Pandémiu máte v hlave, píšu analytici. Na Slovensku sa s číslami nepracuje správne, spôsobuje to chaos

  • Hoci sa situácia zdá byť zlá, nie je to úplne pravda
  • Čísla ukazujú, že pôvodné predikcie boli horšie ako realita
  • Dáta bez pátosu v príspevku zverejnili tri grafy, ktoré sa venujú jednotlivo štyrom obdobiam
  • Vysvetľujú súčasnú situáciu na Slovensku
Dištančné vyučovanie v Košiciach. Nemocnica s poliklinikou v Myjave.
TASR/František Iván TASR/Radovan Stoklasa
  • Hoci sa situácia zdá byť zlá, nie je to úplne pravda
  • Čísla ukazujú, že pôvodné predikcie boli horšie ako realita
  • Dáta bez pátosu v príspevku zverejnili tri grafy, ktoré sa venujú jednotlivo štyrom obdobiam
  • Vysvetľujú súčasnú situáciu na Slovensku

Dáta bez pátosu zverejnili na svojom Facebooku príspevok, v ktorom si všímajú a dávajú do popredia zopár skutočností, ktoré boli častokrát spájané do jedného súvislého celku a výpovedná hodnota týchto grafov a kriviek, ktoré boli zverejňované, potom nezodpovedala tomu, čomu by zodpovedať mala, a ani tomu, čo by mala vypovedať. Podľa nich tak niektorí ľudia prekrúcajú realitu. 

Ako uvádzajú už v úvode, na Slovensku máme niekoľko pandémii. „Jednu v školách s rýchlym rastom a s vysokými číslami pozitívnych (1 % z nich ide do nemocníc). Druhú vo firmách s mierne nižšími číslami pozitívnych, ale s vysokým rastom (rodičia detí). Tretiu v nemocniciach kvôli seniorom nad 60 rokov (predstavujú 90 % príjmov do nemocníc) s nízkymi číslami pozitívnych a s relatívne stabilným, ale nižším rastom. Pritom 25 % – 30 % z infikovaných nad 75 rokov ide do nemocníc.

HALÓ 📊📊📊 Toto vidíme my. Vidíte aj VY?Máme niekoľko pandémií:👉 jednu v školách s rýchlym rastom a s vysokými číslami…

Posted by Dáta bez pátosu on Sunday, October 24, 2021

Následne uvádzajú ďalšiu pandémiu, ktorú na Slovensku máme, a tou je pandémia v hlavách. Tým sa snažia upozorniť na niektorých ľudí, ktorí prezentujú grafy a krivky, v ktorých sú tri rôzne údaje, potom to kompetentní všetko spoja do jednej krivky a z toho urobia priemer.

„Už si idú túto ‚pandémiu’ nejaký čas. Dnes im ‚chýbajú’ do grafov úmrtia, a aj hospitalizovaní. Sú, ale sú nižšie, ako predikovali. A tak prichádzajú s kreatívnymi riešeniami pre krivky, posuny, špičky, hranice. V minulej vlne bol problémom PREMIÉR, v tejto vlne je problémom PRIEMER,“ uvádzajú Dáta bez pátosu.

Analytici v príspevku zverejnili tri grafy, ktoré sa venujú jednotlivo štyrom obdobiam. V prvom grafe uvádzajú absolútne počty pozitívnych prípadov, ktoré boli zaznamenané v určitých obdobiach. Konkrétne ide o Dušičky 2020, Nový rok 2021, február 2021 a dnešok.

zdroj: Facebook/Dáta bez pátosu

Ďalší graf v ich príspevku sú zamerané na 7-dňovú incidenciu na 100-tisíc obyvateľov u seniorov, detí a školákov.

zdroj: Facebook/Dáta bez pátosu

Na konci príspevku Dáta bez pátosu stále pozitívne hodnotia, že situáciu zvládame a zvládneme, aj keď to v najbližších týždňoch nemusí byť jednoduché. „Pomohlo by významne: doočkovať seniorov a ‚sa‘,“ dodávajú.

Zdroj: Facebook/Dáta bez pátosu

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie