Peter na Slovensku stavia unikátne konopné domy: Vydržia 100 rokov a žnú úspech v Kanade aj Amerike

  • Peter Lešak verí, že ekologické staviteľstvo dokáže naplniť potenciál aj na Slovensku
  • Stavia konopné domy, ktoré sa za oceánom tešia veľkej popularite
Na snímke výstavba konopných domov.
Reprofoto: Facebook/Ateliér ARCHA, konopny.sk
  • Peter Lešak verí, že ekologické staviteľstvo dokáže naplniť potenciál aj na Slovensku
  • Stavia konopné domy, ktoré sa za oceánom tešia veľkej popularite

Peter Lešak prežil svoje detstvo a dospievanie v klasickom dome, v akých býva aj väčšina Slovákov. Časom si začal podstatne viac uvedomovať rôzne detaily, ktoré nielen jeho, ale iných bežných ľudí vedia obmedziť na komforte.

Zistil tak, že domy izolované polystyrénom majú svoje nevýhody a táto myšlienka ho doviedla až k nápadu na podnikanie. Peter je dnes majiteľom firmy založenej na skutočne netradičnom koncepte, ktorý si však plynutím času získava popularitu aj za oceánom. 

„Stavbám ako takým som sa profesionálne nevenoval, ale stále ma to zaujímalo,“ začína Peter objasňovať históriu spojenú s jeho už dnes živobytím. „Po čase som si všimol, že kvalita ovzdušia v dome nie je úplne optimálna, vtedy nebol napríklad systém riadeného vetrania samozrejmosťou,“ objasňuje.

Náhodou sa k nemu na internete dostala informácia ohľadom stavieb z prírodných materiálov, ktoré priaznivo pôsobia na kvalitu vnútorného prostredia a najmä ovzdušia.

„Tak som narazil aj na konopné stavby a ich výhody, konkrétne na jeden špecifický typ tzv. hempcrete – alias konopný betón, aj keď je to, pravdupovediac, skôr kompozit technického konope (vnútro stonky – pazderie) a vápna. Zaujalo ma toto spojenie, ktoré okrem zdraviu prospešných vlastností má aj veľmi nízku uhlíkovú stopu.“

Vysvetľuje, že technická konopa rastie podobne rýchlo ako bambus, je to rastlina nenáročná na podmienky.

Jeden hektár pohltí približne 15 ton CO2 a 1 meter kubický konopného betónu viaže vyše 130 kilogramov CO2.

Peter priznáva, že prvotná myšlienka a vzhľad konopných stavieb naňho pôsobil dosť uletene. „Čím viac som sa o to zaujímal, tým viac mi tieto stavebné riešenia dávali hlbší zmysel. Hoci je to u nás novinka, konopný betón je v zahraničí známy už niekoľko desaťročí, najmä vo Francúzsku, Veľkej Británii, Kanade či Austrálii a rozbieha sa aj v USA,“ spomenul nám v roku 2022, v čase pôvodného vydania článku.

zdroj: konopny.sk

„So známym z rodiny som sa jedného dňa začal viac baviť o konopných stavbách ako takých a možnosti realizácie pilotného projektu. Začali sme pripravovať jeho projekt, dodávky materiálov a zakladali sme firmu.“

Dnes ich spoločnosť ponúka konopné domy, ktorých unikátnosť tkvie v tom, že sú v symbióze s prírodou. Majú jedinečnú vlastnosť – reguláciu vzdušnej vlhkosti a udržiavania stálej teploty.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá