Patrik Lenghart: Hnevám sa ešte viac ako na Tarabu (KOMENTÁR)

sima martausová
TASR/Michal Svítok

Autor je publicista a vysokoškolský pedagóg.

Znovu sme v situácii, keď sa niekto mediálne známy rozhodol zaútočiť na ženu – a to ešte aj spôsobom, voči ktorému sa dotyčná žena ani nemá ako brániť.

Tento raz však ide o pánov Tkačenka a Ondřejíčka, oboch z denníka SME, pričom pán Ondřejíček tam ešte aj často vystupuje pod pseudonymom ‚Cynická obluda‘.

Jeden môj blízky kamarát mi rád neustále pripomína, že inteligencia nepredpokladá kultivovanosť, že múdrosť a nadhľad,…

Posted by Iva Mrvová on Sunday, November 14, 2021

Inými slovami, tento raz sa hanbím za predstaviteľov strany, na ktorej obvykle stojím.

Hanbím sa za ľudí, ktorí pracujú v médiu, ktoré obvykle považujem za seriózne, dôveryhodné a kvalitné.

Hanbím sa za ľudí, ktorí obvykle reprezentujú liberálne spektrum. A ekológiu. A práva človeka. A rovnosť medzi ľuďmi. A neviem čo ešte všetko, čomu v skutočnosti fandím aj ja.

Hanbím sa za to, že v mnohom títo dvaja teraz klesli na úroveň poslanca Tarabu, ktorý tiež verejne zaútočil na mladú ženu spôsobom, voči ktorému sa dotyčná ani nemá ako brániť.

Základom správnej kritiky je schopnosť vnímať skutočné parametre objektu, ktorý kritizujeme. Ani ja Simu Martausovú nepočúvam, jej hudobný štýl sa ma nedotýka a v mnohom jej prejav považujem za emocionálny spôsobom, ktorý ma jednoducho unavuje.

Napriek tomu si vážim Simu Martausovú ako profesionálku, ako umelkyňu, ako človeka a ako ženu. Jej hudobné dielo má subjektívne hodnotu pre tisíce jej poslucháčov a aj keď sa mňa nedotýka, vnímam aj jeho objektívnu hodnotu. Rovnako sa mi nepáči Mona Lisa Leonarda Da Vinciho, ale chápem jej objektívnu umeleckú hodnotu.

Preto si vážim aj tvorbu Simy Martausovej, aj keď nie som nadšenec. A vážim si aj všetkých tých, ktorí jej tvorbu obľubujú.

Neexistuje žiadna, naozaj žiadna rozumná alebo humorná (alebo vlastne akákoľvek) zámienka na to, aby sme mohli kohokoľvek ponížiť. Tobôž nie, ak urážame ženu pre jej svojský a osobitý umelecký prejav ženskosti – ktorý, ako som povedal, sa nám nemusí páčiť – ale často vychádza z jej vnútorného prežívania reality.

Poníženie ženy je absolútne neprijateľné.

Takže sa hnevám.

Hnevám sa práve preto, že som liberálny demokrat a takéto správanie nestrpím za žiadnych okolností.

Hnevám sa ešte viac ako na Tarabu, lebo je oveľa horšie, keď ponižujeme my – ľudia, ktorí obvykle prezentujú rovnosť.

A hnevám sa úplne najviac na to, že o tomto ešte stále musíme hovoriť. V demokratickom štáte v roku 2021, keď sme už dávno mali riešiť oveľa pokročilejšie témy. Ak ešte stále musíme riešiť hodnotu ženskosti a ženského prejavu, ako civilizovaná spoločnosť naozaj meškáme s prebratým učivom.

Text nie je autorským článkom Startitup. Vyjadruje názory autora, ktoré nereprezentujú názory redakcie.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie