Oplatí sa dnes ešte investovať do nehnuteľností? S uvedomelým investovaním zarobíš v čase rastu aj prepadu
Ak príde reč na tému, kam Slováci najradšej odkladajú svoje voľné peniaze, takmer okamžite prichádza na rad debata o nehnuteľnostiach. Pokiaľ sa rozhodneš svoje peniaze investovať týmto smerom, máš dve základné možnosti – kúpa vlastného investičného bytu, prípadne domu, alebo investícia do realitného fondu. A kým prvá možnosť bola ešte pred pár rokmi jasnou voľbou, dnes naráža na stagnujúce ceny nehnuteľností s neistými vyhliadkami, rovnako ako drahé hypotéky.
Kto chce zarobiť na nehnuteľnosti, nemusí ju hneď kupovať
Existujú však aj ďalšie možnosti investovania, najmä ak nehnuteľnosť nekupuješ so zámerom vlastného bývania. Aj keď realitné fondy na Slovensku nie sú známe svojou vysokou výkonnosťou, môžu zaujať ľudí, ktorí majú dôveru v dlhodobú investíciu a kontinuálny rast cien nehnuteľností, preverený aj historicky.
Realitné fondy sú investičné nástroje, ktoré zhromažďujú peniaze od investorov a používajú ich na kúpu a správu nehnuteľností. Manažéri fondu vyberajú vhodné nehnuteľnosti a získavajú príjmy z ich prenájmu alebo predaja.
Investorom sa poskytuje podiel na ziskoch a hodnote nehnuteľností. Jedná sa o spôsob, ako ľudia môžu investovať do nehnuteľností bez potreby priameho vlastníctva a správy nehnuteľností. Ak sa však pozeráš v prvom rade na krátkodobý výnos, ani realitné fondy – zvlášť v dobe vysokej inflácie – príliš neohúria.
Na Slovensku bolo vlani v realitných fondoch uložených približne 1,94 miliardy eur, čo predstavuje približne 24,51 percenta podielových fondov. Avšak ich výkonnosť je v porovnaní so súčasnou mierou inflácie nedostatočná. Za posledné tri roky dosiahli priemerné ročné zhodnotenie len na úrovni 3,1 percenta.
Jedným z kľúčových dôvodov nízkeho výkonu realitných fondov je aj skutočnosť, že sú priamo naviazané na vývoj cien nehnuteľností a situáciu na realitnom trhu. Je síce všeobecne známe, že ceny nehnuteľností z dlhodobého hľadiska idú nahor, realitné fondy sú citlivé aj na krátkodobé výkyvy a prehýbania trhu.
Pri poklese či stagnácii cien nehnuteľností preto doplácajú investori. Ďalším faktorom môže byť aj neefektívna správa a manažment realitných fondov, kde je častokrát na prvom mieste správca fondu a nie samotný investor. Nehovoriac o vstupných, výstupných a manažérskych poplatkoch, ktoré investorov oberajú o nemalú časť ich výnosov.
Výnos nezávislý od výkyvov na trhu
Nie veľa Slovákov ale tuší, že existuje aj iný, uvedomelejší spôsob investovania do nehnuteľností. Slovenská spoločnosť BizPartner Group totiž prišla s modelom, ako na nehnuteľnostiach zarábať aj v čase prepadu a stagnácie cien.
V rámci projektu Uvedomeleinvestovanie.sk sa už viac ako 10 rokov venuje investíciám do nehnuteľností alternatívnym spôsobom, kde investovanie a výnosy nesúvisia s tým, ako sa vyvíja realitný trh.
Ako je to možné?
Do nehnuteľností neinvestujú špekulatívne, ale systematicky prostredníctvom svojich finančno-realitných služieb, ktoré vytvorili a rozvíjajú už od roku 2013. Vďaka nim nehnuteľnosti nakupujú len vtedy, ak sú vopred jasné finančné aj časové podmienky ich neskoršieho predaja.
Ich výnosy preto neovplyvňujú zmeny, ktorými realitný trh prechádza, a je možné pomerne jednoducho projektovať prognózy výnosov. Ide o služby s konceptom rent-to-own, teda prenájom nehnuteľností s možnosťou neskoršieho odkúpenia, a book-to-sell, teda rezervácia nehnuteľnosti s možnosťou ich zhodnotenia či výstavby a neskoršieho predaja.
Využívajú ich napríklad záujemcovia, ktorí nevedia získať hneď financie na kúpu nehnuteľnosti štandardným spôsobom. Vďaka týmto službám si ju dokážu najskôr prenajať a odkúpiť až neskôr.
Rovnako tak obchodníci a developeri, ktorým na efektívne obchodovanie či realizáciu projektov chýba dostatočný kapitál, si pozemok či nehnuteľnosť môžu rezervovať, podľa možností zhodnotiť a v dohodnutom časovom horizonte neskôr predať.
Tieto služby využili už stovky Slovákov, pre ktorých sú dostupnejšie a jednoduchšie, ako financovanie prostredníctvom bánk a zároveň lacnejšie, ako individuálni privátni investori a nebankové spoločnosti.
Investori minulý rok zarobili viac ako 15 percent
Úspech tohto inovatívneho modelu potvrdzujú aj čísla. V roku 2022 totiž UvedomeleInvestovanie.sk prinieslo svojim investorom výnos až 15,21 percenta a rok predtým to bolo 11,62 percenta. Veľkou výhodou je aj vyplácanie výnosov nie raz za rok, ako je to bežné, ale dokonca každý mesiac.
Každý investor chce mať svoje peniaze chránené – a to aj v prípade nečakaných situácií. Keď prostredníctvom projektu Uvedomele Investovanie.sk investuješ napríklad 100 000 eur, ako zábezpeku svojich vložených prostriedkov získaš nehnuteľnosť v hodnote okolo 130 000 eur. Tá bude bez tiarch a budeš zapísaný na liste vlastníctva ako jediný záložný veriteľ. Takýmto spôsobom chránia svoje peniaze aj banky pri poskytovaní hypoték.
“Uvedomeleinvestovanie.sk prináša investorom nadštandardné výnosy a zároveň maximálne zabezpečenie, čo sú dve kľúčové výhody. Po prvé, výnosy nie sú ovplyvnené vývojom realitného trhu, čo je v dnešnej dobe veľmi dôležité. Po druhé, investícia je zabezpečené exkluzívnym záložným právom ku konkrétnej nehnuteľnosti, čo poskytuje investorom značnú ochranu. Navyše, výnosy sú pravidelne vyplácané mesačne, čo je v dnešnej dobe silný rozhodovací faktor,” vysvetľuje Martin Fodor, realitný a finančný expert a zároveň CEO skupiny BizPartner Group a dodáva:
„Ceny nehnuteľností a ich vývoj ovplyvňuje obrovské množstvo faktorov, o ktorých by sa dalo dlho špekulovať. Ja som rád, že nemusíme, pretože to naše výnosy v rámci projektu UvedomeleInvestovanie.sk neovplyvňuje.”