Otestoval prechod cez maďarské hranice: Je to blbosť, koronu človek chytí až po 48 hodinách, že?

  • Cestovanie do zahraničia sa vďaka pandémii obmedzilo len na nevyhnutné
  • Zo Slovenska už môžeš vycestovať do niekoľkých krajín bez negatívneho testu a karantény, ako to prebieha v praxi?
  • Cestovanie do zahraničia sa vďaka pandémii obmedzilo len na nevyhnutné
  • Zo Slovenska už môžeš vycestovať do niekoľkých krajín bez negatívneho testu a karantény, ako to prebieha v praxi?

Zo Slovenska sa momentálne môžeš vypraviť do 19 krajín, oznámil premiér. Týka sa to aj Maďarska a preto sa Milan, ktorý je zakladateľom jedného z najčítanejších cestovateľských blogov na Slovensku Bez Mapy, rozhodol túto možnosť využiť.

Milan sa rozhodol ísť do Rajky

Možno sa ti to zdá smiešne, no ísť aj do Rajky na jahody znamená ísť do zahraničia. Rozhodol sa práve pre túto lokalitu nielen preto, že má tie jahody rád, ale hlavne preto, aby svojim fanúšikom ukázal, ako momentálne funguje cestovanie do spomínaných krajín v praxi.

Prvým krokom na vycestovanie je vyplnenie formulára, ktorý má Ministerstvo zahraničných vecí zverejnené na svojej stránke. Spolu s informáciami o cestovných obmedzeniach na našich hraniciach.

Návrat do 48 hodín je blbosť

Ako sa bloger zmieňuje, podľa neho je toto nariadenie doslovne blbosť, nakoľko sa človek môže dostať do styku s vírusom už hneď po prechode hraníc či na území Slovenska.

Keď si už u nás a v okolitých štátoch vymysleli toto nezmyselné opatrenie (lebo koronu človek chytí až po 48 hodinách, že?), povedal som si, že idem za hranice. Na jahody do Rajky, veď už môžem. Na druhej strane, lepšie ako nič,“ hovorí fanúšikom.

Čo potrebuješ so sebou na hranici

V prvom rade je potrebné stiahnuť, vytlačiť a vyplniť spomínané tlačivo, ktorého názov je Tlačivo o prekročení štátnej hranice. Keď však prídeš na hranicu, potrebuješ mať so sebou aj občiansky preukaz a, samozrejme, rúško.

Ak si už do zahraničia takto vycestoval, a vieš, čo všetko to obnáša, nezabudni si formulár aktualizovať. Stará verzia je totiž iba v slovenskom jazyku, nová obsahuje aj maďarskú a anglickú verziu.

Ako tlačivo vyplniť

Byrokracie sa netreba báť. Okrem základných údajov je potrebné vyplniť aj dátum a hraničný priechod, ktorým sa chystáš našu krajinu opustiť. V Milanovom prípade to bola cesta cez Rajku do Maďarska, a tak do dokumentu jednoducho napísal tento názov.

Posledný nevyplnený riadok si nevšímaj: Ostáva ešte položka s časom, no tú nevypĺňajte vy. Čas vám tam napíše policajt na hranici a dá pečiatku a podpis. Nerobia okolo toho žiadne obštrukcie, čo ma celkom potešilo. Pri policajtke som stál v sobotu o 12:55 a do tlačiva o prekročení štátnej hranice mi napísala 13:00. Stihol by som sa otočiť aj do hlavného mesta Maďarska a mal päť minút navyše.

Kolóny na priechode

Milan sa na svoj výlet vybral ešte pred uvoľnením opatrení zo strany Rakúska. V tom čase bola organizácia na hranici vraj nedostatočná, a tak sa tvorili kolóny, čo spôsobovalo zbytočné zdržanie. Pri príchode na hranicu je potrebné z auta vystúpiť a prísť za hliadkujúcim príslušníkom, ktorý ťa cez hranicu pustí.

Aj keď povinná karanténa zajtra končí, mal by si v koronavírusovom ošiali dbať aj na iné, taktiež podstatné detaily. Ak za hranice vyrážaš, nezabudni si zakúpiť diaľničnú známku pre cieľovú krajinu. Na prepravu za hranice však môžeš využiť aj iný spôsob dopravy, napríklad bicykel, a tak si už na ceste užiť pekné prostredie.

zdroj: Bezmapy/do-madarska-na-48-hodin

Kde zakúpiš test na Covid-19

Ak sa predsa len po návrate domov cítiš neistý a máš potrebu sa otestovať, tu je spôsob, ako na to.

Roztrhlo sa s nimi vrece, na letisku vo Viedni sa otestuješ za 190 eur, v Nemecku je dostupné testovanie za 70 eur, nájdeš aj balenie viacerých testov, kde v prepočte na kus stojí test 14 eur. Nie všetky testy však spĺňajú potrebnú kvalitu a rýchlosť zistenia výsledku, preto sa nenechaj oklamať.

Testovanie bez výstupu z auta poskytuje napr. Laboratórna diagnostika, kde prebieha všetko od zvolenia miesta odberu, až po platbu online. Donedávna ponúkala test aj Alza, avšak Ministerstvo zahraničia Českej republiky zamietlo jeho predaj pre osobné použitie.

Netreba namáhavo hľadať. Sociálne siete zaplnili tipy na výlet v okolí Bratislavy aj s fotkami tých, ktorí si zahraničie už užili. Maďarsko a Rakúsko v destináciach výletov vedú, no nebudeme musieť čakať dlho, bez karantény sa čoskoro dostaneme z viacerých krajín.

🚴‍♂️ Gyor je mesto vzdialene od Bratislavy asi 75 km.🚴‍♂️ Je mozne sa k nemu dostat prakticky uplne po oddelenom…

Gepostet von Cyklocesty am Sonntag, 7. Juni 2020

Uvoľnenie opatrení od stredy 10.6.2020, 7:00

Oddnes sa ruší povinná karanténa a Ekaranténa pre osoby, ktoré sa vracajú na Slovensko z 19 bezpečných krajín. Platiť bude iba dobrovoľná domáca karanténa. Nosenie rúšok sa stane v exteriéri do vzdialenosti dvoch metrov len odporúčané. V interiéri stále platí povinnosť ochrany tváre.

Týkať sa to bude týchto krajín: Nemecko, Lichtenštajnsko, Švajčiarsko, Slovinsko, Chorvátsko, Bulharsko, Grécko, Cyprus, Malta, Estónsko, Litva, Lotyšsko, Fínsko, Nórsko, Dánsko a Island.

Zdroje: TASR, Bez Mapy

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech