Od januára budú musieť Slováci dostať za odpracovanú hodinu viac ako 3 eurá

  • Minimálna mesačná mzda na Slovensku sa od začiatku budúceho roka zvýši zo súčasných 520 eur na 580 eur
  • Dnes, 2. októbra, o tom rozhodla vláda
uko
unsplash.com, pixabay.com
  • Minimálna mesačná mzda na Slovensku sa od začiatku budúceho roka zvýši zo súčasných 520 eur na 580 eur
  • Dnes, 2. októbra, o tom rozhodla vláda

Najnižší hrubý zárobok za každú odpracovanú hodinu stúpne na 3,333 eura zo súčasných 2,989 eura, informovala o tom SITA.

Čistý príjem zamestnanca pracujúceho za minimálnu mzdu tak oproti tomuto roku vzrastie o 46,39 eura na 476,39 eura. Za takýmto nárastom sumy čistej minimálnej mzdy však nie je len zvýšenie hrubého zárobku o 60 eur, ale aj nárast nezdaniteľnej časti základu dane na rok 2020 z 19,2-násobku na 21-násobok životného minima, ktoré nedávno schválil parlament.

zdroj: pixabay.com

Od roku 2021 by najnižšie hrubé zárobky mali tvoriť najmenej 60 % z priemernej hrubej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov. Predpokladá to návrh novely zákona o minimálnej mzde od poslancov za Smer-SD, ktorý parlament na septembrovej schôdzi posunul do druhého čítania. Vďaka tomuto kroku majú najnižšie zárobky na Slovensku vzrásť až na 653 eur.

Podľa septembrovej makroekonomickej prognózy Inštitútu finančnej politiky pri ministerstve financií by totiž priemerná hrubá mzda na Slovensku za tento rok mohla dosiahnuť 1 088 eur. Výšku priemernej mzdy na Slovensku za rok 2019 zverejní Štatistický úrad SR začiatkom marca budúceho roka.

zdroj: unsplash.com

„Mnoho štátov už urobilo skok v minimálnej mzde, a stalo sa iba to, že nejaká skupina ľudí začala lepšie zarábať a viac míňať a robiť tak tržby podnikateľom. Len my na Slovensku sa tu navzájom stále presviedčame, ako by nás vyššia minimálna mzda poškodila. Tento skok treba už raz konečne urobiť, dostať našu minimálnu mzdu na úroveň 60 % priemernej a potom ju na tejto úrovni udržiavať. Ľudia, čo celý mesiac poctivo pracujú, musia mať akú takú možnosť dovoliť si aspoň základné veci, a to im súčasná minimálna mzda neumožňuje,“ uviedol pre Startitup Milan Kuruc zo združenia Pracujúca chudoba.

Kuruc si zároveň myslí, že na Slovensku určite je priestor aj na razantné zvýšenie minimálnej mzdy. Keď si porovnáte krajiny V4 a Slovinsko, tak zistíte, že naša produktivita práce sa približuje tej slovinskej, sme v tomto rebríčku hneď za nimi, no Slovinci majú minimálnu mzdu vo výške 886 eur.

Minimálna mesačná mzda na Slovensku sa od začiatku tohto roka zvýšila zo 480 eur na 520 eur. Najnižší hrubý zárobok za každú odpracovanú hodinu tak stúpol na 2,989 eura z pôvodných 2,759 eura. Čistý príjem zamestnanca pracujúceho za minimálnu mzdu tak oproti vlaňajšku išiel nahor o 27,17 eura na 430,35 eura.

zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech