NAKA zasahuje vo firme Žigu, toto je jeho príbeh: Od lykožrúta k Judášovi, dnes stojí po boku Pellegriniho

  • Kto vlastne Peter Žiga je a ako vyzerala jeho politická kariéra?
  • Článok bol pôvodne vydaný 17. decembra 2020
žiga
  • Kto vlastne Peter Žiga je a ako vyzerala jeho politická kariéra?
  • Článok bol pôvodne vydaný 17. decembra 2020

NAKA zasahuje vo firme exministra Petra Žigu, informuje Denník N. Akcia má súvisieť s kauzou spoločnosti Taper a obchodom s drevom. Prečítaj si náš starší článok o tomto politikovi, ktorý sme publikovali v decembri.

Kedysi verný a oddaný reprezentant strany Smer-SD, dnes hrdý spojenec Petra Pellegriniho a člen strany Hlas-SD, ktorý v nadchádzajúcich dňoch bude mať čo vysvetľovať. 

Od podnikateľa k ministrovi

Peter Žiga sa narodil v roku 1972 v Košiciach. Vyštudovanú má Podnikovohospodársku fakultu Ekonomickej univerzity v Bratislave, ktorá má však sídlo v Košiciach. 

Určite mu nemožno odoprieť podnikateľského ducha, ktorý sa ukázal hneď po škole. Po štúdiu sa totiž uchytil ako zástupca či konateľ vo viacerých slovenských i zahraničných spoločnostiach.

K lesom mal vždy blízko

Ako uvádza aj portál Drevári, otcom Petra Žigu je Andrej Žiga, ktorý bol v 90. rokoch riaditeľom bývalých Východoslovenských štátnych lesov.

Táto oblasť mu ostala evidentne blízka, keďže sa stal vlastníkom firmy Taper, s.r.o., ktorá patrí medzi najväčších obchodníkov s drevom na Slovensku. S tým sa už ale spája jeden z jeho škandálov, ku ktorým sa ešte dostaneme. 

NAKA obvinila člena Pellegriniho strany Hlas, bývalého ministra hospodárstva Petra Žigu

Oddaný smerák, ktorý zradil

Vstup Petra Žigu do vysokej politiky prišiel v roku 2006, kedy sa stal poslancom NR SR za stranu Smer-SD, ktorá z neho hneď spravila štátneho tajomníka Ministerstva hospodárstva SR. 

Napriek tomu, že voľby v roku 2010 nedopadli pre Smer-SD priaznivo (vládu vtedy zostavila Iveta Radičová), do parlamentu sa dostal, a získal funkciu predsedu Výboru pre kontrolu vojenského spravodajstva.

Po predčasných voľbách v roku 2012 sa však situácia úplne obrátila a nastal zlom, ktorého následkom čelíme dodnes.

Slovensko sa vtedy ponorilo do červenej farby – strana Smer-SD totiž získala 44,41 % voličských hlasov. To hralo do karát aj Žigovi, z ktorého spravil Robert Fico ministra životného prostredia. 

Napriek tomu, že jeho kariéra bola už vtedy sprevádzaná množstvom káuz, na svojej stoličke sa udržal, a aj keď už vtedy existovali dôkazy poukazujúce na to, že rozkrádal nielen verejné financie, ale aj eurofondy a naše lesy, Fico z neho v roku 2016 spravil ministra hospodárstva. 

Za poslanca NR SR za stranu Smer-SD bol zvolený aj v tohtoročných marcových voľbách, to už však zrejme cítil, že sa ocitol na potápajúcej sa lodi. 

Stal sa tak jedným z 11 odídencov, ktorí v júni na čele s Petrom Pellegrinim opustili Smer-SD, a založili stranu Hlas-SD.

žiga pellegrini hlas
zdroj: TASR/Jakub Kotian

Multimiliónové kauzy, konflikty záujmov i škandály

Petrovi Žigovi sa síce škandály v oblasti súkromného života vyhýbali (na rozdiel od niektorých jeho straníckych kolegov), no o to viac sa mu ich podarilo nazbierať v oblasti pracovnej. Tu je ich prierez. 

Ministrovi životného prostredia radila žena z J&T

Ku konfliktu záujmov došlo hneď v momente, kedy si v roku 2012 zasadol na svoju ministerskú stoličku. 

Ako totiž informuje portál Aktuality, rady ohľadom ochrany prírody vtedy dostával od Anny Juskovej, ktorá v roku 2011 figurovala vo viacerých povoľovacích konaniach v mene spoločnosti Tatry Mountain Resorts, za ktorou stojí finančná skupina J&T. 

Odborná verejnosť už vtedy upozorňovala na to, že je absurdné, aby o ochrane prírody radil niekto z najväčších staviteľov v Tatrách. Žiga, Jusková i TMR však, samozrejme, akýkoľvek konflikt záujmov odmietli. 

Hlas sa začína topiť v kauzách. Vytiahli ďalšiu korupčnú bombu spojenú so sesternicou Rašiho

Záhada úspešnej rodinnej firmy Taper

Podvody s DPH-čkami sú na Slovensku samostatnou kapitolou, a nevyhla sa im ani firma Petra Žigu – Taper. Tá bola podozrivá z miliónových daňových podvodov, od ktorých sa však, samozrejme, dištancovala. 

Žiga vtedy obvinenia nielenže vyvrátil, ale dokonca tvrdil, že podvedenou a poškodenou je práve firma Taper (od ktorej sa, mimochodom, dištancoval, a tvrdil, že vo firme je nečinný – napriek tomu, že mu patrila).

Celú kauzu vtedy podrobne popísal Denník N, v skratke však išlo o prepojenie celej siete spoločností, ktorá bola tvorená desiatkami podnikov. Tie si medzi sebou (napriek tomu, že mnohé boli bez zamestnancov) faktúrovali obrovské sumy za obchody s drevom.

Prvým problémom bolo, že každým ďalším predajom cena stúpala, a spolu s ňou aj DPH. Druhým problémom bolo, že posledným článkom v tejto spleti firiem bol práve Žigov Taper, ktorý následne vykšeftované drevo exportoval do zahraničia. 

Ako konečný článok reťazca tak síce drevo nakúpil („nakúpil“, keďže išlo o fiktívne faktúry) draho, no zároveň mohol od štátu žiadať vysokú daň z pridanej hodnoty. 

Zaujímavosťami, ktoré v súvislosti s touto kauzou stoja za zmienku, sú aj ďalšie dve skutočnosti. Prvou je fakt, že firma Taper najviac prosperovala práve v čase, keď bol Žiga členom vlády. Druhou je zas skutočnosť, že prípad mal vtedy na starosti špeciálny prokurátor Dušan Kováčik, ktorý je už dnes väzobne stíhaný. 

žiga
zdroj: TASR/Martin Baumann

Slovenská kompa za svetové ceny

Neslávne slávnou sa stala aj kauza predraženej kompy, ktorá premávala na trase Vojka – Kyselica. Ako vtedy informoval denník Pravda, Igor Matovič vtedy verejnosť upozornil na to, že cena prevádzky tejto kompy bola predražená až o 908 %. 

Kauza sa odohrala v roku 2015, a opoziční poslanci vtedy iniciovali aj Žigovo odvolanie. To však, samozrejme, nebolo úspešné – ako uvádza portál Webnoviny, za jeho odchod z ministerskej stoličky hlasovalo len 37 zo 107 prítomných poslancov, kompa ho teda nepotopila. 

Žiga vtedy vyhlásil, že „Nikto nič neukradol a štát neprišiel ani o euro.“ To však zrejme nebola tak celkom pravda, nakoľko v roku 2013, kedy prevádzku pôvodnej kompy prevádzkoval ešte Slovenský vodohospodársky podnik, predstavovali ročné náklady na jej fungovanie 490 670 eur. 

Po podpísaní zmluvy s firmou Ponton City a.s. to už však bolo 4,95 miliónov eur ročne. Opoziční poslanci vtedy poukazovali na to, že vlastnícke korene tejto firmy smerujú k spoločnosti s rovnakou adresou, akú mala garážová firma Interblue spájaná s kauzou emisií. 

Astronomická odmena pre advokáta Bžána

Do pamäti národa sa zapísala aj kauza spred troch rokov, ktorá súvisela s vodným dielom Gabčíkovo. Ako vtedy informoval Denník N, v spore išlo o snahu štátu dostať vodné dielo spod kontroly súkromníka, ktorým bola v tomto prípade talianska firma Enel. 

Problémom však bolo, že Enel si od Slovenskej republiky následne žiadal 588 miliónov eur ako odškodné za ušlý zisk, o ktorý prišiel predčasným vypovedaním zmluvy. Arbitrážny súd vo Viedni však nakoniec tento nárok Enelu zamietol.

O úspech Slovenska v tomto spore sa vtedy pričinila advokátska kancelária Radomíra Bžána, ktorá si však za zastupovanie Slovenskej republiky faktúrovala neuveriteľných 77 miliónov eur.

Zodpovedným za kauzu bol vtedy práve Peter Žiga, nakoľko bol v tom období ministrom hospodárstva. Zakročil však až vtedy, keď sa kauza dostala na verejný pranier, a odmenu Bžánovi znížil na 17,5 milióna eur. 

Keď však kritika na jeho adresu neutíchala, ministerstvo síce odmenu Bžánovi vyplatilo, no následne sa o ňu začalo súdiť. Vyplatená suma tak bola dočasne zablokovaná, Ústavný súd však nakoniec rozhodol v prospech Bžána, a milióny boli odblokované. 

Robert Fico: Zabudli, odkiaľ prišli. Zo mňa nikdy nebude slniečkar a neoliberál

Judáš zapletený do operácie Judáš

Žigovi sa zrejme stalo osudným, že sa k Ficovi zachoval ako Judáš. Najnovšie je totiž zapletený do rovnomennej policajnej akcie, v rámci ktorej ho dnes NAKA obvinila. Zradila ho „opička“ Monika Jankovská, ktorá Žigu usvedčila z podplácania. 

Podľa informácií Denníka N Jankovská vypovedala, že Žiga sa cez ňu pokúšal podplatiť sudkyňu Najvyššieho súdu, Katarínu Pramukovú, ktorá rozhodovala veľký spor o Gabčíkovo. 

Úplatkom mala byť suma 100-tisíc eur, ktoré mala Jankovská osobne odovzdať Pramukovej. Správanie Jankovskej však bolo pochybné, pretože po prvé, úplatok priniesla Pramukovej neskoro (keď už aj tak rozhodla v prospech štátu), a po druhé, odovzdať jej ho mala tak, aby o tom Pramuková nevedela  – ako uvádza portál Aktuality, v malej darčekovej taštičke. To, že sú v nej peniaze, si všimla sudkyňa až neskôr. 

zdroj: TASR/Martina Kriková

Prepojenie s Norbertom Bödörom

Zabudnúť samozrejme nemôžeme ani to, ako nedávno vypovedal takisto v rámci operácie Judáš bývalý riaditeľ Národnej jednotky finančnej polície NAKA, Bernard Slobodník. 

Ako informujú Hospodárske noviny, Slobodník vypovedal, ako NAKA v roku 2016 iniciovala akciu zameranú proti karuselovým podvodom. Zapletený v nich mal byť aj Štefan Žiga – synovec Petra Žigu (ktorý sa k nemu však po tejto výpovedi aj odmietol priznať, a tvrdil, že ide len o vzdialeného príbuzného).

Peter a Štefan Žigovci sa preto stretli s Norbertom Bödörom, ktorému odovzdali 50-tisíc eur. Ten ich následne odovzdal Bernardovi Slobodníkovi, ktorý si polovicu sumy nechal pre seba, a druhú odovzdal vyšetrovateľovi Mariánovi Kučerkovi, ktorý mal Štefana Žigu zbaviť obvinení. 

Fico sa Žigu zastal aj po zrade

Fica hodnotí väčšina politológov ako človeka s neutíchajúcou túžbou po moci a s obrovským egom, niet sa preto čo čudovať, že odchod „Pelleho jedenástky“ sa ho dotkol.

Vo svojom facebookovom statuse sa vtedy vyjadril, že „je zvláštne, že tieto tzv. “nové tváre” v politike som pred 20 rokmi učil abecede politiky. Držali sa ma silno za ruku rovnako, ako keď ide dieťa prvýkrát do školy, a keď robí prvé nesmelé kroky.“

Pri odchode poslancov z klubu a prípadne aj strany býva zvykom usporiadať tlačovú konferenciu a zareagovať. Zatiaľ však…

Posted by Robert Fico on Wednesday, June 17, 2020

Napriek tomu všetkému však Fico dokázal svoju hrdosť pokoriť, a Žigu sa v súvislosti s aktuálnymi obvineniami zastal. Ako uvádza portál Aktuality, vyjadril sa, že ide o ministra, ktorý mal v rezortoch, ktoré riadil, vynikajúce výsledky. 

Ako ďalej hovorí: „Veľmi aktívne pôsobil ako minister hospodárstva i životného prostredia. Preto je mojou povinnosťou ako jeho bývalého šéfa, pokiaľ ide o pracovné výkony, sa ho zastať. Môj názor nebudem nikdy meniť.“

Fico teda Žigu pochválil doslova za „kus perfektnej roboty“. Podobne, ako sa za „kus dobrej práce“ pred zatknutím poďakoval aj Monike Jankovskej, Milanovi Lučanskému, Tiborovi Gašparovi či Dušanovi Kováčikovi. 

Zdroje: drevari.sk, aktuality.sk, dennikn.sk, webnoviny.sk, dennikn.sk, dennikn.sk, hnonline.sk, aktuality.sk, pravda.sk, aktuality.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá