Mnohí Slováci poznajú len zlato: Paládium je 30-krát raritnejšie, patrí medzi TOP 4 investičné kovy

  • Pre Slovákov je paládium ako investičný kov neznámy
  • Podľa indikátorov zažilo paládium svoj vrchol vo februári 2022
paladiumcover
Ilustračný obrázok, paládium, Wikimedia Commons Unsplash/Stephen Dawson
  • Pre Slovákov je paládium ako investičný kov neznámy
  • Podľa indikátorov zažilo paládium svoj vrchol vo februári 2022

Paládium je vzácny striebrobiely kov, ktorý sa v prírode vyskytuje vo forme rúd, najčastejšie spolu s platinou a inými drahými kovmi. Je často využívané ako katalyzátor v chemických reakciách, napríklad pri výrobe farmaceutík, polymerov, pesticídov a rôznych organických látok.

V posledných rokoch sa cena paládia dramaticky zvýšila v dôsledku rastúceho dopytu a obmedzeného ponúkaného množstva. Preto sa stal dôležitým komoditným kovom v oblasti investícií a obchodovania.

Ako pripomína portál Investopedia, paládium je 30-krát raritnejšie ako zlato, čo znamená, že jeho vzácnosť ovplyvňuje aj jeho cenu na komoditných trhoch. Vo februári 2022 dosiahol spomínaný kov rekordnú hodnotu viac ako 2 981 dolárov na uncu. Čo sa týka jeho rekordného minima, tak to bolo na úrovni 41,70 dolárov za uncu v auguste 1977.

Kde sa najviac ťaží?

V roku 2021 sa vo svete vyťažilo viac ako 200 metrických ton paládia, pričom na vrchole ťažby je Rusko s 80 metrickými tonami, o 6 menej ton vyťažila Južná Afrika. Za nimi s veľkým odstupom nasleduje Kanada so 17 metrickými tonami a Spojené štáty o 3 tony menej.

Táto spomínaná komodita zažila veľký nárast na prechode tisícročia. V rokoch 1986 až 1996 sa jeho cena pohybovala okolo 100 až 150 dolárov za uncu, pričom vo februári 2019 prekročila hranicu 1 500 dolárov. Ako pripomína portál, medzi rokmi 2001 až 2016 v porovnaní s predchádzajúcimi obdobiami bola cena paládia volatilnejšia.

K 30. júnu bola cena paládia na trhoch 1 225,50 dolárov. Podľa indikátorov stránky Trading Economics zažil paládium svoj vrchol vo februári 2022, odkedy začala jeho cena klesať, pričom momentálne sa drží na podobných cenách ako ku koncu roka 2018.

História komodity

História paládia siaha až do 19. storočia, keď bol prvýkrát objavený a izolovaný. Hoci paládium sa v prírode vyskytuje spolu s inými platinovými kovmi, jeho objav a identifikácia boli relatívne náročné.

V roku 1803 ho objavil švédsky chemik William Hyde Wollaston, keď študoval platinové rudy. Počas svojho výskumu zistil, že pri správnom spracovaní platinovej rudy sa získava nový kov, ktorý mal odlišné fyzikálne vlastnosti od ostatných platinových kovov. Tento nový kov nazval paládium podľa asteroidu Pallas, ktorý bol objavený rok predtým.

Pôvodne sa paládium nevyužívalo na širokú škálu vecí. Jeho vlastnosti a použitie zostali zväčša neobjasnené až do druhej polovice 20. storočia. Počas tohto obdobia začalo rásť povedomie o jeho katalytických vlastnostiach, ktoré sú využívané v chemickom priemysle na rôzne reakcie.

Paládium sa tiež používa vo výrobe elektronických komponentov, ako sú kondenzátory, a v automobilovom priemysle na katalyzovanie spaľovacích motorov.

Ako správne investovať?

Existuje niekoľko spôsobov, ako sa paládium využíva ako investícia. Investori môžu kúpiť fyzické paládiové tehly alebo mince. Tieto fyzické formy paládia sa uchovávajú ako hodnota a môžu byť uložené v bezpečnostnom trezore alebo špecializovanom skladovom zariadení.

Okrem toho asi medzi najjednoduchšie spôsoby patrí investícia do fondov ETF zameraných na paládium. Tie totiž sledujú vzácny kov, sú to napríklad Sprott Physical Platinum and Palladium Trust (SPPP) alebo Aberdeen Physical Palladium Shares (PALL). Pri tomto spôsobe investovania je výhodou aj to, že kov nemusíš fyzicky skladovať.

Treťou najviac rozšírenou možnosťou je nákup akcií spoločností, ktoré sa zaoberajú podnikaním s paládiom, ako je jeho predaj či samotná ťažba.

Pri investovaní do paládia je však dôležité mať na pamäti, že cena paládia môže byť veľmi volatilná a investícia do tejto komodity je považovaná za rizikovejšiu.

Zdroje: AI, Investopedia, Trading Economics

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá