Panasonic pripravuje svoje prvé plnoformátové bezzrkadlovky

  • Bezzrkadlovky Panasonic sú prvé na svete s podporou videozáznamu 4K 60p/50p a bajonetom Leica L
lob
Panasonic
  • Bezzrkadlovky Panasonic sú prvé na svete s podporou videozáznamu 4K 60p/50p a bajonetom Leica L

Ósaka, Japonsko – Prvýkrát v histórii predstavuje spoločnosť Panasonic Corporation dvojicu systémových kompaktov, čiže bezzrkadloviek, v plnoformátovom (tzv. fullframe) prevedení, teda so snímačom veľkosti 35 mm filmového políčka. Ide o modely LUMIX S1R a S1. Ako prvé na svete*1 dokážu nahrávať videozáznamy v rozlíšení 4K vo frekvencii 60p / 50p. Do ich výbavy patrí tiež systém obrazovej stabilizácie Dual I.S. Modely radu LUMIX S sa dostanú na trh začiatkom roka 2019.

Už sto rokov sa Panasonic snaží zlepšovať životy svojich zákazníkov na celom svete a vyrábať pre nich to, čo potrebujú. Týka sa to aj sveta digitálnej fotografie, do ktorého firma vniesla čerstvý vietor v roku 2008 s modelom LUMIX G1. Vtedy išlo o prvý digitálny systémový kompakt (tzv. bezzrkadlovku) s výmennými objektívmi na trhu.*2 Uplynulo desať rokov a Panasonic je v tomto odbore stále svetovým lídrom – na konte má napríklad prvý model *3 s možnosťou natáčať videozáznamy v rozlíšení 4K, prípadne duálny stabilizačný systém Dual I.S. umožňujúci účinne kombinovať stabilizáciu vo fotoaparáte aj v objektíve.

Trend posledných rokov velí zdieľať fotografie a videozáznamy čo najrýchlejšie na sociálnych sieťach. Predtým ľudia buď fotografovali, alebo natáčali, čo už však neplatí a dnes si väčšina zákazníkov chce užívať oboje. Na tento účel je potrebná nová kategória prístrojov – hybridné modely produkujúce snímky aj video v špičkovej kvalite.

A práve preto Panasonic vytvoril nový rad digitálnych systémových kompaktov s výmennými objektívmi, ktorým sa čoraz častejšie hovorí bezzrkadlovky. Tie v oboch oblastiach odvádzajú vynikajúcu prácu. Nové modely sa onedlho dostanú na trh ako rad LUMIX S. Písmeno v názve symbolizuje práve túto „špeciálnu pridanú hodnotu“. Medzi ich prednosti bude patriť jednoduché intuitívne ovládanie a tiež robustné prevedenie, ktoré by malo osloviť aj profesionálov. Zároveň sú doslova nabité najmodernejšími technológiami, na ktorých Panasonic pracuje najmä posledných desať rokov, od predstavenia prvej bezzrkadlovky – či už ide o snímač, spracovanie obrazu alebo optiku. Výsledkom je vynikajúci výkon pri fotografovaní aj natáčaní.

Najdôležitejšie vlastnosti a funkcie nových modelov LUMIX S1R a S1:

  • Vysoké rozlíšenie a bohaté tvorivé možnosti vďaka novo vyvinutému plnoformátovému snímaču a obrazovému procesoru. (Rozlíšenie: S1R cca 47 megapixelov, S1 24 megapixelov)
  • Ako prvé systémové kompakty na svete umožňujú nové Lumixy natáčať video v rozlíšení 4K frekvenciou 60p / 50p.
  • Ako prvé plnoformátové fotoaparáty na svete* 1 sú vybavené systémom duálnej stabilizácie obrazu (v tele i v objektíve), čo výrazne uľahčuje fotografovanie z ruky v situáciách, kedy býval potrebný statív.
  • Prvýkrát sa u značky Panasonic stretávame s dvoma slotmi na pamäťové karty (XQD a SD). Displej na zadnej strane sa vyklápa v troch osiach, čo ocenia začiatočníci aj profesionáli.
  • Vďaka bajonetu Leica L možno využívať kompatibilné výmenné objektívy značiek* 4 Leica a Sigma.

 

Panasonic okrem toho plánuje rozšíriť rad výmenných objektívov pre modely LUMIX S. V roku 2020 ich chystá na trh viac ako desať, napríklad pevné sklo 50 mm F1,4, štandardný zoom 24-105 mm alebo zoomový teleobjektív 70-200 mm.

Ďalší nový objektív chystá Panasonic pre systémové kompakty radu LUMIX G. Ide o model LEICA DG VARIO-SUMMILUX 10-25 mm f1,7, teda prvé zoomové sklo na svete*5 s konštantnou svetelnosťou f1,7 v celom rozsahu ohniskovej vzdialenosti. Zároveň firma spúšťa špeciálne služby pre profesionálnych fotografov. V Japonsku už fungujú od apríla, v Európe a v Spojených štátoch budú k dispozícii ešte v tomto fiškálnom roku (do konca marca 2019).

Digitálne systémové kompakty LUMIX GH5, G9 a GH5S, na ktorých firma pracuje nepretržite od roku 2017, si medzi profesionálmi aj pokročilými amatérmi na celom svete vybudovali skvelú povesť vďaka kvalite fotografií i technickým parametrom. Ide o vynikajúci nástroj na zachytenie krásy a rozmanitosti každodenného života.

Medzi ich najväčšie prednosti patrí možnosť natáčať prvýkrát na svete* 6 video v rozlíšení 4K rýchlosťou 60p / 50p alebo najrýchlejšie automatické ostrenie na súčasnom trhu*7 pomocou technológie DFD (Depth From Defocus), vyvinuté priamo vo firme Panasonic. Aj naďalej bude Panasonic vďaka jedinečným modelom LUMIX G s malými rozmermi a vysokým rozlíšením plniť priania svojich tradičných užívateľov. S novým plnoformátovým radom LUMIX S však mieri aj medzi profesionálov. Aj naďalej tak bude Panasonic so svojimi fotoaparátmi Lumix zásadne ovplyvňovať svet fotografovania a natáčania videa.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech