Peking otriasa rýchla a zúrivá epidémia, nastal kritický moment. Pribudlo viac ako 1 000 nakazených

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 1 398
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 7 671
Peking, Čína, covid
TASR/AP/Ng Han Guan
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 1 398
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 7 671

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 820 925, za predchádzajúci deň pribudlo 35 zaočkovaných. Informuje NCZI.

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 1 398 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 7 067 460, pričom takto bolo pozitívne testovaných 1 776 576 osôb.

V nemocniciach je hospitalizovaných 951 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 10 prípadov. Celkový počet úmrtí je 19 862.

„Epidemická situácia sa na Slovensku od začiatku roka výrazne zlepšila, v marci však počet zomretých začal opäť stúpať. Vyššiu nadúmrtnosť spôsobil stále ešte vyšší počet zomretých na infekciu COVID-19, ale aj výrazný nárast zomretých na choroby dýchacej sústavy či infekčné a parazitárne choroby, ako bol päťročný priemer pred pandémiou,“ povedala riaditeľka odboru štatistiky obyvateľstva ŠÚ SR Zuzana Podmanická.

Z hľadiska príčin úmrtí podľa štatistikov v marci naďalej pretrvával vyšší počet osôb, ktoré zomreli na následky infekcie COVID-19. Spolu v marci na nový vírus zomrelo 614 osôb, teda najviac v tomto roku.

„Medziročne sa síce ich počet znížil o viac ako tri štvrtiny, ale podľahol mu každý deviaty zomretý a podieľal sa 11 percentami na všetkých úmrtiach,“ zdôraznil ŠÚ SR s tým, že infekcia COVID-19 bola v marci štvrtou najčastejšou príčinou úmrtí. Pred ňou sa umiestnili choroby obehovej sústavy (42 percent úmrtí), nádory (18 percent) a choroby dýchacej sústavy (12 percent).

Masové testovanie

Peking spustil v utorok v 12 mestských častiach hromadné testovanie na Covid. Masové testovanie sa dotýka približne 20 miliónov ľudí. K takémuto kroku úrady pristúpili po tom, ako sa tam vyskytli desiatky prípadov nákazy novým druhom koronavírusu. Informuje The Guardian.

Pekinskí predstavitelia nariadili obyvateľom 12 najľudnatejších štvrtí mesta, aby podstúpili tri kolá PCR testov. Najľudnatejšia štvrť Čchao-jang začala s hromadným testovaním už v pondelok, zvyšných 11 mestských častí sa k nej pridalo v utorok. Z čínskeho hlavného mesta za pondelok hlásili 33 prípadov lokálneho prenosu nákazy koronavírusom.

Nariadenie hromadného otestovania obyvateľstva spôsobilo v Pekingu vlnu panických nákupov, avšak štátne médiá uisťovali obyvateľov, že sa nemusia obávať nedostatku tovaru. Viaceré tamojšie supermarkety pred začiatkom testovania výrazne doplnili svoje zásoby a v nedeľu tiež napríklad aj predĺžili otváracie hodiny.

Obyvatelia Pekingu sa podľa AFP obávajú, že by sa v meste mohol zopakovať rovnaký scenár, aký sa odohráva v Šanghaji, kde už niekoľko týždňov platí lockdown. Ľudia majú ťažkosti s prístupom k potravinám a zdravotnej starostlivosti nesúvisiacej s koronavírusom.

Peking okrem testovania sprísnil aj kontroly pri vstupe do mesta, pričom aktuálne vyžaduje od každého prichádzajúceho negatívny výsledok testu na Covid nie starší ako 48 hodín.

„Vypuknutie pandémie v Pekingu prichádza rýchlo a zúrivo,“ povedal na tlačovej konferencii Xu Hejian, hovorca miestnej samosprávy a dodal, že snahy Pekingu o prevenciu a kontrolu epidémie „dosiahli kritický moment“. Informuje CNN.

Remdesivir aj pre deti

Americký úrad pre potraviny a liečivá v pondelok oznámil, že rozšíril schválenie lieku remdesivir na liečbu Covidu a to u detí, ktoré majú aspoň 28 dní a približne 3 kilogramy.

Ide o prvú schválenú liečbu pre deti mladšie ako 12 rokov. Aby mali nárok na liečbu, musia byť hospitalizované alebo mať mierny až stredne závažný Covid-19 a vysoké riziko progresie. Informuje FDA.

Liek vyrobený spoločnosťou Gilead Sciences a predávaný ako Veklury bol schválený na liečbu niektorých dospelých a pacientov vo veku 12 rokov a starších, ktorí vážili najmenej 39 kilogramov.

„Keďže COVID-19 môže spôsobiť závažné ochorenie u detí, z ktorých niektoré v súčasnosti nemajú možnosť očkovania, stále existuje potreba bezpečných a účinných možností liečby aj pre túto populáciu,“ vysvetlila v tlačovej správe Patrizia Cavazzoni, riaditeľka Centra pre hodnotenie a výskum liekov.

Zdroje: NCZI, MZSR, FDA, TASR, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá