Budúci prezident Pellegrini sa stal zamestnancom Hlasu, získa štedré odstupné. Strane hrozí vysoká pokuta za kampaň

  • Pellegrini je po novom zamestnaný v HLASE
  • Odstupné by nedostal, ak by sa stal prezidentom ihneď
  • Do nástupu na post prezidenta má ešte 69 dní
peter pellegrini
Peter Pellegrini na koaličnej rade , TASR/Jaroslav Novák
  • Pellegrini je po novom zamestnaný v HLASE
  • Odstupné by nedostal, ak by sa stal prezidentom ihneď
  • Do nástupu na post prezidenta má ešte 69 dní

Čo bude robiť Peter Pellegrini dovtedy, než sa v júni ujme najvyššej štátnej funkcie? Za bežných okolností by sa mal po vyhratých voľbách a odchode z poslaneckého miesta hlásiť na Úrade práce.

Tejto povinnosti sa však vyhol. Funguje totiž ako zamestnanec strany HLAS – sociálna demokracia. Kým nastúpi na post prezidenta Slovenskej republiky, bude okrem platu zo strany poberať ešte dva mesiace aj plat poslanca. 

Zákony na medzeru medzi funkciami nemysleli. Peter Pellegrini sa tak po zániku mandátu poslanca ocitol na 69 dní v medzipriestore, prezidentom sa stane až 15. júna. Na to, čo bývalý poslanec robí v tomto období, sa pozrela Televízia Markíza v reportáži. 

Zamestnanec HLASU 

Podľa informácií televízie do času, než sa ujme prezidentského úradu, bude fungovať ako zamestnanec svojej strany HLAS. Informáciu potvrdil aj Minister práce Erik Tomáš (HLAS-SD): „Áno, dostal, samozrejme, pán predseda zmluvu v HLASE na to obdobie, keďže sa stal vlastne nezamestnaným.“ 

Minister práce sa tiež vyjadril, že Pellegrini má práce do inaugurácie prezidenta určite dosť. 

K situácii sa vyjadril aj minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (HLAS-SD). Pracovné zaradenie premiéra potvrdil. „Ako zakladateľ HLASU je dnes aj zamestnancom HLASU a myslím si, že svojimi politickými radami vie tej strane pomôcť.“

Momentálnou náplňou práce Petra Pellegriniho sú štandardné konzultačné činnosti. „Politická práca a podobné činnosti,“ vyjadril sa Šutaj Eštok pre televíziu Markíza. 

Tisícky eur a osobná ochranka

V akej výške bude Peter Pellegrini dostávať plat ako zamestnanec strany HLAS, nie je známe. Čo sa týka odstupného, podľa zákona Národnej rady Slovenskej republiky o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov Slovenskej republiky nárok na odstupné nemá poslanec, ktorý bezprostredne po zániku mandátu začne vykonávať inú funkciu ústavného činiteľa Slovenskej republiky. 

prezidentské voľby
zdroj: TASR/Martin Baumann

Pre ujasnenie televízia zisťovala, či toto znenie bude platiť aj v prípade Petra Pellegriniho. Vyjadrenie Odboru komunikácie s médiami a verejnosťou Kancelárie národnej rady však znie, že odstupné vo výške dvojmesačného platu mu schvália.

V tejto situácii sa podľa ich vyjadrenia uplatňuje, že výška platu poslanca po zániku poslaneckého mandátu (tzn. základný plat bez paušálnych náhrad) závisí od dĺžky výkonu mandátu poslanca. V prípade, že poslanec vykonával mandát najmenej päť mesiacov a menej ako päť rokov, patrí mu plat ešte počas dvoch mesiacov. Ide tak dokopy približne o 8-tisíc eur. 

Prezident Slovenskej republiky dostáva ochranku automaticky. Keďže má však Peter Pellegrini na osobnú ochranku nárok ako bývalý predseda parlamentu ešte 90 dní po skončení funkcie, ostala mu tá, ktorú mal aj doteraz. 

Zmeny vo vláde

Po výhre Pellegriniho sa vyskytlo množstvo otázok ohľadom budúceho fungovania koalície. Dokonca sa deň po zvolení Petra Pellegriniho za prezidenta predseda najmenšej koaličnej strany SNS Andrej Danko vyjadril, že politická mapa sa bude zásadným spôsobom meniť. Aj preto sa v stredu lídri stretli na koaličnej rade, kde mali riešiť budúcnosť koalície po odchode Pellegriniho, informovala Pravda

koaličná rada
zdroj: TASR/FOTO TASR - Jaroslav Novák

Zmena o možných výmenách rezortov v rámci koalície však strana HLAS odmieta. Potvrdila to hovorkyňa strany Karolína Ducká. Podľa jej vyjadrenia koaliční partneri budú rozhodovať iba o tom, kto nastúpi na post predsedu Národnej rady. 

„Strana HLAS – sociálna demokracia dôrazne odmieta medializované špekulácie o možných výmenách rezortov v rámci vládnej koalície. Tieto otázky neboli a nie sú predmetom koaličných rokovaní. Jediná personálna otázka, na ktorej musia nájsť koaliční partneri zhodu, je obsadenie postu predsedu Národnej rady Slovenskej republiky. Zodpovednosť vládnych strán za jednotlivé ministerstvá ostáva zachovaná na základe platnej koaličnej zmluvy,“ vyjadrila sa Ducká.

Pokuta za kampaň

Pellegrini ešte vo štvrtok priznal, že v prezidentskej kampani porušil zákon a bude rešpektovať pokutu. Podnety na jeho kampaň podali Nadácia Zastavme korupciu a Transparency International. Informuje RTVS.

Problémom je, že na transparentný účet Pellegriniho poslal Hlas 250-tisíc eur až po tom, čo sa ich predseda stal zvoleným prezidentom. Dovtedy tam bolo len 250-tisíc eur. Celá kampaň ho mohla stáť maximálne 500-tisíc eur. Či túto hranicu dodržal, sa vedú polemiky.

„Budem tam musieť teraz poslať ďalšiu transakciu prostriedkov, aby sme to doplnili do tých 500-tisíc. Postupne sa budú uhrádzať faktúry, tak ako budú chodiť,“ vyhlásil Pellegrini.

„Vložiť si finančné prostriedky môže sám, to je jediný spôsob. Proste dary prijímať na transparentný účet po voľbách je neprípustné a je tam aj sankcia,“ uviedla riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán MV SR Eva Chmelová.

Pokuta za takéto konanie je 2- až 30-tisíc eur.

Zdroje: tvnoviny.sk, Pravda, RTVS

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá