej galérie, ale nie je na Slovensku prvý. Už v minulosti sme informovali o advokátskej kancelárii v Bratislave, ktorá zakazuje vstup klientom a potenciálnym zamestnancom, ktorí buď čakajú na vakcináciu, alebo sú po nej.

Bratislavský diablov advokát: Si zaočkovaný? Ak áno, táto advokátska kancelária ti svoje služby neposkytne

„Pokiaľ ste potenciálni klienti, rovno sa otočte, budete ako očkovaní odmietnutí pre aktuálnu vyťaženosť kancelárie. Všetok voľný čas v tejto dobe prioritne venujeme časti populácie, ktorá si svoje zdravie váži a správa sa v prvom rade zodpovedne voči sebe,“ píše sa na ozname.

Dal by si sa očkovať proti COVID-19?

Následne sa na papieri uvádza, že ak klient zatají skutočnosť o očkovaní, advokáti si vyhradzujú právo na poskytnutie všetkých krokov voči osobe, ktorá ohrozila zdravie osôb nachádzajúcich sa v priestoroch.

Ide o advokátsku kanceláriu Weis & Partners, ktorá sa nachádza na Ivánskej ceste v Bratislave. Súčasťou kancelárie je aj JUDr. Peter Weis, ktorý 20. januára 2021 označil celoplošné testovanie za vedecký experiment. Advokát zároveň tvrdil, že sa niekto tohto experimentu zúčastnil, má nárok na finančnú odmenu.

Koľko ľudí pred tebou v tvojom kraji čaká na očkovanie? Vypočíta ti to táto šikovná aplikácia

„Nešlo totiž o testovanie, ale plánovaný vedecký experiment na ľuďoch, pri ktorom neboli údajne porušené etické princípy,“ napísal pre web Eurorešpekt.sk. Meno tohto „sympatického“ advokáta sa však spája aj s ďalšími nie veľmi dôveryhodnými médiami. Nájdeme ho napríklad na známych Hlavných správach alebo Infovojne.

Zdroje: Bratislavskénoviny.sk, CDC, CDC, Eurorešpekt 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech