Pellegrini: Keby Matovič odstúpil, uľavil by sebe aj národu. Navrhuje zostaviť úradnícku vládu

  • Úradnícka vláda by mala viesť krajinu až do najbližších volieb
  • Vláda Igora Matoviča by mala podľa Hlasu podať demisiu
Pellegrini Matovič
  • Úradnícka vláda by mala viesť krajinu až do najbližších volieb
  • Vláda Igora Matoviča by mala podľa Hlasu podať demisiu

Šéf strany Hlas-SD opäť vyzval vládu Igora Matoviča, aby odstúpila. „Uľavil by sebe, aj národu,“ povedal Peter Pellegrini na tlačovej besede.

Hlavu štátu Pellegrini vyzýva, aby následne vymenovala vládu odborníkov, ktorí povedú Slovensko až do predčasných parlamentných volieb. Na dnešnej tlačovej konferencii to uviedol predseda Hlasu-SD Peter Pellegrini.

NAKA zasahuje vo firme Žigu, toto je jeho príbeh: Od lykožrúta k Judášovi, dnes stojí po boku Pellegriniho

Tvrdí, že vláda zlyhala ako kolektív, ktorý má viesť túto krajinu a dávať ľuďom istotu, že sú v dobrých rukách a má vyvodiť politickú zodpovednosť. Prieskumy podľa neho hovoria o tom, že ľudia vláde nedôverujú a želajú si predčasné voľby.

Namiesto ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽaNO) treba podľa Pellegriniho vymenovať uznávaného a rešpektovaného odborníka z radov infektológov či epidemiológov, ktorý nebude márniť čas svojimi ideologickými vojnami, ale sústredí sa na boj s pandémiou koronavírusu.

Pellegrini
zdroj: TASR / Jakub Kotian

 

„Namiesto vicepremiéra pre ekonomiku (Richarda Sulíka, pozn. SITA) treba vymenovať renomovaného ekonóma, ktorý bude mať zmysel pre priority. Tou najvyššou musí byť záchrana ekonomiky a pracovných miest,” povedal.

Doplnil, že namiesto „vicepremiérky pre informatizáciu” (Veroniky Remišovej, pozn. SITA) treba vymenovať človeka, ktorý s tímom špičkových informatikov spustí elektronické aplikácie potrebné na boj s pandémiou po vzore najvyspelejších štátov.

„Namiesto vicepremiéra Holého netreba vymenovať nikoho, pretože tento post je tak zbytočný, ako aj samotný pán vicepremiér v tejto vláde,” dodal expremiér.

Riešením by podľa neho bola úradnícka vláda. Peter Pellegrini však nechcel špecifikovať, koho by si vedel predstaviť na poste premiéra a ministrov. Má však za to, že do najbližších volieb by mali Slovensko viesť odborníci.

Vyzval preto prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby konala. „Mohla jasne povedať, že máme problém na čele rezortu zdravotníctva aj na čele vlády Slovenskej republiky,“ povedal Pellegrini.

KOMENTÁR: Pri ochrane nenarodených Krajčí zabudol na tých, ktorí sa už narodili

Pokiaľ vláda nepodá demisiu sama, jediným nástrojom občanov SR na vyvolanie predčasných volieb je podľa Pellegriniho petícia za vyhlásenie referenda a následne referendum o predčasných voľbách.

„Petícia prebieha naplno. Ľudia sa do nej zapájajú veľmi aktívne a postupne sa zbierajú tisíce podpisov,” podotkol. Podľa neho by mohol petičný výbor o týždeň alebo o dva zverejniť prvé čísla vyzbieraných podpisov.

Koho by si volil/a, ak by boli voľby tento týždeň?

Pellegrini avizoval, že možno už dnes alebo vo štvrtok 18. februára požiada o stretnutie prezidentku. Chce s ňou hovoriť o zložitej spoločensko-politickej situácii, ktorá na Slovensku je.

„Stretnutie môže byť aj neoficiálne. Nebudem trvať na oficiálnom. Stačí, aby som mal možnosť s ňou pohovoriť a predstaviť jej moje videnie sveta alebo pohľad na vecí ako človeka, ktorý mal skúsenosť stáť dva roky na čele vlády Slovenskej republiky,” uviedol.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech