Patrik Lenghart: Poslanci ukázali, že utrpenie žien je pre nich bezpredmetné. Zaujímajú ich, kým sú tehotné (KOMENTÁR)

poslanec štefan kuffa
TASR/Martin Baumann

Autor je publicista a vysokoškolský pedagóg.

Dnes sa v parlamente hlasovalo o návrhu novely zákonníka práce, podľa ktorého by žena, ktorá prekonala prirodzený potrat, mala nárok na dva dni voľna a s ňou aj jedna blízka osoba.

V praxi by to vyzeralo tak, že by žena po prekonaní spontánneho potratu mohla zostať doma z práce, a to napríklad so svojím mužom, so svojou mamou či sestrou, s niekým blízkym, kto by jej mohol ponúknuť útechu a opateru.

Tento zákon by bol pre Slovenskú republiku a jej ženy a rodiny relevantný z mnohých dôvodov, ale tým najdôležitejším je fakt, že ročne na Slovensku dôjde k približne desiatim tisícom spontánnych potratov. Väčšina z nich sa udeje v prvom trimestri tehotenstva.

Znamenalo by to teda, že takáto novela zákona by okamžite, ľahko a empaticky pomohla tisícom žien a tisícom rodín vyrovnať sa s bolesťou, so stratou a smútkom, ktorý zvlášť mladé rodiny prežívajú, keď sa už od počatia dieťaťa pripravujú na svoje (možno prvé) dieťa. Okrem toho by tieto ženy mali možnosť sa do určitej miery aj telesne zotaviť, hoci fyzické, zdravotné problémy obvykle nie sú to najbolestivejšie, čo skúsenosť so spontánnym potratom sprevádza.

Návrh zákona, o ktorom sa dnes v našom parlamente hlasovalo, pochádza z pera Progresívneho Slovenska, konkrétne z jeho ženskej platformy: jedného z nosných pilierov fungovania celého hnutia. Mimochodom, k tomuto hnutiu a jeho ženskej časti kedysi patrila aj terajšia pani prezidentka.

Mohli by sme si myslieť, že máme šťastie, že tento návrh na konkrétnu pomoc ženám prichádza práve v tomto období, keď desiatky našich poslancov každý deň hovoria o pomoci ženám a o potrebe ochrany všetkých rodín.

Napríklad z OĽaNO-KÚ pochádzajú poslanci, ako pani Záborská, autorka najnovšieho zákona „na pomoc ženám“, alebo jej pravá ruka, pán Vašečka. Okrem toho máme v parlamente napríklad združenie okolo Štefana Kuffu, brata známeho farára Mariána Kuffu, pre ktorého sú ženy a tehotenstvá jednou z najdôležitejších tém, alebo aj hnutie Sme rodina, v ktorom je hneď niekoľko známych mysliteľov a pravidelne sa snažia pomáhať ženám: napríklad aj terajší minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak, sám seba nazýva „posledným križiakom na Slovensku“ a tiež miluje tematiku rodovej rovnosti a ženstva ako takého.

Áno, v parlamentných stranách máme veľmi veľa ľudí, ktorým záleží na pomoci ženám a veľmi radi to o sebe povedia vždy, keď na to dostanú príležitosť.

Problém je v tom, že návrh novely zákona neprešiel.

Pomoc ženám, ktoré zažili spontánny potrat, evidentne nie je dôležitá. Trápenie, trauma ani zdravotný stav týchto žien asi netreba riešiť. 10-tisíc žien ročne, ktorým by sa zišla naša pomoc, evidentne nepatria do našej agendy.

Pretože o pomoc ženám tomuto parlamentu, jednoducho, nikdy nešlo.

Ženy sú pre týchto poslancov, ktorí vraj bojujú za život, totiž absolútne bezcenné hneď od momentu, čo prestanú byť tehotnými.

Text nie je autorským článkom Startitup. Vyjadruje názory autora, ktoré nereprezentujú názory redakcie.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá