Odkladom tejto povinnosti môžeš ušetriť až 600 eur. Na čin máš už len pár dni

  • Odklad daňového priznania sa ti môže poriadne oplatiť
  • Neplatí to však stále, v niektorých situáciách je lepšie podať ho už teraz
danove priznanie
Ilustračný obrázok, TASR/Radovan Stoklasa, Unsplash/Markus Spiske
  • Odklad daňového priznania sa ti môže poriadne oplatiť
  • Neplatí to však stále, v niektorých situáciách je lepšie podať ho už teraz

Koniec marca sa nezadržateľne blíži a z tohto mesiaca nám ostáva už len niekoľko dní. Práve tieto dni by si mal však v prípade, že si SZČO, využiť na rozhodnutie sa, či je správny čas na podanie daňového priznania. Ako totiž informuje portál Firmáreň, jeho odklad sa ti môže oplatiť a dokážeš vďaka nemu ušetriť až 600 eur.

Vo väčšine prípadov sa odklad oplatí osobám, ktoré ho podať jednoducho nestíhajú, no aj tým, ktorí do konca marca nemajú na zaplatenie dane. Odklad sa však oplatí aj tým, ktorým má v júni 2023 vzniknúť povinnosť platenia sociálnych odvodov, keďže vďaka odkladu tak ušetria viac ako 600 eur.

Povinnosť platenia sociálnych odvodov vzniká v prípade, že živnostník v roku 2022 zarobil viac ako 7 266 eur. Minimálna výška týchto odvodov je v roku 2023 stanovená na 200,72 eur. Problémy však môžu nastať aj v prípade, že SZČO už odvody platila, no v roku 2022 zarobila viac. V tomto prípade osobe hrozia na základe platu vyššie odvody. 

Je jedno, či spadáš do skupiny „doterajších neplatičov odvodov“ alebo do skupiny, ktorej sa v roku 2022 finančne darilo. V oboch prípadoch totiž odklad DP znamená, že sa platba odvodov alebo ich zvýšenie presunie až na október 2023. Vďaka tomuto triku ti z ramien spadne trojmesačné platenie odvodov, ktoré by ťa vyšlo minimálne na 602,16 eur.

Kedy sa na odklad vykašľať?

Pozor by si mal dávať aj na situácie, kedy sa tento odklad neoplatí. Ak si napríklad v roku 2022 zarobil menej ako v 2021 a sociálne odvody už pravidelne platíš, so svojím DP by si si mal pohnúť. Malo by totiž byť v tvojom záujme, aby Sociálna poisťovňa čo najskôr zistila, že si zarobil menej. To sa odzrkadlí na tvojich odvodoch, ktoré budú nižšie,

Druhá situácia poukazuje na živnostníka, no aj na obchodnú spoločnosť, ktorí platia daňové preddavky, pričom celková daň z príjmu mu vyjde nižšia ako zaplatené preddavky. Ak sa tak stane, daňový úrad ti vráti peniaze. V prípade, že si podanie DP odložíš, preplatok dostaneš až neskôr.

Návod, ako si odložiť daňové priznanie

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Firmáreň, Finančná správa

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá