OPhone: virtuálne vône z celého sveta

  • Ste gurmán? Zbožňujete kávu či milujete vôňu mora? Teraz sa budete môcť podeliť o svoje emócie a senzuálne zážitky, už aj prostredníctvom aplikácie a špeciálneho zariadenia. Sami tvorcovia oPhone nazývajú „aromatický slovník“.
image_1403159639.jpeg
  • Ste gurmán? Zbožňujete kávu či milujete vôňu mora? Teraz sa budete môcť podeliť o svoje emócie a senzuálne zážitky, už aj prostredníctvom aplikácie a špeciálneho zariadenia. Sami tvorcovia oPhone nazývajú „aromatický slovník“.

OPhone je zariadenie, ktoré umožní užívateľovi posielať a prijímať vône pomocou mobilného telefónu z každého kúta sveta. K zariadeniu je k dispozícií bezplatná aplikácia oSnap pre iPhone,  prostredníctvom ktorej užívateľ posiela takzvané oNote.  Ide o špeciálny pojem z dielne spoločnosti, ktorý má predstavovať spojenie fotografie, písaného textu a pridanej vône.

OPhone vynašiel harvardský profesor David Edward v spolupráci so svojimi študentmi. Po roku vývoja bol Ophone schopný generovať iba pár vôní. To však nebránilo tomu, aby bol predstavený v David’s Laboratoire v Paríži, čo pre vynálezcov predstavovalo vhodný štart na komerčný trh. 

Dizajn prístroja OPhone, ho predurčuje na domáce použitie, stačí ho len jednoducho položiť na stôl a zapojiť čuchový zmysel. Vnútorný mechanizmus, ktorý dokáže vytvoriť až 300 tisíc unikátnych vôní, sa dá prirovnať k palete farieb. Využíva malé zásobníky s oChips, ktoré po minutí stačí iba vymeniť. K dispozícií je zatiaľ 32 základných vôní.

Svoju ponuku oPhone zameriava predovšetkým na potravinárske vône, ako napríklad karamel, káva, čokoláda, pikantná vôňa. Ak by však užívateľ túžil zaslať vôňu pravej pizze priamo z Talianska, môže tak učiniť. Svoju správu môže poslať s nakombinovanou vôňou paradajok, syru, korenia či cibule. Dovolenkové či  akékoľvek iné fotografie budú o to viac autentické. 

Zdroj: wired.com

Od júna je oPhone k dispozícií za 149 dolárov, pre každého, kto sa zapojí do crowsfundingovej kampane na Indiegogo. V budúcom roku už jeho cena vzrastie na 199 dolárov. Spoločnosť plánuje postupne rozširovať ponuku vôni za predpokladu, že kampaň bude úspešná.

Vôňa vie vzbudiť spomienky, vyvolať chuť na jedlo či zbaviť človeka stresu.  OPhone spolu s aplikáciou vytvárajú virtuálne vône, a tak sa môžeme tešiť, že aj správy v budúcnosti budú malým, prekvapivým zážitkom.

Zdroj: indiegogo.com, onotes.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK