Platy vs. výdavky v krajinách, kam Slováci najviac utekajú

  • Smerom na západ rastú platy aj výdavky, ale zdá sa, že sa to stále oplatí
  • Slovákom z výplaty ostane najmenej
Unsplash
  • Smerom na západ rastú platy aj výdavky, ale zdá sa, že sa to stále oplatí
  • Slovákom z výplaty ostane najmenej

„Všetci“ sa hrnú na západ s vidinou väčších platov a lepšieho života. Avšak akosi sa opomína, že sú tam aj vyššie náklady. Alebo sa to naozaj oplatí? Pozreli sme sa na pomery v krajinách, kam Slováci najviac utekajú. 

Priemerný plat v Nemecku je 3 800 eur. Daň je od 14 – 42 % v závislosti od výšky platu. Vedeli ste, že ak pár zosobáši, štát im zníži daň? Z prípade priemernej mzdy „single“ človeka je daň  25%, teda 942 eur. Priemerné náklady na život pre slobodného jedinca (základ: nájom, jedlo, cestovné, internet, telefón) vychádzajú cca 1100 eur, ak je človek nefajčiar, nechodí za kultúrou, nešportuje, varí si doma a nerobí žiadne hobby.

To všetko si ale môže dovoliť, lebo mu ostane 1758 eur. Slovák však po príchode do Nemecka zväčša nemôže hneď očakávať priemerný plat, mal by rátať s tým, že mzda bude spočiatku nižšia. Minimálna mzda v Nemecku je 1498 eur. Žiť v Nemecku žili na vyššej nohe nie je samozrejmosť, treba sa tam dopracovať.

Vo Veľkej Británii človek priemerne zarobí okolo 3000 eur. Z toho daň vychádza 22%. Na vyššie spomínané základné náklady na život vo VB človek priemerne minie 1650 eur. Na hobby či iné útraty ostane 671 eur. Slováci chodia do Británie väčšinou robiť skladníkov za plus-mínus minimálnu mzdu, ktorá sa líši od veku pracovníka.

Pre ľudí nad 25 je to 8 eur na hodinu, čiže 1280 mesačne. Slováci tam chodia najmä len zarábať a nie žiť, takže žijú skromne a snažia sa  ušetriť čo najviac peňazí. To znamená najmä delenie sa o byt/dom s viacerými ľuďmi.

Priemerný plat v Rakúsku je okolo 3600 eur. Daň vychádza na 42 %. Minimálne náklady sú približne 1048 eur, takže pracantovi ostane 1040 eur. Slovák ako väčšinou pomocná sila však zarobí len cca 1600 eur. Takže ak žije na Slovensku a dochádza za hranice, oplatí sa mu to.

Na Slovensku je priemerná mzda údaje 1004 eur. Po zdanení a odpočítaní základných nákladov (682 eur) ostane slobodnému zamestnancovi v garzónke 83 eur na všetko ostatné. Tu si môžete pozrieť náklady na život v rôznych kútoch zeme.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech