Otázkou nie je či, ale kedy vypukne ďalšia pandémia. Profesor z Oxfordu radí, ako sa na ňu pripraviť

  • Podľa Sira Johna Bellu ide len o otázku času
  • Skúsený imunológ tvrdí, že na pokračovanie ľudstvo nie je pripravené
covid pandémia
Ilustračný obrázok, TASR/Michal Svitok, Unsplash/Tim Mossholder
  • Podľa Sira Johna Bellu ide len o otázku času
  • Skúsený imunológ tvrdí, že na pokračovanie ľudstvo nie je pripravené

Mnohí z nás berú pochmúrne roky spojené s izoláciou, karanténou a obmedzeniami v súvislosti s pandémiou Covid-19 ako minulosť. Kanadsko-britský imunológ a genetik Sir John Bell však tvrdí, že sa blíži ďalšia pandémia. Existuje totiž množstvo iných patogénov s potenciálom spôsobiť ešte väčšiu deštrukciu, píše pre The Independent.

Podľa hlavnej tváre katedry medicíny na Oxfordskej univerzite na blížiacu sa pandémiu ľudstvo nie je pripravené. Hovorí tiež, že aj po troch rokoch od vyhlásenia najhoršej pandémie stále pociťujeme jej následky.

Má preto pre verejnosť niekoľko odporúčaní na to, ako zlepšiť život počas pokojného obdobia a pripraviť sa na ďalšie možné nepríjemné obdobie.

Nie „či“, ale „kedy“

Ako sme ťa informovali v tomto článku, pandémia Covid-19 mala negatívny dopad na celú spoločnosť. Opakované lockdowny prinútili rodiny žiť spolu dlhodobo na malej ploche a deti a tínedžri boli prinútení absolvovať školu z domáceho prostredia.

Táto situácia spôsobila obrovské psychické napätie, k čomu sa pridali aj vážne ekonomické dopady. SITA už v decembri 2021 informovala, že Slovensko patrilo medzi krajiny, ktorých obyvatelia najviac pocítili dopady pandémie na svoje financie, pričom budú potrebovať približne jeden rok na zotavenie sa.

Covid-19 spôsobil zmätok v príjmoch, zdravotníckych službách, duševnom zdraví a vzdelávaní našich detí. Musíme urobiť, čo môžeme, aby sa to už nikdy nezopakovalo,“ upozorňuje 70-ročný kanadský profesor, podľa ktorého nie je otázkou „či“, ale „kedy“ vypukne ďalšia pandémia.

Podľa štúdie Global Health Institute je tu až 38-percentná šanca na to, že v živote zažijeme ďalšiu pandémiu, čo je obrovské riziko. Podľa Bella naša skúsenosť s nedávnou pandémiou neznižuje hrozbu ďalšej a neznamená, že k nej nemôže dôjsť ešte v tomto alebo ďalšom roku.

covid trieda zdravotnik
zdroj: Unsplash/Jida Li

Zdôrazňuje však, že na prípadné pokračovanie nie sme pripravení a apeluje na svetových lídrov, aby v tejto súvislosti konali. Prieskum YouGov odhalil, že si viac ako tri štvrtiny britskej verejnosti myslia, že by vlády na celom svete mali do zdravotnej starostlivosti investovať viac, zatiaľ čo 72 percent ľudí si myslí, že by mali spolupracovať s inými vládami, aby sa zabránilo šíreniu chorôb po svete.

Čo teda podľa Bella musíme urobiť?

Nevyhnutný je aktívny prístup k vytvoreniu odolnejších zdravotných systémov, ktoré majú kapacitu poskytovať rutinnú klinickú starostlivosť v normálnych časoch a sú schopné rýchlo konať, aby v budúcnosti mohli reagovať na pandémiu.

Tým pádom je možný dohľad nad starostlivosťou o pacienta, zlepšenie diagnostiky a prispôsobenie liečby, rovnako ako aj zachovanie schopnosti proaktívne identifikovať budúce patogénne hrozby.

Medzi ďalšie výhody aktívneho prístupu radí možnosť využiť silu nových vakcín pre dospelých a profylaktických injekčných prípravkov na prevenciu chorôb a záchranu životov, pričom zároveň bude možná príprava výrobnej a doručovacej infraštruktúry na výrobu nových vakcín pre budúcu pandémiu.

Vytvorenie takéhoto ekonomicky udržateľného modelu, ktorý je „vždy pripravený“, môže podľa Bella zlepšiť životy počas „doby bez pandémie“, ako aj zabezpečiť riadnu pripravenosť na ďalšiu globálnu zdravotnú krízu.

Covidové oddelenie v Bratislave v Ružinove
zdroj: TASR/Michal Svítok

Aby sme naplnili túto víziu a podporili pokrok, musíme prijať rovnaký prístup zameraný na misiu, aký sme videli v reakcii na Covid-19. S jasnými cieľmi, financovaním a zdrojmi na podporu plnenia a schválením od globálnych vládnych orgánov,“ píše pre The Independent rodák z Edmontonu.

Ďalšia pandémia môže byť ešte ničivejšia, tvrdí Bell

Dodáva tiež, že by aktívny prístup zabezpečil, že bude mať svet správne nástroje, od vakcín až po infraštruktúru klinického výskumu, ktorá vie predpovedať šírenie chorôb a rýchlo reagovať na záchranu životov.

Treba zvážiť najhoršie scenáre pandémie a pokúsiť sa upriamiť pozornosť politického sektora, investícií, globálnych zdravotníckych organizácii a priemyslu do pripravenosti na pandémiu.

V súčasnom svete, kde sa pozornosť správne sústreďuje na rastúce životné náklady, medzinárodné konflikty a energetickú krízu, by bolo pre nás ľahké sústrediť sa na návrat k bežnému chodu a považovať Covid-19 za jednorazovú udalosť,“ uvádza. Niekoľkoročná generačná kríza však nemá byť minulosťou.

Má byť pripomienkou a „zdvihnutým prstom“, aj keď sme si vďaka nej zlepšili naše znalosti a schopnosť reagovať. „Ďalšia pandémia môže byť ešte ničivejšia ako tá predchádzajúca. Musíme byť v neustálom stave pripravenosti na ďalšiu veľkú zdravotnú krízu. Ak nebudeme konať teraz, nebude nám odpustené,“ dodal.

Zdroje: archív Startitup, SITA, Global Health Institute, YouGov, The Independent

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá