Mazurek aj Blaha strašia Slovákov vojnou. Ministerstvo obrany toho má už dosť, vyslalo jasný signál

  • Situácia na Ukrajine prináša do slovenskej spoločnosti rôzne teórie a dokonca strach
  • Vyše 44 % Slovákov z napätej atmosféry obviňuje USA. Mnohí tvrdia, že sa nás Američania snažia s celou Európou zatiahnuť do vojny proti Rusom
  • Vojnou na Slovensku strašia aj niektorí politici
  • Okrem diania na Ukrajine samozrejme poukazujú aj na obrannú dohodu s USA
armáda SR slovenskí vojaci
TASR / Ján Krošlák
  • Situácia na Ukrajine prináša do slovenskej spoločnosti rôzne teórie a dokonca strach
  • Vyše 44 % Slovákov z napätej atmosféry obviňuje USA. Mnohí tvrdia, že sa nás Američania snažia s celou Európou zatiahnuť do vojny proti Rusom
  • Vojnou na Slovensku strašia aj niektorí politici
  • Okrem diania na Ukrajine samozrejme poukazujú aj na obrannú dohodu s USA

O eskalácii napätia, zhromažďovania ruských vojakov pri hraniciach a hrozbe ďalších bojov na Ukrajine sa hovorí už niekoľko týždňov.

Keďže ide o nášho suseda, Slovákov zaujíma, či a prípadne ako by sa takýto konflikt mohol dotknúť aj našej krajiny.

Pri ukrajinských hraniciach sa podľa správ hromadia vojaci Ruska, ktoré si navyše len nedávno časť ukrajinského územia aj prisvojilo a dokonca si stanovilo požiadavky. Ako však potvrdili prieskumy, vyše 44 % Slovákov obviňuje z narastajúceho napätia na Ukrajine skôr USA a NATO než Rusko. 

Môžu za to viaceré profily na sociálnych sieťach vrátane tých, ktoré patria opozičným politikom. Internetom sa už dlhšiu dobu prostredníctvom nich šíria teórie, že vojnu chcú vyprovokovať Američania, ktorí do nej zatiahnu nás a celú Európu. Podľa komentárov na sociálnych sieťach je viditeľné, že niektorí Slováci majú z tejto údajne blížiacej sa veľkej vojny reálne obavy. Sú ale na mieste?

V súčasnosti Slovensku ani jeho občanom nehrozí žiadny bezprostredný konflikt,“ upokojuje situáciu ministerstvo obrany, ktoré sa vyjadrilo pre Startitup.

zdroj: SITA/AP, Andriy Dubchak

Rezort zároveň dodáva, že situáciu naďalej pozorne sleduje a snaží sa vyhodnocovať rôzne scenáre – „ich následky a reakcie Slovenska na ne“.

Taktiež pripomína, že už dlhodobo zvyšujeme svoju pripravenosť prostredníctvom modernizácie ozbrojených síl a pravidelných cvičení, vrátane tých medzinárodných, s našimi spojencami a partnermi. To však neznamená, že sa chystáme viesť vojnu. Ide o preventívne opatrenia.

O hroziacej vojne pre Slovensko otvorene hovoria aj niektorí politici, ktorí okrem diania na Ukrajine poukazujú, najmä v posledných dňoch, aj na obrannú dohodu Slovenska s USA.

Rezorty obrany aj zahraničných vecí niekoľkokrát vyvrátili klamlivé tvrdenia o umiestnení jadrových zbraní na Slovensku, stavaní amerických vojenských základní a beztrestnosti amerických vojakov v prípade, že sa u nás dopustia trestného činu.

Pripomíname, že dohodu včera schválil parlament a následne podpísala prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová.

„Vlastizradcovia a americkí agenti“

Nepovažujeme Ruskú federáciu za nepriateľa a nechceme vojenský konflikt!“ alebo „Ceny rastú, ľudia živoria a vláda nás ženie do vojny s Ruskom?“ znejú napríklad pravidelné príspevky poslanca parlamentu Milana Mazureka.

Vojnou na Slovensku, ktorú nám má údajne priniesť dohoda s Američanmi – teda súčasná vláda, ktorá ju podpísala – strašia aj ďalší opoziční poslanci. „Milí priatelia, schyľuje sa k vojne…“ prihovára sa Ľuboš Blaha zo Smeru-SD hneď v úvode svojho videa, ku ktorému napísal: „Ženú nás do vojny s Ruskom. A chcú sem navoziť jadrové zbrane. Mám dôkazy.“

Členov vlády i prezidentku Zuzanu Čaputovú už viackrát označil za „vlastizradcov“ či „amerických agentov“.

Na tieto prehlásenia členov strany Smer-SD zareagovala vládnuca OĽANO tým, že prostredníctvom videa pripomenula, ako s USA kedysi spolupracoval Smer-SD a žiadne podobné vyjadrenia, napríklad o vlastizrade či amerických agentoch, vtedy nemal.

Obrannú dohodu vyzdvihli na svojich sociálnych sieťach krátko po jej podpísaní aj Ozbrojené sily Slovenskej republiky.

Významným prínosom dohody o obrannej spolupráci je zvýšenie flexibility pri organizácii spoločných výcvikov a cvičení, ale aj možnosť obnovy dlhodobo zanedbávanej infraštruktúry ozbrojených síl, ktorá je určená na plnenie úloh obrany Slovenskej republiky v rámci systému kolektívnej obrany,“ vysvetľujú vo svojom príspevku, prečo dohodu vítajú.

Zdroje: Ministerstvo obrany Slovenskej republiky, sociálne siete politikov, archív Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá