Otrava kofeínom vie mať drsné následky. Toto je počet šálok kávy, ktoré môžeš vypiť za deň

  • Mnohí z nás si začiatok dňa bez popíjania kávy ani nevedia predstaviť
  • Existuje však určitá hranica, ktorá by sa nemala prekračovať
Káva
Freepik
  • Mnohí z nás si začiatok dňa bez popíjania kávy ani nevedia predstaviť
  • Existuje však určitá hranica, ktorá by sa nemala prekračovať

Niektorí Slováci vypijú 2 až 3 šálky kávy denne, zatiaľ čo iní preferujú príjem kofeínu z energetických nápojov alebo kofeínových piluliek. A hoci každý znáša kofeín odlišne, existuje určitá hranica, ktorú by sme nemali prekročiť.

Známky ako nervozita a zrýchlený srdcový tep často signalizujú, že sme prijali viac kofeínu, než je zdravé. V extrémnych prípadoch môže nadmerné užívanie kofeínu spôsobiť stav známy ako kofeínová intoxikácia alebo otrava kofeínom.

Kofeínová intoxikácia môže vyvolať rôzne nepríjemné až závažné symptómy vrátane dýchacích problémov a záchvatov. Existujú dokonca prípady, keď sa kofeínová intoxikácia skončila smrťou.

Aj keď sú takéto situácie veľmi zriedkavé, riziko kofeínovej intoxikácie stále existuje, a preto je dôležité byť si vedomý rizík a dokázať rozoznať varovné signály.

Horná hranica

Podľa informácií od CNN, Americký úrad pre potraviny a liečivá (FDA) určuje bezpečný denný limit kofeínu na 400 miligramov pre zdravého človeka, čo zodpovedá zhruba štyrom až piatim šálkam kávy denne. No už pri takomto množstve môžu niektorí pociťovať úzkosť a podráždenosť.

Vyššie hladiny kofeínu, okolo 1 200 miligramov (12 šálok kávy), môžu vyvolať vážnejšie toxické účinky súvisiace s intoxikáciou kofeínom. Problém nastáva pri konzumácii kofeínových tabletiek, kde jedna tabletka obsahuje približne 300 miligramov kofeínu.

Užitie viac ako jednej tabletky môže rýchlo viesť k prekročeniu doporučeného denného príjmu 400 miligramov kofeínu. „Rovnako ako každý doplnok, aj kofeínové pilulky by sa mali používať opatrne,“ povedala Erin Palinski-Wade, registrovaná dietologička v EKP Nutrition Communications v New Jersey.

„Dokonca by som to prediskutovala s vaším poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, pretože pilulky sa absorbujú v tele rýchlejšie a ich množstvo by vás mohlo vystaviť riziku ďalších vedľajších účinkov.“

Príznaky intoxikácie

Nima Majlesi, vedúca oddelenia lekárskej toxikológie v nemocnici Staten Island University Hospital, poukázala na to, že stimulačné účinky kofeínu môžu narušiť činnosť srdca a spôsobiť nepravidelný srdcový tep alebo až zástavu srdca.

Odborník Erin Palinski-Wade tiež zdôraznil, že ľudia predávkovaní kofeínom môžu mať gastrointestinálne problémy, ako sú vracanie a hnačka.

Majlesi ďalej upozornila, že nadmerná konzumácia kávy, ktorá zvyšuje močenie, môže viesť k vyplaveniu dôležitých minerálov z tela, najmä draslíka. Nízka úroveň draslíka, známa ako hypokaliémia, môže spôsobiť svalové poškodenie až po možnú paralýzu, dýchacie ťažkosti z oslabenia dýchacích svalov či zníženú funkciu obličiek.

Intoxikácia kofeínom môže zahŕňať aj neurologické symptómy, ako sú úzkosť, halucinácie, migrény, mozgový opuch a záchvaty.

Čo robiť, ak máš príznaky

Ak pociťuješ niektoré z vyššie uvedených príznakov a máš podozrenie na intoxikáciu kofeínom, Majlesi odporúča bezodkladne vyhľadať lekársku pomoc. V takých prípadoch môžu lekári odfiltrovať kofeín z tvojej krvi pomocou hemodialýzy.

V situáciách, keď je veľké množstvo kofeínu prijaté v krátkom čase, teda v rozmedzí jednej až dvoch hodín, Majlesi dodala, že možnou liečbou je aj podanie aktívneho uhlia. Uhlie sa viaže na kofeín v črevnom trakte a bráni jeho ďalšiemu vstrebávaniu do tela.

Pre stabilizáciu pacientov a riešenie akútnych symptómov, lekári pristupujú k podávaniu rôznych liekov. Môžu to byť beta-blokátory a benzodiazepíny, ktoré sú často využívané pri liečbe neurologických problémov, ako sú napríklad halucinácie a záchvaty.

Sleduj si príjem kofeínu

Nezabúdaj na to, že kým káva je populárnym zdrojom kofeínu, aj iné nápoje ako limonády, zelený čaj a kakao môžu výrazne prispieť k celkovému príjmu kofeínu za deň.

Majlesi vydala varovanie ohľadom energetických nápojov a kofeínových práškov, ktoré obsahujú vysoké koncentrácie kofeínu. Upozorňuje, že tieto produkty, považované za doplnky stravy, môžu obsahovať aj vysoké množstvo cukru a iných stimulantov, ako je guarana, čo môže zvýšiť riziko vedľajších účinkov.

Pri príjme kofeínu nezabudni na dostatok vody. Zostať hydratovaný môže pomôcť doplniť vitamíny rozpustné vo vode, pretože kofeín funguje ako diuretikum.

Dôležitú rolu zohráva aj strava; Palinski-Wade hovorí, že jedlo s vysokým obsahom bielkovín a vlákniny môže zlepšiť proces absorpcie kofeínu tým, že umožní jeho pomalšie uvoľňovanie do tela, čo môže pomôcť predchádzať negatívnym účinkom.

Zdroje: CNN, Pubmed

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá