Pellegrini má problém. Slová o žltej hviezde pre nezaočkovaných rozzúrili židovskú obec

  • Postoj lídra opozície Petra Pellegriniho k očkovaniu je dlhodobo rozporuplný, či sa dá zaočkovať oznámi po testoch na protilátky
  • Pri otázkach na očkovanie sa však prirovnal k prenasledovaným Židom. Prirovnanie rozčúlilo Ústredný zväz židovských obcí na Slovensku
  • Je to prejav hrubého cynizmu alebo zatemnenia mysle, uviedol zväz, pričom vyzval politikov, aby nezneužívali tému
  • Rovnakému škandálu čelila aj americká zákonodarkyňa Marjorie Taylor Greene alebo internetový gigant Amazon
Pelle hviezda
TASR/Twitter, Jaroslav Novák, Democracy1stAgain
  • Postoj lídra opozície Petra Pellegriniho k očkovaniu je dlhodobo rozporuplný, či sa dá zaočkovať oznámi po testoch na protilátky
  • Pri otázkach na očkovanie sa však prirovnal k prenasledovaným Židom. Prirovnanie rozčúlilo Ústredný zväz židovských obcí na Slovensku
  • Je to prejav hrubého cynizmu alebo zatemnenia mysle, uviedol zväz, pričom vyzval politikov, aby nezneužívali tému
  • Rovnakému škandálu čelila aj americká zákonodarkyňa Marjorie Taylor Greene alebo internetový gigant Amazon

Postoj opozičného lídra Petra Pellegriniho k očkovaniu je rozporuplný. Samotný predseda Hlasu-SD ešte nevie, či sa dá zaočkovať, ale zároveň jedným dychom dodáva, že on ani členovia jeho strany nebránia ľudom, ktorí sa zaočkovať chcú, aby tak učinili.

Príbeh Petra Pellegriniho: Ako sa z Ficovej sivej myšky s jamkami na líčkach stala politická jednotka s 25 % popularitou

Prirovnal sa k prenasledovaným židom 

Pellegrini viackrát avizoval, že sa rozhodne, či sa dá zaočkovať na základe úrovne protilátok, ktoré mu ostali po prekonaní koronavírusu. Test na zistenie protilátok má podstúpiť pol roka po prekonaní infekcie, čo vychádza na dni v tomto období.

Lídra opozície neustále otázky o zaočkovaní viditeľne iritujú. V relácii TV Joj Na hrane sa dokonca Pellegrini prirovnal k prenasledovaným Židom, upozornil nato Denník N. „Vy ste zasa vložili, prečo nepočujeme od Pellegriniho, že sa ide dať zaočkovať. No lebo som zatiaľ v skupine ľudí, ktorí sa dobrovoľne zatiaľ očkovať nedajú. A čo je na tom zlé, idete mi dať sem (ukazoval pritom na oblečenie) hviezdu, aby som sa bál chodiť po ulici?“ pýtal sa moderátorky podľa Denníka N.

Denník N upozorňuje, že postoj Pellegriniho k očkovaniu môže byť pre mnoho ľudí dôležitý, pretože je po prezidentke druhým najdôveryhodnejším politikom na Slovensku. Jeho nejednoznačné vyjadrenia môžu byť snahou zapáčiť sa voličom, ktorí očkovanie odmietajú.

Je to prejav hrubého cynizmu alebo zatemnenia mysle, reaguje židovská organizácia

Slová Pellegriniho ale vyvolali vlnu kritiky a reakcie, že toto je už cez čiaru. Zareagoval aj Ústredný zväz židovských obcí na Slovensku, ktorý nešetril kritikou a zároveň vyzval politikov, aby nespájali povinnosť nosenia žltých hviezd s dnešnou snahou odborníkov zabrániť ďalšej vlne pandémie.

zdroj: SITA/Robert Tappert

„Židia si museli počas vojny vyložiť na viditeľné miesto označenie pôvodu, pretože boli pri moci šialení ľudia, ktorí ich najprv takto označili, zbavili ľudských práv a neskôr hromadne vyvážali do vyhladzovacích táborov, kde ich životy predčasne končili v plynových komorách,“ uviedol predseda Ústredného zväzu židovských obcí na Slovensku Richard Duda.

Duda zároveň upozornil, že ich situácia sa nedá porovnať s dnešnou snahou vedcov a lekárov na zastavenie koronavírusu a zachránenie životov. „Akékoľvek spájanie týchto dvoch fenoménov je prejavom hrubého cynizmu, alebo absolútneho zatemnenia mysle,“ dodal Duda.

Rovnaké prirovnanie použila Greene

Rovnaký škandál sa nevyhol ani Spojeným štátom. Zákonodarkyňa zo Snemovne reprezentantov republikánka Marjorie Taylor Greene z Georgie na Twitteri prirovnala rozhodnutie obchodného reťazca nechať obsluhovať zaočkovaných ľudí bez rúšok v tričku s logom zaočkovaný k noseniu Davidovej hviezdy.

„Zaočkovaní zamestnanci dostávajú očkovacie logo rovnako ako židia, ktorí boli nútení nosiť zlatú hviezdu,“ uviedla Greene na Twitteri a dodala: „Vakcínové pasy a rúškové mandáty vytvárajú diskrimináciu voči nezaočkovaným ľuďom, ktorí veria vo svoj imunitný systém proti vírusu, ktorý dokáže prežiť 99 % z nich.“

V USA sa po výrokoch na Greene spustila vlna kritiky aj z vlastnej strany. Kongresmanka z Wyomingu Liz Cheney nazvala toto porovnanie ako „diabolské šialenstvo“, uvádza WRCBtv. Republikán z Illinois Adam Kinzinger to komentoval ako „absolútne choré“.

Kritiku zožala aj z najvplyvnejších pozícií Republikánskej strany, uvádza NBC News. „Marjorie sa mýli a jej úmyselné rozhodnutie porovnať hrôzy holokaustu s nosením rúšok je hrozné,“ uviedol líder menšiny v Snemovni Kevin McCarthy z Kalifornie vo vyhlásení. „Holokaust je najväčšie zverstvo, aké sa v histórii spáchalo. Skutočnosť, že je to potrebné dnes uviesť, je hlboko znepokojujúca. “

Verí, že 11. september sa nestal a že streľby v školách sú divadlo. Marjorie Greene, vychádzajúca hviezda Republikánov

Samotná Greene, ktorá je známa svojimi výrokmi, že za lesné požiare môžu židovské lasery vo vesmíre, sa neskôr za svoje výroky ospravedlnila, ale vinu hádzala na americké médiá a Demokratickú stranu.

Amazon aj protestujúci v Prahe 

Blamáži čelil aj nákupný gigant Amazon, ktorý predával tričká s Davidovou hviezdou a nadpisom „nezaočkovaný“. Po vlne verejnej kritiky, ktorá sa spustila na Twitteri a nahlasovaní produktu užívateľmi boli tričká a ďalšie predmety s týmto označení odstránené.

Rovnakú hviezdu s nadpisom nezaočkovaní nosili aj na demonštrácii proti pandemickým opatreniam v Prahe, čo tiež vzbudilo vlnu verejného pohoršenia, uvádza iROZHLAS.

„Odsudzujeme exemplárne zneužitie a relativizáciu symbolu holokaustu spojenú s utrpením miliónov ľudí. Je evidentné, že je treba našu spoločnosť neustále vzdelávať a odporučiť všetkým, čo sa k tak nízkym prejavom uchyľujú, navštíviť miesta spojené s nacistickou genocídou u nás i v zahraničí,“ napísala Federácia židovských obcí v ČR na Facebooku.

Zdroje: TV Joj/Na hrane, Denník N, WRCBtv, NBC News, iROZHLAS

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech