Plastové fľaše prinášajú svetlo do najchudobnejších častí sveta

  • Projekt s názvom "Liter svetla" dúfa, že prinesie svetlo do tých častí sveta, ktoré ho potrebujú najviac, a to s použitím DIY lámp vyrobených z plastových fliaš.
img_5656-1200×800
  • Projekt s názvom "Liter svetla" dúfa, že prinesie svetlo do tých častí sveta, ktoré ho potrebujú najviac, a to s použitím DIY lámp vyrobených z plastových fliaš.

Jedným z okamžitých následkov prírodnej katastrofy je, že po ňom nasleduje doslovná tma. Tak to bolo aj pri nedávnom hurikáne na Haiti. Trvá mesiace, kým sa prívod elektrickej energie opäť zavedie do oblastí postihnutých katastrofou.

Na dennej báze čelí temnote viac ako 1,5 miliardy ľudí, ktorí prinajlepšom používajú svetlo zo sviečok alebo petrolejových lámp, ktorých výpary sú jedovaté. Niektoré z týchto komunít sú navyše extrémne vzdialené a nemajú žiadny prístup k elektrine. Niektoré komunity zas prístup majú, no nevyužívajú ho, pretože je pre nich elektrina príliš drahá.

night

foto: literoflightusa.org

Problémy siahajú ďalej než nedostatok svetla. Ide hlavne o dlhodobé problémy ohľadom bezpečnosti, nezávislosti, zdravia a prístupu k vzdelaniu.

A aj kvôli tomuto vznikol open source projekt s názvom „Liter of Light,“ ktorý sa snaží urobiť zmenu prostredníctvom plastových fliaš na vytvorenie jednoduchých solárne poháňaných svetiel.

Ako to funguje? Plastové fľaše sú naplnené vodou a bielidlom, čo eliminuje riasy a zabraňuje tomu, aby sa voda stala zelenou. Fľaše sú následne umiestnené na strechy domov a fungujú ako zrkadlo, kedy lámu svetlo v 360 stupňoch a vytvárajú počas dňa prírodnú lampu.

1

foto: mashable.com

„Chodíme po dedinách a pýtame sa ľudí, či chcú zdroj svetla, ktorý je takmer zadarmo. Po dvoch mesiacoch sa vrátime a spýtame sa miestnych, či za peniaze, ktoré ušetrili nepoužívaním elektriny, sviečok alebo petrolejových lámp (10-15 dolárov) nechcú svoje zariadenia vylepšiť tak, aby svietili aj v noci. Ľuďom poskytneme súčiastky (všetky dostupné lokálne) na desať lámp. Následne ich naučíme, ako vytvoriť tieto lampy od základu. Takto sa naučia, ako ich v dlhodobom horizonte vytvárať pomocou lokálne dostupných súčiastok,“ hovorí zakladateľ Illac Diaz.

Pred tromi rokmi „Liter svetla“ osvetľoval izby a domy. Tentokrát plánuje osvetliť celé dediny a vytvoriť verejný systém osvetlenia prostredníctvom lacných a udržateľných metód. Viac ako 650 000 týchto svetiel sa použilo vo viac ako 20 krajinách. Koľko to teda vlastne celé stojí? Základná plastická solárna lampa stojí okolo 3 dolárov. Pouličné lampy stoja okolo 25-30 dolárov a najsilnejšie sú za 60 dolárov. V porovnaní s bežnými solárne poháňanými lampami, ktoré stoja okolo 1000 dolárov je tento variant veľmi výhodný.

zdroj: mashable.com, zdroj titulnej fotografie: literoflightusa.org

 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá