Opľutí aj dokopaní, zdravotníci čelia vlne násilia kvôli pandémii. U nás napadli očkovacie tímy, potvrdil Lengvarský

  • Po celom svete pribúdajú útoky na zdravotníkov, či už od pacientov alebo ich rodinných príslušníkov
  • Na Slovensku napadli očkovacie tímy ale aj ľudí, ktorí sa chceli dať zaočkovať, priznal Lengvarský
  • Oznámené boli prípady v Európe ale aj v Spojených štátoch
  • Zdravotníci čelia vyhrážkam, pľuvancom ale aj fyzickým útokom
Zdravotníčka
TASR/AP, Omar Marques
  • Po celom svete pribúdajú útoky na zdravotníkov, či už od pacientov alebo ich rodinných príslušníkov
  • Na Slovensku napadli očkovacie tímy ale aj ľudí, ktorí sa chceli dať zaočkovať, priznal Lengvarský
  • Oznámené boli prípady v Európe ale aj v Spojených štátoch
  • Zdravotníci čelia vyhrážkam, pľuvancom ale aj fyzickým útokom

Zdravotníci po celom svete zaznamenali násilné správanie u svojich pacientov ale aj ich rodinných príslušníkov. Zdravotníci tak zažívajú vyhrážky ale aj fyzické násilie, ktoré sa kvôli pandémii koronavírusu zhoršuje. Nevyhýba sa ani Slovensku.

Na Slovensku boli napadnuté očkovacie tímy

Už v minulosti sme informovali, že na severnom Slovensku, v obci Podbiel protestujúci obťažovali mobilný očkovací tím. Zdravotníci očkovanie v oravskej obci napokon vzdali a dedinu opustili. Pred rozvášnenými protestujúcimi zdravotníkom nepomohla ani polícia.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský v televízii TA3 priznal, že došlo aj k niekoľkým napadnutiam mobilných očkovacích tímov, čo vníma ako antivaxersku kampaň. „Došlo dokonca už aj k napadnutiu našich mobilných očkovacích tímov v niektorých obciach, dokonca aj ľudí, ktorí sa chceli zaočkovať,“ uviedol minister zdravotníctva v televízii. Podrobnosti žiaľ neprezradil.

Rastúcu agresivitu zaznamenal aj profesor Vladimír Krčméry, ktorý o nej hovoril v televízii TA3. „Ľudia sú agresívni, pacienti sú tak agresívni, hovoria si, ktorý liek chcú, ktorý nie,“ uviedol Krčméry. Niektorí pacienti majú odmietať napríklad americké liečivá.

Podľa profesora sa kvôli agresivite a odporu ľudí k opatreniam pandémia nedá prakticky manažovať.

zdroj: SITA/AP, Adrienne Surprenant

Nie je týždeň bez násilia, tvrdí zdravotníčka 

Agresivitu voči zdravotníkom potvrdzujú aj prípady zo sveta. V Nemecku tento mesiac napadli zdravotníčky v očkovacom centre v meste Gera.

Útočník požadoval od asistentky a zdravotnej sestry očkovací preukaz, aj napriek tomu, že zaočkovať sa nechcel. Zdravotníčky mu ho odmietli vydať, preto začal byť agresívny a nakoniec ich napadol. Zdravotníčky boli prevezené do nemocnice, kde boli ošetrené a neskôr prepustené. Zranenie utrpel aj muž, uvádza agentúra AP.

Ešte viac prípadov je známych zo Spojených štátov. Konkrétne na štát Georgia sa zameralo verejnoprávne médium NPR a jeho pobočka z Georgie GBP.

Nemocnica Phoebe Putney Memorial Hospital v meste v Albany zaznamenala za posledných 18 mesiacov nárast verbálnych aj fyzických útokov na svojich zamestnancov. „Nie je týždeň, aby sme nepočuli o prípade, kedy by pacient alebo člen rodiny bol voči personálu verbálne alebo fyzicky agresívny,“ povedala vedúca zdravotného personálu Kelsey Reed pre GBP.

Reed dodala, že zdravotníci sú vysilení ťažkou prácou, ktorá nemá konca a násilné incidenty len zvyšujú stres.

Pľutie, vyhrážky, či fyzické násilie

Tvrdenie Reed potvrdzuje aj oficiálna štatistika Zdravotníckeho systému severnej Georgie (NGHS), pod ktorú spadajú štyri nemocnice v desať miliónovom štáte. V minulom roku zaznamenala NGHS 228 hlásených prípadov násilia voči svojim zamestnancom. V tomto roku bolo do polovice augusta hlásených už 273 násilného konania. Predpokladá sa pritom, že ide o podhodnotenú štatistiku a násilné správanie je už také časté, že ho obete ani nenahlasujú.

Hlásené bolo kopanie zdravotníka do rebier alebo tlačenie zdravotníka o dvere hlavou.

Rovnaký nárast hlásia aj Aljaška alebo Missouri. Klinika Cox Medical Center v Missouri dokonca zaviedla tlačidlo, ktoré môžu zdravotníci stlačiť v prípade núdze. Tlačidlo potom informuje pracovníka bezpečnostnej služby o tom, že zdravotník žiada o pomoc a jeho presnú polohu v nemocnici. Sestrička Ashley Blevins uviedla, že niektorí pacienti na nich pľujú, vyhrážajú sa im alebo dokonca použijú fyzické násilie, uvádza KY3.

Angie Smith, ktorá je zodpovedná za bezpečnosť pacientov uviedla, že najčastejšie sa s násilnými pacientmi stretáva personál na pohotovosti. Násilie sa ale rozšírilo do celej nemocnice. „Je to na našich oddeleniach kritickej starostlivosti, je to v našich strediskových oblastiach, mnohokrát je to aj opakované násilie, keď ten istý pacient robí to isté, alebo ešte horšie,“ povedala Smith.

Hlásenú sú aj prípady agresivity rodinných príslušníkov. Buzz Feed News informoval o vyhrážkach zdravotnej sestry Ashley Carvalho z Idaho, ktorej sa vyhrážali príbuzní muža ležiaceho na JIS-ke, pretože mu nemocnica odmietla podávať ivermektín. Antiparazitikum neodporúčajú americké regulačné orgány.

Zdroje: TA3, AP, GBP, KY3, News Miner , Buzz Feed News

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá