Padlo už 25 900 mužov, sme v ri*i, tvrdí ruský vojak na nahrávke

  • Poľsko požiadalo EÚ o peniaze na starostlivosť o ukrajinských utečencov
  • Situáciu na Ukrajine sledujeme ONLINE
ruské vojská
SITA/AP
  • Poľsko požiadalo EÚ o peniaze na starostlivosť o ukrajinských utečencov
  • Situáciu na Ukrajine sledujeme ONLINE

Ukrajinský minister obrany Olexij Reznikov v stredu varoval, že Kyjev má pred sebou mimoriadne náročné týždne. TASR informuje na základe správy agentúry AFP, ktorá sa odvoláva na príspevok Reznikova na sociálnej sieti Facebook.

„Čaká nás niekoľko mimoriadne ťažkých týždňov,“ napísal Reznikov. „Rusko už zhromaždilo sily na rozsiahlu ofenzívu na východe Ukrajiny,“ doplnil s tým, že Moskva sa „pokúsi spôsobiť čo najväčšiu bolesť“, pričom varoval pred „skazou a bolestivými obeťami“.

„V najbližších dňoch budeme potrebovať všetku našu odolnosť a mimoriadnu jednotu,“ prihovoril sa Reznikov Ukrajincom. Nadchádzajúce udalosti podľa ministra „určia budúcnosť krajiny“.

Rusko pokračuje vo svojej invázii a znovu sa zameriava na východ a juh Ukrajiny v období, keď vojna vstupuje do tretieho mesiaca trvania, pripomína AFP. Kyjev v stredu oznámil, že ruské sily – v rámci ofenzívy zameranej na ovládnutie Donbasu – dobyli niekoľko tamojších dedín.

Situáciu na Ukrajine sledujeme aj počas ďalšieho dňa v novom online článku. 

22:50 „Sme v riti,“ hovorí vojak na nahrávke

Na Ukrajine za dva mesiace bojov padlo už 25 900 mužov na ruskej strane. Tvrdí to jeden z vojakov na nahrávke, ktorú zverejnila Ukrajinská tajná služba, píše britský Daily Mail. Nahrávka mala vzniknúť niekde v okolí Kyjeva. Nahrávky telefonátov ruských vojakov sa na verejnosť dostávajú bežne, málokedy používajú šifrovanú komunikáciu.

Naši chlapci sú úplne v prdeli,“ mal povedať vojak svojmu kolegovi v telefonáte. „Oficiálne čísla sú jedna vec, ale poviem ti, 25 900 ich zomrelo. Za dva posrané mesiace,“ sťažuje sa. Rusko priznalo necelé dve tisícky obetí na svojej strane a aj to pred vyše mesiacom. Čísla z Ukrajinskej strany hovoria o 22 800 mŕtvych ruských vojakoch, Američania ich počet odhadujú na aspoň 10 000. Číslo, o ktorom hovorí vojak na nahrávke nie je oficiálne overené a reálny počet mŕtvych nie je známy.

V telefonáte vojaci tiež spomínajú smrť svojho veliteľa. „Jeho vnútornosti sme pozbierali a dali ich späť do brucha. Naložili do vrtuľníka a odviezli do Ruska. Tam to jeho srdce vzdalo,“ hovorí jeden z vojakov.

22:00 Rusko zakázalo vstup do krajiny takmer 600 Kanaďanom vrátane premiéra Trudeaua

Rusko vo štvrtok uviedlo, že zakazuje vstup do krajiny takmer 600 kanadským občanom vrátane kanadského premiéra Justina Trudeaua pre „nepriateľské kroky“ kanadskej vlády proti Rusku. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Medzi 592 Kanaďanmi, ktorí nesmú vstúpiť do Ruska, je aj kanadská vicepremiérka Chrystia Freelandová.

Zdôrazňujeme, že tento typ sankcií zavádza ruská strana z nevyhnutnosti, pričom ide výlučne o reakciu na nepriateľské kroky kanadského vedenia,“ uviedlo ruské ministerstvo zahraničných vecí vo vyhlásení.

Podľa agentúry Reuters je tento krok Ruska iba symbolický a ide o spôsob ruskej odvety mierenej proti krajinám, ktoré poskytli Ukrajine politickú a vojenskú podporu. V stredu Rusko obdobný zákaz uvalilo aj na stovky členov britského parlamentu.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí minulý týždeň oznámilo sankcie mierené proti 61 kanadským predstaviteľom, novinárom, či vojenským expertom za to, že podporujú podľa ruského rezortu diplomacie „rusofóbny“ postoj kanadskej vlády. (TASR)

21:16 Útoky v Kyjeve v čase návštevy Guterresa sú „ohavným činom barbarstva“

Ukrajina označila štvrtkové ostreľovanie metropoly Kyjev v čase návštevy generálneho tajomníka Organizácie Spojených národov (OSN) Antónia Guterresa za „ohavný čin barbarstva“. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Týmto ohavným činom barbarstva Rusko opäť demonštruje svoj postoj voči Ukrajine, Európe a svetu,“ uviedol ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba na sociálnej sieti Twitter.

V centre Kyjeva bolo počuť vo štvrtok večer po stretnutí Guterresa s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským dva mohutné výbuchy. Agentúra AFP pripomína, že išlo o prvé bombardovanie ukrajinskej metropoly tohto druhu od polovice apríla.

Starosta Kyjeva Vitalij Kličko na platforme Telegram uviedol, že došlo „k dvom úderom na štvrť Ševčenkivskyj“, a dodal, že ujasňujú podrobnosti o obetiach.

Reportéri agentúry AFP videli čierny dym stúpajúci k oblohe a budovu v plameňoch, na mieste bolo množstvo policajtov a záchranárov.

O raketových útokoch na centrum Kyjeva počas oficiálnej návštevy Guterresa napísal na Twitteri aj ukrajinský prezidentský poradca Mychajlo Podoľak.

Deň predtým bol na návšteve pri dlhom stole v Kremli a dnes sú nad jeho hlavou explózie,“ uviedol Podoľak s odvolaním sa na Guterresovu návštevu Moskvy, kde sa v utorok stretol s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. (TASR)

20:23 V Chersone prebieha Rusifikácia

Rusi sa v Chersonskej oblasti snažia rozšíriť svoj vplyv a vykoreniť ukrajinskú identitu. Referuje o tom spravodajský web CNN. V ostatných dňoch Rusi dosadili do vedenia mesta Cherson svojich vlastných predstaviteľov.

Vo štvrtok jeden z nich povedal, že v Chersone sa od budúceho týždňa začne platiť rubľami, ktoré do štyroch mesiacov nahradia ukrajinské hrivny. Okrem toho ruské televízne kanály nahradili ukrajinské stanice. Rusi tiež v Chersonskej oblasti ničia ukrajinské školstvo, vyhrážajú sa zamestnancom škôl a zastrašujú riaditeľov. (SITA)

20:00 Gazprom sa pochválil tučným ziskom

Vysoké ceny energií priniesli ruskému gigantu Gazprom zisk vo výšle takmer 30 miliárd dolárov. Informuje o tom agentúra AFP.

19:57 Kyjev je pod paľbou počas návštevy Guterresa

Starosta Kyjeva Vitalij Kličko na Telegrame uviedol, že centrum Kyjeva dnes bombardovali. Zatiaľ neboli potvrdené žiadne obete. V Kyjeve sa momentálne nachádza generálny tajomník OSN António Guterres.

19:47 Ruským Belgorodom opäť otriasli výbuchy

Dva silné výbuchy bolo vo štvrtok počuť v ruskom meste Belgorod ležiacom neďaleko hraníc s Ukrajinou. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters, ktorá sa odvoláva na dvoch svedkov.

Výbuchy svedkovia počuli v južnej časti mesta. Bezprostredne nebolo jasné, čo ich spôsobilo, ani to, či si explózie vyžiadali nejaké škody alebo obete.

Rusko v posledných dňoch hlásilo sériu útokov na mesto Belgorod a iné oblasti nachádzajúce sa na juhu krajiny pri hraniciach s Ukrajinou. Rusko z týchto útokov viní ukrajinské sily a varuje, že podobné útoky môžu do značnej miery zvýšiť riziko eskalácie.

Ukrajina sa priamo neprihlásila k útokom v Rusku, no poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak označil v stredu tieto incidenty za „karmu“, pričom vo štvrtok deklaroval, že „Ukrajina sa bude brániť akýmkoľvek spôsobom„, aj „údermi na vojenské sklady a základne„.

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová obvinila zase vo štvrtok Západ z toho, že otvorene vyzýva Kyjev, aby útočil na Rusko, pričom ho varovala, aby nepokúšal trpezlivosť Ruska. (TASR)

19:40 Šéf OSN: Bezpečnostná rada neurobila dosť, aby ukončila vojnu na Ukrajine

Bezpečnostná rada OSN sa „dostatočne nesnažila zabrániť vojne Ruska na Ukrajine a ukončiť ju“, vyhlásil generálny tajomník OSN António Gutteres vo štvrtok v Kyjeve po stretnutí s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. Informácie priniesla tlačová agentúra AFP. (TASR)

19:00 Ukrajina identifikovala vyše 8 000 prípadov podozrení z vojnových zločinov

Ukrajinskí vyšetrovatelia identifikovali viac než 8 000 prípadov podozrení z vojnových zločinov od začiatku ruskej vojenskej ofenzívy na Ukrajine, uviedla vo štvrtok ukrajinská generálna prokurátorka Iryna Venediktovová pre nemeckú televíznu stanicu Deutsche Welle. TASR správu prevzala od agentúry AFP.

V skutočnosti je to 8600 prípadov len o vojnových zločinoch a viac než 4000 prípadov spojených s vojnovými zločinmi,“ spresnila.

Venediktovová vyšetruje a zhromažďuje množiace sa podozrenia zo zločinov ruských jednotiek od 24. februára, keď Rusko spustilo ofenzívu voči Ukrajine, píše AFP. Ako dodala, v súčasnosti zhromažďuje dôkazy v teréne viac než 8000 vyšetrovateľov vrátane štátnych bezpečnostných služieb, ukrajinskej polície a zahraničných vyšetrovateľov.

Zdokumentované údajné zločiny zahrňujú zabíjanie civilistov, bombardovanie civilnej infraštruktúry a sexuálne zločiny, ktoré boli hlásené na „okupovanom území Ukrajiny“, uviedla Venediktovová.

Vyšetrovatelia nemajú prístup k okupovaným územiam, ako je napríklad obliehané prístavné mesto Mariupol či Donecká a Luhanská oblasť, ale „môžeme robiť rozhovory s ľuďmi, ktorí boli z týchto území evakuovaní“, spresnila prokurátorka a dodala, že využívajú tiež „rádiové spojenie a zvukové spojenie okupantov“.

Ukrajinská generálna prokurátorka strávila uplynulé dva mesiace cestovaním po neokupovaných oblastiach Ukrajiny a zhromažďovaním dôkazov. V marcovom rozhovore pre agentúru AFP označila ruského prezidenta Vladimira Putina za „hlavného vojnového zločinca 21. storočia“. Medzi prípady, ktoré v tom čase vyšetrovala, patrila aj ostreľovaním zničená pôrodnica a vypálené divadlo, v ktorom sa ukrývali deti.

Venediktovová uviedla, že v prípadoch budú prebiehať súdy na Ukrajine. Najvyššou cenou by však bolo odsúdenie na medzinárodnom súde. Ukrajina nie je členom Medzinárodného trestného súdu (ICC), ale už v minulosti akceptovala jeho jurisdikciu, uzatvára AFP. (TASR)

18:38 NATO je pripravené poskytovať podporu Ukrajine vo vojne proti Rusku celé roky

NATO je pripravené poskytovať podporu Ukrajine vo vojne proti Rusku celé roky. Táto podpora by mohla zahŕňať aj pomoc Ukrajine s tým, aby prešla od zbraní zo sovietskych čias na nové západné zbrane a systémy. Vo štvrtok to povedal generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Musíme sa na to pripraviť z dlhodobého hľadiska… Je úplne možné, že táto vojna potrvá mesiace a roky,“ uviedol Stoltenberg na mládežníckom summite NATO v Bruseli.

Stoltenberg toto vyhlásenie urobil po tom, ako Kremeľ varoval Západ, že dodávky západných zbraní na Ukrajinu, vrátane ťažkých zbraní, predstavujú hrozbu pre bezpečnosť na európskom kontinente a „vzbudzujú nestabilitu“. (TASR)

18:26 Biden: USA nedovolia Rusku, aby vydieralo Európu svojím plynom a ropou

Spojené štáty nedovolia Rusku, aby vydieralo a zastrašovalo európske krajiny prerušením dodávok energií. Vo štvrtok to vyhlásil americký prezident Joe Biden. Podľa neho chce Moskva vyvíjať nátlak na európskych spojencov práve zemným plynom, aby tým podkopala európske sankcie voči Rusku, ktoré boli uvalené za inváziu na Ukrajinu. Informovala o tom agentúra AFP.

Nenecháme Rusko, aby zastrašovalo alebo vydieralo (Európu) a tak sa dokázalo vyhnúť sankciám. Nedovolíme im použiť ich ropu a plyn, aby sa vyhli následkom svojej agresie,“ povedal Biden novinárom v Bielom dome s odkazom na ruskú vojenskú inváziu na Ukrajinu. Prezident USA spresnil, že jeho administratíva spolupracuje s krajinami ako Južná Kórea, Japonsko či Katar s cieľom pomôcť európskym spojencom, ktorí sú „ohrození ruským vydieraním“. (TASR)

18:21 Na Ukrajine prišiel o život Brit, bojoval na ruskej strane

Britský občan prišiel o život na Ukrajine a ďalší je nezvestný, oznámilo vo štvrtok ministerstvo zahraničných vecí v Londýne. Britské médiá uviedli, že obaja bojovali na Ukrajine na strane ruských jednotiek. TASR prevzala správu z agentúry AFP.

Môžeme potvrdiť, že na Ukrajine bol zabitý britský občan, a vyslovujeme podporu jeho rodine,“ potvrdil pre AFP hovorca britského rezortu diplomacie.

Vieme o (ďalšom) britskom občanovi, ktorý je nezvestný na Ukrajine… Naliehavo hľadáme ďalšie informácie,“ dodal.

Podľa britských médií dvojica Britov pravdepodobne bojovala v radoch dobrovoľníkov proti ruským inváznym jednotkám na Ukrajine, tieto informácie však neboli potvrdené, píše AFP. Je známe, že na ukrajinskej strane v konflikte bojuje viacero britských i britsko-ukrajinských občanov. (TASR)

18:00 Násilné deportácie do Ruska pokračujú

Ruskí vojaci násilne deportovali do filtračných táborov a následne do Ruska už viac ako 30-tisíc obyvateľov Mariupoľa. Tvrdí to gubernátor Doneckej oblasti Pavlo Kyrylenko.

Na webe mediacenter.org.ua uviedol, že okupantom sa nedostáva podpory zo strany ukrajinského obyvateľstva, preto sa uchyľujú k podlým trikom a pod zámienkou evakuácie na územia kontrolované Ukrajinou ich odvážajú do filtračných táborov neďaleko Mariupoľa.

Keď tam zoberú ľudí, rozdelia ich na ženy s deťmi a mužov, a taktiež podľa veku. Potom im vezmú doklady dosvedčujúce, že sú občania Ukrajiny,“ vysvetlil Kyrylenko. Podľa neho okupanti dávajú ľuďom vo filtračných táboroch nimi vytvorené dokumenty a následne ich odvážajú na územie samozvanej Doneckej ľudovej republiky alebo do Ruska. (SITA)

17:50 Biden požiadal Kongres o ďalších 33 miliárd na pomoc Ukrajine

Americký prezident Joe Biden vo štvrtok oznámil, že požiadal Kongres o ďalších 33 miliárd dolárov na pomoc Ukrajine. Šéf Bieleho domu povedal, že to „nie je lacné“ riešenie, avšak Washington sa nemôže nečinne prizerať ruským „zverstvám a agresii“ voči susednému štátu. Kyjevu chce dať aj zmrazené financie ruských oligarchov. TASR správu prevzala od agentúr AFP a Reuters. 

17:30 Ukrajina vyšetruje desať ruských vojakov pre vojnové zločiny v Buči

Ukrajinská generálna prokuratúra vo štvrtok oznámila, že vyšetruje desiatich ruských vojakov pre podozrenia, že sa v meste Buča blízko metropoly Kyjev dopustili vojnových zločinov. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

V Buči po stiahnutí ruských jednotiek našli mŕtve telá v civilnom oblečení. „Desať vojakov 64. motorizovanej pešej brigády ruských ozbrojených síl, súčasť 35. armády, je podozrivých z krutého zaobchádzania s civilistami i ďalšieho porušovania zákonov a pravidiel vojny,“ uviedla ukrajinská generálna prokuratúra.

Podozriví budú vyhlásení za hľadaných s cieľom zadržania a privedenia pred spravodlivosť,“ dodala vo vyhlásení.

Prokuratúra ďalej spresnila, že podozriví vojaci údajne v čase ruskej okupácie mesta Buča v marci ubližovali civilistom a vyšetrujú ich tiež za „vopred premyslené vraždy„, píše AFP.

Otrasné zábery desiatok mŕtvych tiel v civilnom oblečení, ktoré ležali na uliciach Buče i ďalších miest blízko Kyjeva, pričom niektoré z nich mali ruky zviazané za chrbtom, šokovali svet. Ukrajinská prokuratúra sa domnieva, že podozriví „držali v zajatí civilistov, ktorí sa nijako nepodieľali na vojnových aktivitách a nemali zbrane“.

Z vyšetrovania prokuratúry vyplýva, že ruskí vojaci „prinútili ľudí, aby si kľakli, zaviazali im oči“ a „zviazali im ruky plastovými povrazmi“. Prokurátori sa domnievajú, že podozriví sa usilovali získať informácie o polohe ukrajinských jednotiek a na konci civilistom „spôsobili telesné zranenia„. Ľudí úplne dobili, takisto ich „udierali pažbami zbraní„, cituje z vyhlásenia AFP.

Vojaci tiež „okrádali miestne obyvateľstvo, odnášali si jeho osobné veci a vybavenie domácnosti“, dodala prokuratúra.

Ako pripomína agentúra AFP, existujú rozsiahle tvrdenia o krádežiach, ktorých sa mali dopúšťať ruskí vojaci na Ukrajine. Moskva zabíjanie civilistov na Ukrajine popiera. Začiatkom tohto mesiaca ruský prezident Vladimir Putin udelil vyznamenania 36. brigáde, o ktorej ukrajinskí predstavitelia predtým uviedli, že stojí za údajnými vojnovými zločinmi v Buči.

OSN minulý týždeň uviedla, že sa príslušníkom jej misie, ktorí navštívili Buču 9. apríla, podarilo zdokumentovať 50 prípadov protizákonného zabitia civilistov, ktorí sa podľa nej mohli stať obeťami hromadných popráv a ďalších vojnových zločinov. (TASR)

17:12 Šéf špionážnej služby tvrdí, že USA a Poľsko plánujú rozdelenie Ukrajiny

Šéf ruskej špionážnej služby Sergej Naryškin obvinil vo štvrtok Spojené štáty a Poľsko, že majú v pláne získať sféru vplyvu na Ukrajine. Je to zatiaľ najsilnejší signál Moskvy, že vojna sa môže skončiť núteným rozdelením Ukrajiny medzi Západ a Rusko. Informácie priniesla tlačová agentúra Reuters.

Šéf Služby zahraničnej rozviedky Ruskej federácie (SVR) Naryškin sa odvolal na nezverejnené spravodajské informácie, ktoré podľa neho ukazujú, že USA a Poľsko, teda spojenci z NATO, plánujú obnoviť kontrolu Poľska nad časťou západnej Ukrajiny.

Podľa spravodajských informácií získaných Službou zahraničnej rozviedky Ruskej federácie vypracovávajú Washington a Varšava plány na zavedenie prísnej vojenskej a politickej kontroly Poľska nad jeho historickými dŕžavami na Ukrajine,“ uviedol Naryškin v zriedkavom vyhlásení, ktoré zverejnila SVR.

Poľsko ovládalo v minulosti v rôznych obdobiach niektoré územia, ktoré sú teraz súčasťou Ukrajiny, naposledy to bolo v čase medzi dvoma svetovými vojnami. Západná Ukrajina vrátane mesta Ľvov bola na konci druhej svetovej vojny pohltená Sovietskym zväzom.

SVR uviedla, že Spojené štáty preberajú s Poľskom plán, na základe ktorého poľské „mierové“ jednotky bez poverenia NATO vstúpia do častí západnej Ukrajiny, kde je pravdepodobnosť konfrontácie s ruskými silami nízka.

SVR, ktorá po rozpade Sovietskeho zväzu v roku 1991 prevzala väčšinu úloh sovietskej špionážnej služby KGB, nezverejnila svoje dôkazy a agentúre Reuters sa túto správu nepodarilo overiť. Poľské ministerstvo zahraničných vecí sa zatiaľ k Naryškinovým štvrtkovým tvrdeniam nevyjadrilo. (TASR)

17:09 Obliehanie ako v stredoveku

Obranca Azovstaľu hovorí, že taktika ruských jednotiek sa neustále mení. „Taktika (teraz) je ako stredoveké obliehanie. Sme obkľúčení, už nevrhajú veľa síl, aby prelomili našu obrannú líniu. Podnikajú letecké útoky,“ vysvetlil.

16:50 Z chudoby rovno na smrť. Vo vojne na Ukrajine zomreli stovky vojakov z chudobných regiónov

Rusko hneď v prvý deň invázie prišlo o stovky vojakov. Vyplýva to z analýzy nezávislého projektu Mediazona. Analytici monitorovali ruské straty a prišli k zaujímavým číslam.

Ukrajina tvrdí, že vo vojne už padlo viac ako 22 000 vojakov, Američania hovoria o približne 10 000 obetiach na ruskej strane a samotné Rusko je veľmi skúpe na slovo, posledný dostupný údaj hovorí 1 351 mŕtvych, čo je ale údaj starší viac ako mesiac.

Mediazona uvádza 1744 zdokumentovaných a potvrdených úmrtí ruských vojakov a značná časť má aj dátum smrti. Dátumy pritom ukazujú, že najväčšie straty zaznamenalo Rusko hneď v prvý deň invázie a potom 12. marca, čo zodpovedá bitke o Mariupol. Medzi obeťami nie sú len radoví vojaci, ale aj viac ako tri stovky dôstojníkov, ktorí sa podľa reportu často zapájajú do bojov namiesto toho, aby velili v tyle armády.

Najčastejšie pritom ide o mladých mužov od 18 do 23 rokov, čo podľa Mediazony vypovedá o tom, že na Ukrajine bojovali aj mladí muži „na vojne“, teda odvedenci do základnej vojenskej služby. Veľmi časté sú tiež úmrtia vojakov z odľahlých, chudobných častí Ruska.

15:58 Biden navrhuje použiť zhabaný majetok ruských oligarchov na odškodnenie Ukrajiny

Biely dom navrhol vo štvrtok využiť zaistený majetok ruských oligarchov na kompenzáciu škôd spôsobených vojenskou inváziou Moskvy na Ukrajine. TASR správu prevzala od agentúry AFP.

Umožnilo by to „prevod výnosov z prepadnutého majetku kleptokratov na Ukrajinu na nápravu škôd spôsobených ruskou agresiou“, spresnil vo vyhlásení Biely dom.

Myšlienka kompenzácie je súčasťou nových navrhovaných pravidiel, ktorými sa zvyšujú ekonomické sankcie pre Kremeľ dva mesiace po útoku Ruska na svojho suseda v snahe zvrhnúť vládu a zmocniť sa jeho územia. Prezident USA Joe Biden by mal oznámiť navrhovanú legislatívu spolu so žiadosťou o zvýšenie financovania ukrajinskej armády zo strany Kongresu neskôr v priebehu štvrtka, pripomína AFP.

Washington od začiatku ruskej vojenskej invázie (24. februára) už poskytol Ukrajine zbrane v hodnote viac než tri miliardy dolárov. Biely dom teraz hľadá dostatočné prostriedky na to, aby vydržali do októbra, dodáva AFP.

15:09 Turecko je pripravené „prevziať iniciatívu“ v záujme ukončenia vojny na Ukrajine

Turecko je pripravené urobiť viac pre ukončenie vojny na Ukrajine po tom, čo pomohlo sprostredkovať výmenu väzňov medzi Ruskom a USA, povedal turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vo štvrtok v telefonickom rozhovore ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Erdoganov úrad ďalej uviedol, že Putin sa poďakoval tureckému lídrovi za pomoc pri sprostredkovaní výmeny bývalého príslušníka americkej námornej pechoty Trevora Reeda za ruského pilota Konstantina Jarošenka.

Výmena sa podľa Erdoganovho úradu uskutočnila v Turecku „s koordináciou a pod dohľadom“ tureckej tajnej služby MIT.

Prezident Erdogan uviedol, že koordinácia a úzky dialóg medzi jednotkami tajných služieb by mali pokračovať,“ citoval ho úrad tureckej hlavy štátu. Ankara je teraz „pripravená prevziať iniciatívu v záujme ukončenia vojny medzi Ruskom a Ukrajinou a sprostredkovať cestu k mieru“, píše AFP.

15:00 Slovensko spomínajú vo Financial Times. Naši distribútori plynu majú patriť medzi tých, ktorí chcú platiť v rubľoch

14:58 Ukrajina: Na námestí v Kamiansku ležia hračky na pamiatku detských obetí vojny 

Na námestí v meste Kamianske v ukrajinskej Dnepropetrovskej oblasti umiestnili ľudia 217 hračiek na pamiatku rovnakého počtu detí, ktoré zahynuli v rusko-ukrajinskom konflikte. TASR správu prevzalo od britskej spravodajskej stanice Sky News.

„217 ukrajinských detí sa už nikdy nebude hrať na ihrisku, jazdiť na bicykli ani žiadať svoju mamu o kúpu novej hračky,“ uviedol gubernátor Dnepropetrovskej oblasti Valentyn Rezničenko. „Ich životy nemilosrdne pohltila strašná vojna. Je nemožné to odpustiť, pretože smrť detí sa neodpúšťa,“ dodal.

Podujatie zorganizovali Centrum pre mládežnícke iniciatívy a mestská rada v Kamjansku. K iniciatíve sa pridali miestni učitelia, žiaci a ich rodičia.

Ukrajinskí predstavitelia uviedli, že počas vojny doposiaľ zahynulo 217 detí a 393 utrpelo zranenia.

14:18 Podoľak: Kyjev má právo útočiť na ruské vojenské ciele

Poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak deklaroval, že „Ukrajina sa bude brániť akýmkoľvek spôsobom“, aj „údermi na vojenské sklady a základne“. Podľa agentúry AFP to naznačuje priame útoky na zariadenia tohto typu ruskom území.     

Podoľak v úvode svojho tvítu citoval amerického ministra zahraničných vecí Antonyho Blinkena, že „Ukrajina sa musí sama rozhodnúť, či zaútočí na ruské vojenské zariadenia“.

„Rusko zaútočilo na Ukrajinu a zabíja tam civilistov. Ukrajina sa preto bude brániť akýmkoľvek spôsobom, vrátane úderov na sklady a základne ruských vrahov. Svet toto právo (Ukrajiny) uznáva,“ zdôraznil poradca ukrajinského prezidenta.

13:29 Slováci odkazujú Rusom, aby opustili Ukrajinu

Slováci odkazujú Rusom, aby opustili Ukrajinu, uvádza polícia vo svojom profile Hoaxy a podvody – Polícia SR na sociálnej sieti. Dôvodom sú podľa nej vyhrážky Ruskej federácie. Slovanská vzájomnosť na čele so silným Ruskom je podľa polície minulosťou.

„Slovanský národ zaútočil na bratov Slovanov a neustále sa vyhráža ďalším bratským národom. Tento týždeň minister zahraničných vecí Sergej Lavrov začal hovoriť o tretej svetovej vojne. Prezident Vladimír Putin sa zmienil o raketách, ktoré môžu niesť jadrové hlavice. Zo strany Ruska dookola počúvame vyhrážky štátom, ktoré podporujú Ukrajinu. Vraj sa môžu stať terčom ruského zásahu,“ konštatuje polícia.

12:56 Fínsko a Švédsko budú môcť rýchlo vstúpiť do NATO, ak budú chcieť

Fínsko a Švédsko budú môcť rýchlo vstúpiť do NATO, ak sa rozhodnú požiadať o členstvo v Severoatlantickej aliancii. Podľa spravodajcu TASR to vo štvrtok dopoludnia – na pôde Európskeho parlamentu (EP) v Bruseli – uviedol generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.

Šéf Aliancie sa stretol s predsedníčkou EP Robertou Metsolovou aj s lídrami siedmich politických skupín zastúpených v europarlamente. Je to prvýkrát vôbec, čo sa generálny tajomník NATO stretol s predstaviteľmi politických frakcií EP.

„Ak sa rozhodnú požiadať (o vstup do NATO), Fínsko a Švédsko budú srdečne vítané a očakávam, že tento proces bude rýchlo postupovať,“ povedal Stoltenberg na spoločne tlačovej konferencii s Metsolovou.

Dodal, že ešte vo štvrtok absolvuje rozhovor s prezidentom Fínska Saulim Niinistöom.

Stoltenberg vyjadril presvedčenie, že je možné nájsť riešenia pre zaistenie bezpečnosti Fínska a Švédska počas prechodného obdobia medzi prípadným podaním žiadosti o členstvo a ukončením ratifikačného procesu v parlamentoch všetkých 30 členských štátov NATO.

12:01 Britský minister obrany: Putin je etnický nacionalista a nádor na Ukrajine

Britský minister obrany Ben Wallace vo štvrtok označil ruského prezidenta Vladimira Putina za „etnického nacionalistu“, ktorý mal dlhodobo v pláne napadnúť susednú krajinu, a prirovnal ho k rakovinovému nádoru na ukrajinskom území. TASR správu prevzala od britskej spravodajskej stanice Sky News.

„Je zrejmé, že existujú aj skupiny ďalších rusky hovoriacich ľudí, o ktorých (Putin) uvažuje potenciálne rovnako ako nacisti v druhej svetovej vojne – že vlastní týchto ľudí,“ povedal Wallace.

11:03 Vojna sa skončí, keď sa ju Rusko rozhodne ukončiť, myslí si generálny tajomník OSN

António Guterres sa v utorok v Moskve stretol s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, aby s ním prebral „návrhy na humanitárnu pomoc a evakuáciu civilistov“ z konfliktných zón, najmä z obliehaného mesta Mariupoľ.

10:23 Rusko umiestnilo na námornej základni v Sevastopole vojenské delfíny

Rusko umiestnilo na svojej námornej základni Sevastopol v Čiernom mori trénované vojenské delfíny. Podľa satelitných snímok, ktoré analyzoval Americký námorný inštitút (USNI), Rusi vo februári priviezli do sevastopolského prístavu dve klietky s delfínmi. TASR správu prevzala od denníka The Guardian.

Ruská federácia má v trénovaní delfínov na vojenské účely dlhoročnú tradíciu. Cvičí ich, aby vedeli vyhľadávať objekty alebo odstrašiť nepriateľských potápačov.

Námorná základňa v Sevastopole je pre ruskú armádu kľúčová, keďže sa nachádza na ukrajinskom polostrove Krym, ktorý Rusko anektovalo v roku 2014. Podľa analýzy USNI tam kotvia ruské lode, ktoré sú síce mimo dosahu rakiet, no stále môžu byť cieľom podmorských útokov.

Zomri si už stihlo spraviť z krokov Ruska srandu.

8:40 Nové ruské nezmysly: Bidenovo hniezdo teplých fašistov a satanistov. Rusko ukázalo svoju „pravdu“ o Mariupole

8:39 Chersonská oblasť údajne od 1. mája prechádza do rubľovej zóny

Chersonská oblasť na juhu Ukrajiny, ktorú ruské jednotky tento týždeň vyhlásili za „oslobodenú“ od ukrajinských síl, začne od 1. mája prechádzať do rubľovej zóny. Podľa britského denníka The Guardian to pre ruské médiá povedal zástupca šéfa proruskej vojenskej a civilnej správy oblasti a predseda výboru na záchranu Chersonskej oblasti Kyrylo Stremousov.

Spresnil, že prechodné obdobie bude trvať asi štyri mesiace, počas ktorých budú v obehu rubeľ aj ukrajinská mena hrivna. Potom sa v regióne bude používať výlučne ruská mena.

The Guardian podotkol, že overiť tvrdenie Stremousova z nezávislých zdrojov v súčasných podmienkach nie je možné.

Ruská armáda tvrdí, že počas špeciálnej operácie na demilitarizáciu Ukrajiny prevzala kontrolu nad celou Chersonskou oblasťou ležiacou na juhu krajiny.

7:33 Veľká Británia: Šéfka diplomacie vyzýva na dodanie tankov a lietadiel Ukrajine

Napriek výzve Liz Trussovej však britský premiér Boris Johnson uviedol, že Spojené kráľovstvo neplánuje poslať Ukrajine lietadlá.

7:23 Poľsko požiadalo EÚ o peniaze na starostlivosť o ukrajinských utečencov

Poľsko požiadalo Európsku úniu o finančné prostriedky na starostlivosť o milióny vojnových utečencov zo susednej Ukrajiny.

Poľský premiér Mateusz Morawiecki, ktorého v noci na štvrtok citovala tlačová agentúra DPA, pre nemecké médiá uviedol, že jeho krajina sa stará o zranených vojakov z Ukrajiny a otvorila svoju náruč pre 2,5 milióna utečencov.

Dodal, že Poľsko potrebuje peniaze na zvládnutie tohto úsilia, ale EÚ doteraz „neposkytla ani cent“. Turecko dostalo počas poslednej utečeneckej vlny miliardovú podporu, a takú si zaslúži teraz aj Poľsko, tvrdí Morawiecki.

7:03 Za prvé dva mesiace ruskej vojny na Ukrajine bolo Nemecko najväčším nákupcom ruských energií

Nemecko bolo počas prvých dvoch mesiacov od vypuknutia ruskej vojny na Ukrajine najväčším nákupcom ruských energií. Podľa štúdie Centra pre výskum energetiky a čistého ovzdušia (CREA), ktoré sídli v Helsinkách, Rusko za export fosílnych palív od 24. februára, čiže od útoku na Ukrajinu, získalo 62,4 miliardy eur.

Výskumníci vypočítali, že Nemecko za fosílne palivá Rusku v prvých dvoch mesiacoch vojny zaplatilo zhruba 9,1 miliardy eur. Nemecká vláda uviedla, že nemôže tieto odhady komentovať a odmietla poskytnúť nejaké svoje údaje. Informuje o tom britský portál news.sky.com.

6:32 Rakety ukrajinskej armády vyradili vysielanie ruskej televízie v Chersone

Séria výbuchov pri televíznom vysielači v juhoukrajinskom meste Cherson v stredu večer prinajmenšom dočasne vyradila z prevádzky ruské televízne kanály. Ruská štátna tlačová agentúra RIA Novosti uviedla, že na mesto dopadli rakety z pozícii ukrajinských síl nachádzajúcich sa severozápadne od Chersonu. Mesto okupuje ruská armáda od začiatku vojny.

Online denník Ukrajinská Pravda uviedol, že raketové údery spôsobili požiar a vyradili ruské televízne kanály. Agentúra RIA Novosti konštatovala, že televízne vysielanie neskôr obnovili. Dodala, že ruská televízia začala z Chersonu vysielať minulý týždeň. Rusko je odhodlané posilňovať kontrolu nad mestom, ale jeho obyvatelia naďalej vychádzajú do ulíc, aby protestovali proti okupácii.

Súhrn včerajšieho dňa:

  • Ruskí vojaci zasiahli proti demonštrantom v okupovanom Chersone. Slzotvorným plynom a omračujúcimi granátmi sa ruské jednotky pokúšali v stredu rozohnať proukrajinskú demonštráciu v okupovanom meste Cherson na juhu Ukrajiny. Oznámila to ukrajinská generálna prokuratúra s tým, že zranenia utrpeli najmenej štyria ľudia. TASR správu prevzala od agentúry Reuters.

ruský prezident
zdroj: TASR/AP/Mikhail Klimentyev
  • Putin tvrdí, že chce Západ Rusko rozsekať na kúsky. Vladimir Putin varoval, že každá krajina, ktorá sa pokúsi zasiahnuť na Ukrajine, bude čeliť rýchlej reakcii zo strany Ruska. Uviedol, že už boli prijaté všetky rozhodnutia o tom, ako by v takom prípade Rusko reagovalo. Informáciu priniesol The Guardian.
  • Zelenského poradca sa záhadne vyjadril o výbuchoch v ruských skladoch. Poradca ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Mychajlo Podoľak sa tajomne zmienil o správach týkajúcich sa nočných výbuchov v ruských regiónoch hraničiacich s Ukrajinou. Informuje o tom spravodajský web CNN.

ruský tank zničený 3
zdroj: SITA/AP, Efrem Lukatsky
  • Môže trvať roky, kým Rusko nahradí techniku, o ktorú prišli na Ukrajine. Rusko prišlo za vyše dva mesiace bojov na Ukrajine o množstvo svojho vybavenia. Môže trvať „roky“, kým sa pripravia na ďalšiu vojnu, odhadujú analytici. S informáciou prišiel The Times.
  • Slovensko je odhodlané pokračovať v podpore Ukrajiny. Minister obrany SR Jaroslav Naď sa v utorok na pozvanie ministra obrany USA v priestoroch leteckej základne Ramstein v Nemecku zúčastnil na multilaterálnom rokovaní zameranom na podporu Ukrajiny.
Zdroje: SITA, TASR, Mediazona

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá