Odborníčka o toxických vzťahoch: Rodičia sú veľakrát emočne nedozreté osobnosti. Bolesť budeme cítiť stále

  • Toxickí rodičia vedia navždy spochybniť základné životné istoty dieťaťa
  • Psychoanalytická koučka vysvetľuje, ako fungujú dnešné vzťahy medzi rodičmi a deťmi
Dievčatko s medveďom v ruke a rodičia v pozadí a chlapec na zemi so sklonenou hlavou.
Ilustračné foto, Freepik/@freepik
  • Toxickí rodičia vedia navždy spochybniť základné životné istoty dieťaťa
  • Psychoanalytická koučka vysvetľuje, ako fungujú dnešné vzťahy medzi rodičmi a deťmi

Každý vzťah má svoju dynamiku, vývoj a občasné výkyvy. Ak však hovoríme o vzťahu medzi deťmi a rodičmi, mnohí by očakávali, že ide o pevný základ postavený na bezpodmienečnej láske a vzájomnej dôvere. Avšak, podobne ako v partnerských vzťahoch, aj v rodinných väzbách sa môže skrývať nebezpečenstvo toxicity.

Zatiaľ čo začiatky rodinného vzťahu sú často idylické, s postupom času a narastajúcimi nárokmi rýchleho sveta môže tento pôvodný obraz popraskať a ukázať svoje trhliny.

Dôvody pre takéto výkyvy môžu byť rôzne. Možno ich nájdeme v preťažení dnešnej spoločnosti, kde si mnohí rodičia nájdu len málo času pre svoje deti. Alebo v generovaných očakávaniach, ktoré môžu byť na obe strany príliš vysoké a neuskutočniteľné.

Podobne ako v partnerských vzťahoch, aj tu hľadáme odpoveď na otázku: Kde je hranica medzi občasnými rodinnými nesúladmi, a chronickou toxicitou? Ako rozpoznať, že vzťah, ktorý mal byť zdrojom opory a bezpečia, sa postupne mení na pole boja a emocionálneho vyčerpania?

S týmito a rôznymi ďalšími otázkami sme sa obrátili na skúsenú psychoanalytickú koučku PhDr. Bronislavu Švrčkovú, ktorá nám danú tému objasnila.

  • Kde je hranica toho ,či ide o toxický vzťah, alebo je to len klasická nedokovalosť
  • Ako sa vzťah s rodičom odzrkadľuje na správaní dieťaťa a následne aj výbere partnera
  • Ako je možné zlý vzťah s „toxickým“ rodičom riešiť
  • Bolesť z „nedokonalých“ rodičov budeme cítiť stále, tvrdí psychoanalytický koučka, ako sa pohnúť v živote ďalej

Čo je vlastne toxické správanie?

Je to správanie, ktoré nám škodí, neprospieva dobrým vzťahom. Je nezrelé a emočne nevyspelé. Takéto správanie neumožňuje dospelú, vyrovnanú komunikáciu a vo veľkej miere ničí vzťahy. Doslova nás po kvapkách otravuje.

Existujú aj nejaké konkrétne „príznaky“ toxicity?

V prvom rade je to náš pocit, že niečo nie je v tomto vzťahu v poriadku. Nie vždy vieme definovať, čo sa deje, ale necítime sa dobre a často sa potrebujeme o tom vzťahu s niekým rozprávať, či je všetko v poriadku, a neustále nám to vŕta v hlave. Často pochybujeme o tom, čo naozaj bolo povedané, lebo druhá strana nás presviedča o inom.

Niekedy vravím, že keď začnete mať pocit, že si rozhovor s tým druhým musíte nahrať, aby ste mu potom dokazovali, čo povedal, tak už to nie je dobré.

Prečo podľa vás vznikajú toxické vzťahy a dá sa im nejako vyhnúť?

Vzťahové zápletky prežívame všetci. V súčasnosti, ak sa s niekým pohádame alebo máme nejaké konflikty, tak ho raz-dva onálepkujeme, že je toxický. Ale to nie je realita.

Pravda je taká, že v našej psychike si nesieme veľa vzorcov z nášho detstva, výchovy, genetiky a tieto vzorce sa nám premietajú do našich vzťahov. Takže, ak opakovane narážam na toxického partnera, je na mieste si položiť nasledovnú otázku: Čo ma na tomto type partnerov priťahuje?

Ako teda vyzerá toxický vzťah rodičov s dieťaťom?

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá