Mladí medici upozorňujú na alarmujúci stav našich nemocníc. Nepomohla ani Kniha Plesní

  • Nájsť v nemocniciach na Slovensku plesnivé steny nie je ničím výnimočným
  • Medici z nich zostavili dokonca knihu, ktorú venovali premiérovi Petrovi Pellegrinimu, ten prisľúbil, že situácia sa zlepší
  • Aké je však realita našich nemocních po 10-tich mesiacoch od zverejnenia Knihy Plesní?
TASR, srvs.eu
  • Nájsť v nemocniciach na Slovensku plesnivé steny nie je ničím výnimočným
  • Medici z nich zostavili dokonca knihu, ktorú venovali premiérovi Petrovi Pellegrinimu, ten prisľúbil, že situácia sa zlepší
  • Aké je však realita našich nemocních po 10-tich mesiacoch od zverejnenia Knihy Plesní?

Zlý stav nemocničných priestorov na Slovensku si už dlhodobo všímajú študenti medicíny. Študentská rada vysokých škôl (ŠRVŠ) sa už pred časom rozhodla pomôcť predsedovi vlády Petrovi Pellegrinimu hľadať pleseň v nemocniciach. Reagovala tak na premiérov výrok.

„Keď prídem do nemocnice a nájdem takú izbu [s plesňou], do hodiny je riaditeľ vyhodený. Nech je nominant neviem koho a kamarát a bratranec, otcov, koňov, bratov syn. Pôjde na ulicu okamžite. Pretože to si môže on sám, pán riaditeľ, kúpiť primalex v Baumaxe, v sobotu a v nedeľu to môže vymaľovať takto štetcom a nebude tam žiadna pleseň,“ vyhlásil vo videu Hospodárskych novín premiér.

Študenti po tomto výroku chceli premiérovi pomôcť nájsť všetky nedostatky priestorov našich nemocníc,  zostavili aj Čiernu knihu slovenských nemocníc s príznačným názvom „Kniha plesní“. Tú si môžeš prelistovať priamo TU.

Čo sa zmenilo? 

My sme ŠRVŠ opäť kontaktovali, aby nám prezradili, ako sa situácia zmenila po takmer 10-tich mesiacoch po zverejnení knihy, ktorá mala nastaviť zrkadlo ľuďom kompteteným za zdravotníctvo.

Stav niektorých priestorov, na ktoré sme poukazovali, sa zlepšil, avšak len dočasne. Študenti sa na nás stále obracajú, že stav niektorých priestorov je alarmujúci a kompetentní ani po upozornení nekonajú.”

Čo sa týka podmienok priestorov pre študentov, tu podľa Filipa Šurana nedošlo takmer ku žiadnemu zlepšeniu. Ako príklad možno uviesť šatne, ktoré sú aj dnes v zanedbanom stave a dokonca sa objavujú ďalšie plesne. Aj napriek silným slovám pána premiéra, ako prinúti riaditeľov nemocníc konať, sa tak podľa predsedu ŠRVŠ žiaľ nestalo. 

To aj napriek tomu, že niekedy stačí vynaložiť trochu úsilia a spýtať sa študentov, ako im zlepšiť pôsobenie a prax v nemocniciach. S úžasom sme preto sledovali tlačovku predsedu vládnej strany SMER-SD (pred mesiacom), v ktorej sa vyhrážal študentom pokutou, ak po doštudovaní odídu do zahraničia, keďže je to práve zanedbaný stav nemocníc, čo spôsobuje, že mladí absolventi po tom, čo v týchto priestoroch pár rokov praxovali, radšej odídu do zahraničia,” vyjadril sa pre Startitup predseda ŠRVŠ Filip Šuran.

Vláda už reagovala na odliv medikov a študentov študijného programu opatrovateľstvo opatreniami – navyšuje dotáciu pre lekárske fakulty, aby mohli prijať viac študentov do prvých ročníkov a tiež zaviedla stabilizačné pôžičky – vážny problém teda eviduje. 

Podľa tímu ŠRVŠ však neriešia podmienky pre študentov, ktoré majú veľký vplyv na ich náladu a rozhodnutie ostať, alebo odísť do zahraničia. Naším cieľom je pánovi premiérovi úprimne ukázať reálny stav a hlavne otvoriť diskusiu o dôstojných podmienkach pre študentov,“ dodáva ŠRVŠ.

Na knihú plesní reagovala aj Fakultna nemocnica s poliklinikou Žilina, podľa ktorej je takýto ‚linč‘ kontraproduktívny minimálne pre zdravotníkov a ľudí, ktorí sa o zmenu snažia a niekto im takouto aktivitou kladie polená pod nohy.

Pre nás sú prioritné priestory ako izby, sociálne zariadenia, čakárne a operačné sály, tie majú prednosť a podzemné chodby budeme veľmi radi riešiť, keď budeme mať najprv dostatok peňazí na opravu základných častí oddelení. Máme toho pred sebou ešte dosť, ale všetko naraz sa hneď nedá. Pokojne sa k nám príďte pozrieť a radi vám ukážeme, na čom neustále pracujeme,“ vysvetľuje vo svojom vyjadrení nemocnica.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá