Pochod Saga stúpa na popularite. Dobrodružstvo ťa vezme za hranice času

  • Pre mnohých je najlepším spôsobom, ako zrelaxovať telo a myseľ, práve turistika
  • Vďaka pochodu Saga spoznáš krajinu aj samého seba
Žena s batohom na chrbáte a pohľad na pohorie.
Ilustračné foto, Freepik/@wayhomestudio, Flickr/Sigurd Rage
  • Pre mnohých je najlepším spôsobom, ako zrelaxovať telo a myseľ, práve turistika
  • Vďaka pochodu Saga spoznáš krajinu aj samého seba

V dnešnom uponáhľanom svete, kde tlaky moderného života často nechávajú málo priestoru na skutočné uvoľnenie, mnohí ľudia hľadajú únik, cestu k vnútornému pokoju a sebapoznaniu.

Práve pochod Saga je tým pravým dobrodružstvom pre tvoju dušu aj telo. Je to viac než len turistická atrakcia, je to cesta, kde každý krok predstavuje možnosť k poznaniu seba samého, k reflexii a meditácii.

Preto ak potrebuješ uniknúť od rušného sveta, neváhaj a vydaj sa na túto dobrodružnú cestu aj ty. Pozri sa na to, kadiaľ vedie 13-dňový diaľkový pochod po nórskom stredohorí.

Nepredvídateľné Nórsko

Nórsko, oficiálne známe ako Nórske kráľovstvo, je skutočne klenotom severnej Európy, umiestneným na Škandinávskom polostrove. Táto krajina je pre mnohých synonymom divokých, neporušených krajiniek a majestátnych fjordov. Jej dlhé pobrežie, ktoré je omývané vodami Severného mora a Severného ľadového oceánu, ponúka nezabudnuteľné výhľady a príležitosti na objavovanie.

Turistika v Nórsku je ako cesta do iného sveta, kde hlavnú úlohu hrajú prírodné krásy. Fjordy ako Geirangerfjord alebo Sognefjord sú svetoznámymi lákadlami, ktoré vás ohromia svojou veľkoleposťou a krásou. Tieto údolia vytvorené ľadovcami sú hlboko zarezané do krajiny a obklopené strmými útesmi, ktoré vyrastajú priamo z krištáľovo čistých vôd.

Okrem fjordov je Nórsko domovom niektorých z najvyšších hôr v Európe. Pohoria ako Jotunheimen sú rajom pre turistov, ktorí majú radi turistiku a horskú turistiku. Pohľad na svet z vrcholkov, ako je Galdhøpiggen, najvyšší vrchol Nórska, je naozaj nezabudnuteľným zážitkom.

Nórsko je však známe aj svojou nepredvídateľnosťou. Vzhľadom na jeho rozľahlé rozloženie sa klíma líši od regiónu k regiónu. Letá sú zväčša mierne s teplotami okolo 20 °C, zatiaľ čo zimy môžu byť v niektorých častiach krajiny veľmi chladné s teplotami klesajúcimi hlboko pod bod mrazu. V prímorských oblastiach sú zimy miernejšie vďaka teplému Golfskému prúdu.

Na turistiku v Nórsku sa preto musíš adekvátne pripraviť. Netreba zabudnúť na teplé oblečenie a pitnú vodu. 

Vynikajúco premyslená turistická trasa

Turistika je pre Nórov prirodzenou súčasťou ich identity a aj každodenného života. Dokáže spojiť mladú a staršiu generáciu, ale hlavne ponúka únik od reality a cestu k spoznávaniu samého seba.

Ako informuje portál Forbes, trasu Saga vytvorila počas roku 2017 skupina mladých a nadšených turistov pod vedením riaditeľa Nórskej turistickej asociácie (DNT) Henninga Wikborga. Celá cesta je dlhá až 220 kilometrov a má celkom 13 zastávok pri servisných a samoobslužných chatách. 

Mestečko Lillehammer
zdroj: Flickr/Domenico Convertini

Cesta začína nad mestom Lillehammer, prechádza cez národné parky Rondane a Dovrefjell a pohorie Ringebufjellet a končí sa na chate Snøheim. V priemere prejdeš každý deň približne 20 kilometrov. 

Do mesta Lillehammer sa dostaneš vlakom priamo z letiska Oslo. V začiatočnom bode trasy Saga si môžeš vyzdvihnúť dôležité chýbajúce vybavenie na turistiku alebo zásoby potravín. A v konečnom bode v Snøheime ťa odvezie autobus na železničnú stanicu v Hjerkinne. Odtiaľ sa už dostaneš vlakom späť do Osla za necelé štyri hodiny.

Náročná, no nezabudnuteľná trasa Saga

Pri ceste si môžeš užiť tri rôzne typy krajiny. Na začiatku sa budeš pohybovať v oblasti, ktorá pripomína české Jizerské hory, teda mierne kopcovitý terén. Potom vstúpiš na širšie náhorné plochy, ktoré môžu pripomenúť Šumavu. A na záver cesty sa dostaneš na vrcholy pokryté balvanmi, čo ťa môže prinútiť cítiť sa, akoby si bol vo Vysokých Tatrách.

Cesty sú síce úzke, ale sú v dobrom stave. Kde sú mokrade, tam sú postavené drevené chodníky. Počas túry narazíš na tisícky oviec, kráv a kôz. Ak budeš mať šťastie, môžeš tiež stretnúť losy, soby a dokonca vo vnútri národného parku Dovrefjell aj zriedkavého pižmoňa severného.

Trasa Saga je rôznorodá a má čo ponúknuť každému dobrodruhovi. Je však dôležité spomenúť, že hlavne druhá polovica trasy môže byť pre deti alebo turistov bez skúseností pomerne náročná.

Pre tých, ktorí hľadajú väčšiu výzvu, Saga poskytuje možnosť zdolať dva dvojtisícové vrcholy – Rondslottet (2 178 m) okolo ôsmeho dňa a Snøhetta (2 286 m) tesne pred koncom trasy. Hoci sa ich dá obísť, výstup na tieto vrcholy prináša neoceniteľné zážitky.

Snøhetta
zdroj: Flickr/Geir A Granviken

Čo sa týka základnej výbavy, postačí ti batoh, fľaša na vodu, turistické palice, funkčné a oblečenie odolné voči vode, vložka do spacáka a lekárnička.

Na zvýšenie pohodlia si môžeš so sebou zobrať aj ďalšie vybavenie, ako napríklad powerbanku, náhradnú obuv, baterku, aeropress, čerstvo praženú kávu a obľúbené sladkosti. Hoci tieto veci nie sú nevyhnutné pre prenocovanie v dobre vybavených chatách, môžu výrazne prispieť k tvojej pohode.

Na orientáciu si do telefónu môžeš stiahnuť oficiálnu aplikáciu UT.no, ktorá je však momentálne dostupná len v nórčine, alebo si môžeš nainštalovať offline mapu v Google Maps. V oblasti bez signálu a pripojenia si budeš môcť užiť aspoň polovicu trasy bez technologických rušivých prvkov.

Zdroje: Forbes , DNT

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá