Pavol Čekan ohúril Ursulu von der Leyenovú. Vďaka nej dnes pozná špičkové slovenské testy celá EÚ

  • Predsedníčka Európskej komisie prišla na Slovensko pre potvrdenie schválenie plánu obnovy
  • Počas svojej cesty narazila aj na mobilné testovanie spoločnosti Multiplex DX prostredníctvom LAMP testov
  • Zaujalo ju to natoľko, že dnes o nich vie takmer celá Európska únia
Ursula von der Leyen, Multiplex DX
TASR/Jakub Kotian, Facebook/Pavol Čekon
  • Predsedníčka Európskej komisie prišla na Slovensko pre potvrdenie schválenie plánu obnovy
  • Počas svojej cesty narazila aj na mobilné testovanie spoločnosti Multiplex DX prostredníctvom LAMP testov
  • Zaujalo ju to natoľko, že dnes o nich vie takmer celá Európska únia

Predsedníčka EK Ursula Von der Leyenová prišla na Slovensko potvrdiť schválenie slovenského plánu obnovy. Prezidentka Zuzana Čaputová na sociálnej sieti pripomenula, že Slovensko patrí medzi prvé krajiny Európskej únie, ktoré svoj reformný plán odovzdali a ktoré ho už majú schválený. „Je teraz len na nás, ako zmysluplne dokážeme využiť 6,3 miliardy eur, ktoré budeme mať v rámci tohto plánu k dispozícii,“ poznamenala hlava štátu, informuje TASR.

Európska únia potrebuje popri hospodárskej obnove zamerať svoju pozornosť aj na demokratické hodnoty. Tie európske spoločenstvo spájajú a ostávajú predpokladom spolupráce. Zhodli sa na tom Zuzana Čaputová a  Ursula von der Leyenová počas stretnutia v Prezidentskom paláci v Bratislave.

Narazila na LAMP testy

Počas svojej návštevy Slovenska sa Leyenová vybrala na návštevu viacerých miest. Jedným z nich bol aj Vedecký park Univerzity Komenského, kde narazila na mobilné testovanie LAMP testami od spoločnosti Pavla Čekana MultiplexDX. Po návšteve dokonca zverejnila fotografiu aj na svojom instagramovom účte v príbehu dňa.

„Naše LAMP mobilné testovanie zaujalo aj predsedníčku Európskej komisie, Ursulu von der Leyen, až tak, že po návšteve Slovenska a Vedeckého parku UK sa tým pochválila na svojom oficiálnom Instagrame. Veľmi sa z toho tešíme, že o našom mobilnom testovaní COVID-19 vie už celá Európa,“ informuje Pavol Čekan.

Rýchle ako antigénový, citlivé takmer ako PCR

LAMP testy na Slovensku fungujú od 26. februára 2021, kedy boli schválené Štátnym ústavom na kontrolu liečiv. Testy sú mimoriadne efektívne. Dá sa povedať, že sú rýchle ako antigénové a citlivé ako PCR.

Dnes sme dostali ďalšiu z dobrých správ od Štátny ústav pre kontrolu liečiv. Potvrdil nám citlivosť našich nových LAMP testov a získali sme IVD certifikát,“ informoval Čekan. Znamená to teda, že Slovensko by už čoskoro mohlo testovať práve týmito testami.

Čekan oznámil skvelú správu: Na Slovensku môžeme testovať novou metódou, LAMP testy sú rýchle a presné

Nielenže sú rýchle, ale presnosťou sa približujú k PCR testom. „Nie, neodchádzame od PCR-testov, ale LAMP testy v sebe kombinujú citlivosť blížiacu sa k PCR-testom, a jednoduchosť a rýchlosť vyhodnotenia vzoriek blížiace sa k Ag testom.“

Za novým typom testov stoja práve slovenskí vedci. „Kus práce odviedol opäť nielen celý tím v MultiplexDX International, ale aj tím Borisa Klempu z BMC SAV pri validácii testov a tím Aleny Koščálovej a Peter Sabaka z kliniky infektológie a geografickej medicíny LF UK, SZU a UNB pri kloktacích odberoch.“

Zdroje: Facebook/Pavol Čekan, Startitup, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá